Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Když má i váš dům dovolenou

Česko

Jste už sbalení na dovolenou? Pak byste ještě před odjezdem neměli zapomenout na pečlivé zabezpečení svého příbytku, a to nejen před zloději, ale třeba také před bleskem. Nabízíme rady, které nic nestojí, ale mohou váš dům zachránit.

Návrat z dovolené či prázdninových výletů nás může často nemile překvapit. Toto období totiž láká zloděje k vykradení našich obydlí nejvíce. Proto bychom neměli podceňovat opatření k jeho zabezpečení.

Před odjezdem za prázdninovým dobrodružstvím obvykle proběhneme byt a zkontrolujeme, zda nejsou nikde otevřená okna, vytáhneme elektrospotřebiče ze zásuvky, často také zatáhneme závěsy, zamkneme dveře na dva západy a už se vidíme v plavkách u vody. Jde o nezbytné minimum úkonů, kterému by odborníci vytkli snad jen zatažené závěsy. Ty totiž budou jasným signálem, že dům či byt přes den nikdo neobývá a zlodějům se bude v přítmí pokojů také lépe loupit. Samozřejmostí každé domácnosti by mělo být její pojištění.

1. Zamykejte a na vizitce neprozrazujte příliš Co se týká vykradení, jsou nejrizikovějším místem vždy dveře. Je proto vhodné na bezpečnost myslet již při jejich pořizování a koupit bezpečnostní dveře, případně je vybavit dalšími zabezpečovacími prvky, jako je profilová cylindrická vložka, bezpečnostní zámek či dveřní závora.

Poté stačí dodržovat zásadu, kterou znají i malé děti: pokaždé když se z domu odchází, zamykejte dveře a zavírejte v domě všechna okna. Odnaučte se také zlozvyku nechávat klíče pod rohožkou nebo v květináči. Na zvonek, schránku a dveře uvádějte pouze vaše příjmení v množném čísle a bez titulů (např. Novákovi).

2. Simulujte přítomnost a svůj odjezd „utajte“ O svém odjezdu na dovolenou nevyprávějte každému, koho potkáte, ale informujte pouze úzký okruh lidí, kterým věříte. Požádejte důvěryhodnou osobu, aby v době vaší nepřítomnosti dohlédla na obydlí – větrala, zalévala květiny, sekala trávník, pravidelně vybírala schránku na dopisy.

Nikdy o vaší nepřítomnosti nenechávejte vzkazy na dveřích a dobu své dovolené nesdělujte ani do telefonního záznamníku. Využít je možné rovněž elektronických zařízení, která v nepravidelných časech zapínají světla, pouštějí televizi, zatahují žaluzie atd. a simulují tak přítomnost osoby v domácnosti. 3. Udržujte přehledný prostor před domem Dbejte na to, aby keře a stromy nezakrývaly velkou část objektu. To totiž umožňuje zlodějům pracovat ve skrytu. Keře vhodně prostříhávejte. Nezapomínejte ani na dobré osvětlení před objektem. Díky lepší viditelnosti mohou tak i vaši sousedé snáze kontrolovat, zda je vše v pořádku.

4. Udělejte seznam všech cenností Nechlubte se před cizími lidmi tím, co máte doma cenného. Nedražší cennosti ukládejte do sejfu v bance, a pokud je chcete přechovávat doma, nenechávejte je na jednom místě – uložte je na různá těžko předvídatelná místa v bytě nebo si pořiďte trezor.

Nejlépe uděláte, když si všechny cenné věci sepíšete: Poznamenejte si sériová čísla či zvláštní označení vašich cenných předmětů, elektronických výrobků apod. Seznam pak pečlivě uchovejte. Tyto předměty mějte pojištěné.

Cennosti, které nelze označit kódem, si vyfotografujte. Tato opatření usnadní nalezení a identifikaci předmětů v případě odcizení a ulehčí tak práci pojišťovně i policii.

5. Uklízejte pozemek Na zahradě nenechávejte volně ležet žebřík, nářadí ani sekačku. Ukládejte je a uzamykejte do kůlny či garáže. Udržovaná zahrada (posekaný trávník, odklizený sníh) ukazuje na skutečnost, že je objekt obýván. Velmi dobré je pořídit si rovněž hlídacího psa.

6. Udržujte dobré vztahy Pokud je to možné, udržujte během celého roku dobré vztahy se svými sousedy. Před vaším odjezdem pak budou vstřícnější, když je požádáte o hlídání obydlí.

Také vy si ale všímejte podezřelých osob v blízkosti domu a do bytu dovolte vstoupit jen osobám známým a důvěryhodným. Mějte se na pozoru zvláště před lidmi, kteří chodí od domu k domu a nabízejí různé zboží a služby. Mohou to být tipaři.

7. Ochrana před bouřkou Během vaší nepřítomnosti je ale nutné myslet nejen na zloděje, ale také na nebezpečí v podobě bouřky, která není v letních měsících výjimkou a její blesk může způsobit velké škody.

Před odjezdem tedy vypněte jističe a odpojte z elektrické sítě veškeré spotřebiče, které nemusí být nutně v provozu. Stačí totiž, aby blesk udeřil do elektrického vedení nebo jiného vodiče (telefonní vedení, kabely) a přepěťový impulz může poškodit či nenávratně zničit spotřebiče v okruhu několika kilometrů. Přístroje, které nelze odpojit (lednička, mraznička) můžete ochránit tzv. přepěťovou ochranou.

Odpojte také televizi od antény a telefonní linku od modemu počítače. Nezapomeňte rozhodně ani na hlavní přívod plynu a vody a zavřete je.

***

Jak odradit zloděje

mít bezpečenostní dveře, na oknech mříže a venkovní bezpečnostní rolety cedulka, že dům hlídá pes bezpečnostní štítek zakrývající vložku zámku viditelný kamerový systém pravidelně vybíraná poštovní schránka v panelovém bytě vícero uzamykatelných dveří světlo fungující na detekci pohybu náznaky pohybuv bytě, hýbající se záclony cedulka s informací, že je dům zabezpečen alarmemči jiným bezpečnostním prvkem

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...