Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kdybych byl žena, do ČSSD bych nelezl

Česko

  11:35
Podle šéfa Strany zelených Martina Bursíka měly strany v parlamentu již rozdané karty, ale zelení jimi teď zamíchali. U ODS nepřistoupíme na rovnou daň, u ČSSD nám vadí podpora velkých investorů, říká exministr Bursík.

Martin Bursík foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

LN Komentátory dnes zaměstnává otázka, jak se to stalo, že Zeleným tolik stouply preference...

Jedním z důvodů je, že lidé hledají jiný politický styl. Já jsem si to uvědomil až teprve nedávno, když jsem dostal kopec mailů po nedělní debatě, kdy lidé srovnávali debatu Paroubek-Topolánek a následně debatu moji s Urbanem. Ty maily se nesly v jednom duchu: „Děkujeme vám, že nejste agresivní, arogantní, že je to věcná argumentace, jste klidnej, je to jiná politika.“

LN Je fakt, že tu proti mně sedíte a mluvíte tak klidně, rozvážně, potichu...

Já se do ničeho nestylizuju. Političtí konkurenti se rozhodli, že namísto toho, aby v debatách říkali „Mýlíte se“, tak říkají „Lžete“. Ta inflace slov jde tak daleko, že vlastně už téměř neexistují silnější slova, kterými by mohli mezi sebou politici před desátou hodinou večerní komunikovat.

LN Ale taková parta slušných už tu byla. Mám na mysli Unii svobody v jejích začátcích, čtyřkoalici. Lidé byli později zklamaní a vy myslíte, že je další parta slušných lidí nadchne?

Parta slušných lidí, to je váš termín. Zelená politika je skutečně vyhraněná politická ideologie, která se opírá o evropské Zelené...

LN A dodnes u nás nefungovala.

A dodnes nefungovala. A navíc to doplníme tím politickým stylem.

LN Takže Patočkův styl byl příliš agresivní?

Prostě Strana zelených se emancipovala, protože dozrála. Podařilo se jí během mimořádně krátké doby sjednotit, protože jsme naše členy motivovali. Od sjezdu nám jenom přes internet přišlo téměř tři sta přihlášek.

LN Jak Strana zelených vypadala, když jste ji přebíral? Vy mluvíte o zrání, ale těžko mohla vyzrát za několik měsíců, když se jí to nepodařilo za několik let.

Ten stav byl nedobrý. Já jsem na tom pracoval už ten rok před tím. To nebylo ze dne na den. Mezilidské vztahy tam nebyly dobré. Byly tam frakce, které věnovaly všechen čas vnitrostranickým diskusím.

LN Jak byste ohodnotil politickou kulturu?

Je to veliká bída. Když už jsem zmínil ministra Urbana, byl jsem tou televizní debatou zaskočen. On do toho studia přišel úplně nepřipraven! Osm let jsem dělal konzultanta v energetice, v životním prostředí, a na takové debaty a jednání člověk musí jít připraven. Musí být argumentačně vybaven. Politici ale mají za to, že to ani není potřeba. Že jen stačí usmívat se do kamery a něco říkat. Tím podceňují voliče.

LN Co je dnes vlastně důležitější? Váš program, nebo fakt, že jste se ve dvou průzkumech dostali nad pět procent? To je přece signál pro ty, co vás nevolili, aby jejich hlas nepropadl komunistům.

Já nevím, jestli na tu otázku umím odpovědět. Pro mě je důležitější ten obsah. Proto se ekologické politice věnuju už dvacet let. A teď je to daleko širší, teď zelení už zdaleka nejsou jenom ekologickou stranou. Myslím, že bychom se měli snažit, aby i pro lidi byl ten program nejdůležitější. Ale v tomto konkrétním případě platí, že ta pětiprocentní hranice byla pro lidi těžkou psychologickou bariérou. Říkali si: „Ti zelení jsou fajn, mají dobré nápady, mají tam hodně ženskejch, jsou tam mladí lidé, je potřeba v tom parlamentu otevřít okna a trochu vyvětrat a oni nejsou propojení s žádnými klientelistickými skupinami ani s těmi stávajícími partajemi... To všechno je dobrý, ale je tam ta pětiprocentní hranice!“ A to teď skutečně přestává fungovat, což je pro nás důležité. Já v naší straně už několik měsíců říkám, že naším největším volebním soupeřem je - a vlastně už pomalu byla - ta pětiprocentní hranice.

