16. srpna 2010 10:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kimova Severní Korea jde s dobou. Zřídila si účet na Twitteru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Twitter - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter - ilustrační foto. | foto: Mario AnzuoniReuters

PCHJONGJANG/PRAHA Severokorejská propaganda objevuje média 21. století. Poté, co si minulý měsíc otevřela účet na YouTube, teď "tweetuje" na Twitteru.

Komunistický režim vůdce Kim Čong-ila si zřídil účet pod názvem uriminzok. Zatím se na něm nachází devět příspěvků. Všechny odkazují na oficiální stránky KLDR a jsou v korejštině, píše Daily Telegraph. 

Na severokorejský Twitter se podívejte ZDE.

Odkazy z Twitteru vedou k článkům, kde země napadá Jižní Koreu a Spojené státy. Jeden z "tweetů" se věnuje potopení jihokorejské korvety Čchonan, ze kterého Spojené státy a Jižní Korea viní právě KLDR. Další kritizuje sankce, které USA uvalily na Severní Koreu a Írán.

Na síti má 961 "následovníků", ti ovšem ve většině případů též zvěřejňují posměšné komentáře k USA a Jižní Koreji. Jižní Korea přístup na stránku zablokovala a přístup k počítači s internetem má v KLDR jen málo lidí.

Minulý měsíc si Severní Korea otevřela účet na YouTube, aby na něm hned zveřejnila video oslavující vůdce Kim Čong-ila a důrazně se ohradila proti obvinění, že za potopením lodi je severokorejské torpédo. KLDR má vlastní "armádu" hackerů, kteří loni způsobili zhroucení jihokorejských vládních stránek. Podle Soulu se tito lidé snaží z jejich počítačů ukrást strategicky důležité informace.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz