25. ledna 2008 19:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus a justice? Otřesná bilance!

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 216Diskuse
Ombudsman Otakar Motejl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ombudsman Otakar Motejl | foto: Lidové noviny

Veřejný ochránce práv a exministr si hýčká naději, že za prezidenta Jana Švejnara by justice získala větší prestiž.

* LN Klaus nebo Švejnar? Pokud byste měl tu možnost, komu byste hodil svůj hlas?

Upřímně řečeno, hodil bych ho prezidentovi, u kterého bych měl naději, že si přečte ústavu a uvědomí si, že jako prezident má nejširší kompetence v oblasti soudnictví. A že z ústavy vyplývá politická odpovědnost prezidenta za personální situaci v justici. Prezident jmenuje všechny soudce, předsedy a místopředsedy Nejvyššího soudu a Ústavního soudu. ČR v tomto směru prozatím neměla příliš úspěšné prezidenty. Zejména to tedy platí o Klausovi. Ten tuto oblast dosud podceňoval tak, že skutečná bilance je otřesná. On se ve věcech soudců čtyřikrát soudil u Ústavního soudu a vždycky prohrál!

* LN Ale tímto vlastně zpochybňujete verdikt Ústavního soudu, který rozhodl, že Václav Klaus neměl Jaroslava Bureše přes protesty předsedkyně NS jmenovat místopředsedou NS. Podle vás měl být Klausův názor dominantní.

Ale nezapomeňte, že ta věc má určitou chronologii. Nejprve pan prezident udělal incident s nejmenováním soudců. Mám na mysli soudce Langra, který se zdá Klausovi příliš mladý. To bylo ignorování zákonné dispozice. Tento spor Klaus prohrál. Navíc se teď zachoval absurdně. Soud mu uložil, že má v té věci rozhodnout. A on nerozhodl! Podal kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu, která ovšem nemá odkladný účinek! Každý občan je povinen splnit právoplatné rozhodnutí soudu a pokud to neudělá, čeká jej exekuce. Tenhle princip ale nutně platí i pro prezidenta! Potom Klaus provedl další věc v rozporu se zákonem. Totiž odvolal předsedkyni NS Brožovou. Předsedové nejvyšších soudů se v totalitních zemích zavírají nebo střílejí, ale málokdy se odvolávají.

* LN Klausovy argumenty, že Brožová neplní své povinnosti, například ohledně sjednocování judikatury, vám přijdou irelevantní?

Tak nakonec to dopadlo tak, že Ústavní soud to jeho rozhodnutí zrušil. Pak přišel další problém, a to se jmenováním dalšího místopředsedy, v tomto případě Bureše. I tam Ústavní soud rozhodl, že Klausovo rozhodnutí bylo vadné. Připouštím ovšem, že v tomto případě jde o legislativní rozpor, protože zatímco ústava pro vyjádření místopředsedy Nejvyššího soudu používá množné číslo, tak prováděcí zákon o soudech a soudcích jednoznačně hovoří v jednotném čísle. Nicméně abych to shrnul, mně vadí, že v důsledku těchto chyb panuje ve špičce justice neuvěřitelně neetická, autoritu výrazně oslabující nálada. Předseda Nejvyššího soudu je reprezentant soudnictví. A je-li jeho osoba takhle systematicky zpochybňována, je to na pováženou. Pro mě je prezident dobrý v okamžiku, kdy si po prolistování té publikace, která se jmenuje ústava, uvědomí, jaká je jeho role v justici a začne se této kapitole věnovat.

* LN K NS i ÚS se hned dostaneme, jen mi ještě odpovězte, zda by tedy byl pro vás lepší variantou Jan Švejnar.

Takhle. Pan prezident Klaus mě nepřesvědčil, že by si svoji roli uvědomil. Pan kandidát Švejnar se k této otázce začal nějakým způsobem vyjadřovat nedávno někde v Brně na přednášce, což mě mohlo povzbudit v naději, že si význam justice uvědomuje. Krátce předtím jsem se Švejnarem mluvil a měl jsem dojem, že ho téma autority soudnictví překvapilo. A čtyři hodiny poté na zmíněné přednášce jakýsi náznak zájmu o toto téma přece jen projevil. Zkrátka u toho Švejnara mám ještě naději, že se bude justicí zabývat.

* LN U prezidenta Havla jste vyjadřoval rozpaky nad jeho - podle vás - ne zrovna aktivním přístupem k soudcům. Přičítal jste to jeho neblahým zkušenostem s justicí před listopadem a doufal jste, že Václav Klaus tento stav napraví. Zklamal vás Klaus?