LN Jak sháníte ženy do politiky? Sociální demokracii nepomáhají ani kvóty...

Já, kdybych byl žena, tak taky nelezu do sociální demokracie. My prosazujeme rovná práva žen a to je ohromné téma. Zrovna včera jsem byl na diskusi o tom, jakou roli má žena ve společnosti, co od ní očekáváme. Byl tam s námi fotograf, který před fotografováním říkal: „Kolik tam máte žen, jak jsou staré?“ Tvrdil, že bude trochu problém ty dvě ženy vyfotit zajímavě. Protože vyfotit muže zajímavě prý není problém. Vyfotit ženu zajímavě taky ne, ale problém je, když jsou v tomhle věku. Protože žena musí prý vypadat na fotce krásně. A to je to, co se ve společnosti od ženy očekává. Ona je vystavena požadavku, že musí být krásná.

LN Tak to funguje i v politice. Petra Buzková je pěkná. A byla oblíbená politička. A pak tam byly další nejmenované poslankyně, které zrovna krásně nevypadaly. A společnost si je neoblíbila.

Já si prostě myslím, že v politice je řada subtémat, o kterých ty ženy vědí daleko víc, protože zažívají určitou etapu, kdy vychovávají děti, přemýšlejí o kvalitě potravin, o kvalitě vody a ovzduší... Jsou to pro ně prostě velmi citlivá témata, a tudíž je dokáží daleko lépe uchopit. Proč je máme v tomhle suplovat a učit se to? A navíc snad ten ženský fenomén bude fungovat tak, že se ti chlapi přestanou chovat jako totální hulváti. I když z těch vašich rozhovorů mám někdy pocit, že to s těmi muži-politiky stejně nefunguje.

LN Chtěl byste ženu za prezidentku?

No jistě.

LN Máte nějaký tip?

Ne, já to nebudu říkat.

LN Václav Havel uvedl vedle Šimona Pánka taky dvě ženy -Ruth Kolínskou a Petru Buzkovou...

To bylo - co do politického odhadu - hrozné.

LN A máte tedy reálnější tip?

To nemáme.

LN Popsal jste, co od žen očekává společnost. Co od nich očekáváte vy?

Nedávno byl v MFD průzkum, že muži nejvíce preferují brunetky. To bylo strašné. Mně je úplně jedno, jak žena vypadá. Hlavně aby byla chytrá a tolerantní.

LN Cyril Svoboda mi jednou říkal, že žena má vést domácnost, vytvářet zázemí... Tím chci říct, že spíš tohle je běžný pohled.

To je křesťanskodemokratické 3K - Kinder Küche Kirche. Tedy děti, kuchyň, kostel. To je ale přece hrozné! Jsou tady cesty, jak postavení žen změnit. Kdyby tady byla větší flexibilita pracovní síly, to znamená, že by bylo možné zaměstnat ženy takovým způsobem, aby se mohly doma střídat s mužem... Mám sousedy, kterým se narodilo dítě. Tak se vrátili zpátky do Británie. Ten manžel byl zástupce velvyslance na vysokém diplomatickém postu, ale rozhodl se, že zůstane doma s dítětem, protože jeho manželka, redaktorka BBC, získala krásný projekt natáčet přírodovědný dokument a nechtěla to opustit. Takže ona bude dělat dokument a on zůstane doma. A pak se zase prostřídají. To u nás není úplně běžné.

LN Zní to moc dobře. Ale zkusme váš příklad. Taky jste měl manželskou krizi a odešel od rodiny. Ale děti zůstaly u manželky, ne?

My máme dobré vztahy. Nechali jsme to na dětech. Já mám dvě úžasné dcery... Jedné je osmnáct, druhé patnáct. Jsem na ně strašně pyšný. Jedna žije se mnou. S manželkou žijeme odděleně asi osm let.

LN Umíte si sám sebe představit na mateřské dovolené?

