22. prosince 2008 10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klára Mauerová přišla o děti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Klára Mauerová před soudem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klára Mauerová před soudem. | foto: Tomáš Hájek Lidové noviny

BRNO Devítiletý Ondřej a jedenáctiletý Jakub, které týraly jejich matka a teta, zůstanou zatím dál v azylovém centru Klokánek. Rozsudek brněnského městského soudu ale nevylučuje, že by mohly děti později žít u otce nebo prarodičů z matčiny strany, kteří o ně usilují. Soud také zbavil Kláru Mauerovou rodičovských práv.

Verdikt zatím není pravomocný. Účastníci řízení si ponechali lhůtu pro odvolání. Podle státního zástupce Vladimíra Kutnohorského může být rozsudek časem revokován, názor soudu by se mohl změnit po konci školního roku.

Ondřej a Jakub jsou v Klokánku už přes 18 měsíců. Dostali se tam poté, co policie našla v komoře domu jejich matky nahého svázaného Ondřeje. Později vyšlo najevo, že skupina lidí zřejmě krutě týrala i Jakuba.

K chlapcům nyní může jejich otec Radek Coufal bez omezení. K rozsudku se nechtěl vyjádřit. "Prarodiče chlapců z matčiny strany mají návštěvy nově povoleny od minulého čtvrtka," uvedla soudkyně Zdenka Mádrová.

Vánoce  prožijí bratři u otce
"Jsme rádi, že bylo zrušeno předběžné opatření, a že se budeme moci s chlapci po delší době vidět. A hlavně vím, že z toho budou mít radost kluci," řekla po jednání babička dětí Eliška Mauerová.

Přes Vánoce by měli být Ondřej a Jakub u otce. Trvale u něj ale zatím být nemohou, míní soud. "Otec zcela sám nikdy děti nevychovával, neprošel zkouškou zátěžových situací běžných všedních dnů, a bude tak postaven před řadu záležitostí, které nemusel dosud řešit. ... Až čas ukáže, jak otec zvládne náročnou péči o celoživotně postižené děti," poznamenala Mádrová s
tím, že pokud by se pobyt dětí u otce neosvědčil a ony by se musely do Klokánku vrátit, bylo by to pro ně mnohonásobně horší než současné prodloužení pobytu v Klokánku.

Podle soudkyně potřebují žít chlapci v harmonickém prostředí, které nyní v Klokánku mají. "Jsou tam spokojeni, navázali velice pozitivní vztahy k tetám, které se o ně starají," doplnila Mádrová.

Za týrání chlapců v říjnu sestry Mauerovy, sourozenci Škrlovi, Hana Bašová a Jan Turek dostali tresty vězení od pěti do deseti let. Jejich odvolání by měl do konce dubna začít řešit Vrchní soud v Olomouci. Pokud tresty potvrdí, měla by se Klára Mauerová dostat z vězení, až budou její synové téměř dospělí.

Lidovky.cz
  • 10Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.