Teď je mi sedmačtyřicet, už se nechystám mít děti. Ale dříve... Docela dobře si to umím představit.

LN Zmínil jste, že chcete provětrat parlament. Jak to chcete udělat? Zní to trochu jako klišé.

Já jsem byl v parlamentu mezi roky 1990 a 1992 v úplně jiné atmosféře. Ve výboru pro životní prostředí jsme byli tři mladí ekologové a švihali jsme tam jeden ekologický zákon za druhým. A ta atmosféra byla úplně jiná. Pak jsem v parlamentu nebyl deset let. Objevil jsem se tam jako ministr za Tošovského vlády. A tehdy mě strašně pohoršovalo, že když tam přišel předseda vlády Tošovský, ti poslanci byli otočeni zády, bavili se tam... To mi přišlo tak nevkusné a neslušné! A naposledy jsem tam byl vloni s jedním zákonem. Zašel jsem ten zákon obhajovat do hospodářského výboru. Byla tam taková esa jako Schling, Říman... Choval jsem se velmi slušně. Samozřejmě jsem tam tomu rozuměl nejvíc, protože jsem na tom dělal přes dva roky. A když už tam těm poslancům docházely argumenty, tak se někdo rozhodl, že budou hlasovat o tom, jestli vůbec smím mluvit! To jsem teda koukal. Když jednání skončilo, neudržel jsem se a řekl: „Prosím vás, rychle, kde je tady východ?“ Utíkal jsem odtamtud! Pro mě sama představa mého vstupu do toho parlamentu není vůbec lákavá. Parlament je totiž strašně neprofesionální.

LN Takže vám se do parlamentu nechce...

Ale mně se tam chce! Já vím, že tam přijdu s týmem lidí, se kterými to bude prima. A uvidíme, jak se nám podaří zapracovat na dalších poslancích.

LN Kandiduje za vás třeba známý aktivita Stanislav Penc. Ten chce očistit profesi politika. Možná jsem skeptik, ale pořád si to neumím představit.

Tohle Standovo vyjádření myslím sedí spíš k profesi policisty. To je jeho téma. On jde tvrdě za tím, aby policie měla autoritu, jako ji má třeba v Bavorsku nebo v Rakousku. Tam neexistuje, aby policistu uplatil podnapilý řidič. Tam mají policisté respekt. Ne jako tihle Švejci, kteří se vždycky nějak dohodnou a mají někde nějakého kámoše a podle toho to pak vypadá... Neříkám to samozřejmě o všech. Myslím, že jsem pořád taky idealista. A budu. Ale že by se nám podařilo očistit profesi politika, to ne. Myslím, že bude stačit, když my se budeme chovat slušně.

LN Ztotožňujete se s Pencovými názory, že Paroubek by mohl být za tři měsíce jen trapnou vzpomínkou na pokus o vyrovnání se s minulostí, a že je ještě horší než Gottwald a Sládek?

Já nevím, já bych neřekl zrovna „trapnou“. Ale podívejte, všichni v politice jsme jen na omezenou dobu. Přijdou další a sebevětší hvězda za nějakou dobu zhasne. A co se týče výroku o Gottwaldovi a Sládkovi... To řekl chvíli před tím, než se rozhodl vstoupit do politiky.

LN Takže vstupem do politiky otupil názory?

Ne. Ale Standa Penc jako aktivista může jít dál než Standa Penc jako politik.

LN Pořád odmítáte říct, zda je vám bližší Paroubek či Topolánek...

Popravdě řečeno, moc se těmi stranami nezabývám. Vždyť já ani nevím, čím bych se měl zabývat. Platí ještě vůbec ta Modrá šance, nebo neplatí? Nemyslím to ironicky, nechci nikoho šťouchat prstem mezi žebra. Ale já fakt nevím, jaký ten program ODS doopravdy je.

LN Ani o vašem toho moc nevíme. Zveřejníte ho až tuto sobotu.

Ano. A jsou politici - jako takový Topolánek - kteří si spočítají, že by jim to se Zelenými mohlo vyjít na 101 hlasů, takže by si mohl uhájit krk. A už říká, že se Zelenými ano. Tak jsem mu vzkázal, že je důležité, o čem to bude.

LN Také jste řekl, že u každé politické strany je nějaká programová bariéra, která vám dělá problém. Tak konkrétně - v čem byste neustoupili u ČSSD?

U energetické politiky. V ekonomice nám vadí tak silná podpora investičních pobídek velkým investorům. Přišel sem velký kapitál, zvýšila se exportní schopnost země, ale má to i svá negativa - jsme závislí na několika málo firmách a je tady velký tlak na životní prostředí a infrastrukturu. Konkrétně jde o kamionovou dopravu. V tomhle máme názor úplně odlišný. My bychom v těch pobídkách šli na střední a malé investory, kteří by revitalizovali areály starých průmyslových podniků. A ne abychom jim nabízeli zelenou louku. To je do značné míry nesebevědomá politika.

LN Co majetková přiznání?

Musím se přiznat, že teď nevím, jak to máme v programu. Jinak já jako Bursík jsem jejich zastáncem. Znám majetková přiznání z Německa a tam je to přirozená věc.

LN Co rušení lustračního zákona, o němž mluví Paroubek?

To jsou takoví kostlivci. Víte, my se ještě nevidíme u koaličních jednání. Teď chceme získat podporu.

LN Ale jiné strany vás tam vidí.

No protože mají strach. Už to měly spočítané jinak a situace je dnes taková, že naším vstupem do sněmovny bude daleko obtížnější uzavřít velkou koalici, která teď byla nejpravděpodobnějším výsledkem těchto voleb. Ty strany by se dohodly. Nejdřív po sobě střílejí z kanonů a teče krev, pak přijdou před kamery a řeknou, že tady jde o stabilitu této země a prosperitu a blaho občanů a že našly nejmenší společný jmenovatel. Pak podříznou krk Topolánkovi, pošlou tam někoho jiného a bude to hotovo.

LN Myslíte Pavla Béma?

Třeba. A lidi na to budou koukat, a pak to přijmou. Takže my tuhle alternativu hodně zkomplikujeme. A to se týká alternativy menšinové vlády ČSSD podporované KSČM. Takže je tak - my najednou mícháme kartami. Proto se oni bojí - protože ty karty už měli víceméně rozdané.

LN V kterých programových bodech byste neustoupili ODS?

Pokud má ODS ve volebním programu stále rovnou daň, tak my jim řekneme: „Pardon, tohle nejde.“ My bychom prostě s ODS nemohli prosadit ekologickou daňovou reformu a diferencovat daň z přidané hodnoty. Ale víte, já myslím, že s tou jejich rovnou daní to není tak hr. Prosazujou to ještě? Kdyby o ní dva měsíce nemluvili, tak by po ní už ani pes neštěkl.

LN Patří do kategorie věcí, u nichž byste ODS neustoupili, i školné?

Ano. My jsme proti školnému. Ale opakuji, že nevím, jestli ještě vůbec platí Modrá šance a jestli tedy je se vůči čemu vymezovat.

LN V etickém kodexu máte majetková přiznání politiků i jejich rodinných příslušníků. Řekněte, jak je to s vaším majetkem.

Já mám tři osminy tohoto domu na Malé Straně. Pak mám ještě malé podíly ve dvou domech v Praze. Získali jsme to restitucemi po předcích. A vlastním konzultantskou firmu. Ale už v ní pracuji na posledním projektu. I když se mi ohromně dařilo, dostával jsem strašně zajímavé zakázky. Prostě se to nedá stíhat.

LN Umíte svůj majetek odhadnout řádově?

To neumím.

LN Prostě jste milionář.

Ano. Ne že bych to měl v šupleti, ale v majetku ano.

LN Tak to může být spíš pozitivní. Bohatý jste, tak si třeba v politice nechcete nahrabat.

To chci říct. Já jsem se dostal v životě do fáze, že už jsem si mohl dovolit ten luxus jít do politiky. Já vstupem do politiky dokonce enormně ztrácím. Vlastně tohle rozhodnutí nemá racionální jádro. Ze začátku mi kamarádi volali: „Ty ses zbláznil! Ty už nebudeš lézt po horách? Už nebudeš jezdit na lyže?“ Teď už ale říkají, že mě budou volit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!