Ano, naprosto. Prezident Havel ale se soudnictvím zacházel aspoň jako s autoritou. Paradox je, že podobný počet podnětů, které Václav Havel podal ve jménu ochrany ústavy, na Ústavním soudu absolvoval i pan prezident Klaus, ale ve zcela obráceném gardu.

* LN Co jste si pomyslel, když Václav Klaus po prohraném sporu u ÚS mluvil o tom, že tento soud ohrožuje demokracii v zemi?

To je neblahý signál nejen pro právní prostředí, ale i pro společnost jako takovou. Když už tady ten Ústavní soud máme, tak poznatek pana prezidenta Klause, že ÚS nechce brát vážně, je nesporně důsledkem jeho neúspěchu u Ústavního soudu. Zkrátka prezident by neměl takhle šířit blbou náladu. Víceméně v situaci, kdy prohraje spor, který sám a netakticky vyvolal. Tohle je skutečně otázka dobré nálady kolem justice! Prezident republiky tady na svých věcech zpochybňuje kvalitu soudních rozhodnutí obecně. A tím pádem dává každému občanu, který také - a také po právu - neuspěje u soudu, důvod myslet si, že soudnictví za nic nestojí. Ale situace není tak zlá! Ve skutečnosti se dokonce zlepšuje. Jen ta samotná špička dokonale kazí obraz justice jako celku.

* LN Klaus ke kauze Bureš řekl: „Jestli vznikne představa, že konečně jedna paní soudkyně porazila všemocného prezidenta republiky, fakt to tak není. To občané prohrávají s naší soudcovskou mocí, a to považuji za velké ohrožení demokracie v zemi.“

Tak především předseda Nejvyššího soudu není „jeden pan soudce“ nebo „jedna paní soudkyně“.

* LN Vám se nikdy nestalo, že byste verdikt ÚS vnitřně zpochybnil?

Měl jsem určitou pochybnost právě v této kauze s Burešem. Podle mě by to byla věc spíše pro Nejvyšší správní soud, než pro Ústavní soud. Mě ale jako předsedu Nejvyššího soudu nikdy ani ve snu nenapadlo, že bych měl mít víc než jednoho místopředsedu. Víte, místopředseda NS je setsakramentsky dobře placená funkce i s celou řadou materiálních výhod. Proč tuto funkci dublovat? Justice by se v tomhle měla chovat účelně a úsporně. Z mého pohledu to byla od prezidenta jen nevkusná demonstrace síly. Prostě když se mu nepodařilo Brožovou předtím odvolat, tak tam chtěl instalovat Bureše, který měl zřejmě Brožovou později nahradit. Ale myslet si, že vrcholný orgán Nejvyššího soudu bude fungovat v tomto kontroverzním složení, snad nikdo ani nemohl myslet vážně. Místopředseda Bureš nebyl jmenován proto, aby zlepšil práci Nejvyššího soudu. Ten tam šel proto, aby se rozvrat NS stal skutečně definitivním. Tyhle experimenty se dají dělat v politice, ale ne v justici.

* LN Jak z pohledu bývalého předsedy Nejvyššího soudu hodnotíte Ivu Brožovou jako odborníka a manažerku?

Nemyslím si, že předseda Nejvyššího soudu musí být dobrý manažer. Podle mě se o ty technické věci vůbec nemá starat. Stačí, když je nejvyšší autorita s morální a odbornou kvalitou. Tady se ale proti předsedkyni Nejvyššího soudu vede kárné řízení ne proto, že ztratila svoji soudcovskou autoritu, ale proto, že špatně podala nějaké hlášení o nějakých milionech.

* LN Vy se tedy přikláníte k názoru Brožové, že čtyřicetimilionová pokuta, která jí byla vyměřena, je snahou ji odstranit?

Především to je historka stará asi tři roky. Myslím, že doktorka Brožová má pravdu, když říká, že ministr financí 92 procent žádostí o odpuštění pokuty vyřizuje kladně.

* LN Ministr Jiří Pospíšil mluví o šedesáti procentech.

Tak já to číslo skutečně nevím. Vtakové situaci jsem se jako předseda Nejvyššího soudu nikdy neocitl.

* LN Abychom si to ujasnili, v této kauze se stavíte na stranu Brožové?

Nestavím. Ale nelíbí se mi nepředstavitelně nezodpovědné a lehkomyslné hazardování s autoritami jen proto, aby měl někdo lepší pocity.

* LN Ale hazarduje i Brožová, když se o její pokutě dozvěděl ministr Pospíšil až ve chvíli, kdy ho žádala o navýšení rozpočtu NS o oněch čtyřicet milionů, ne?

Proboha živého... Když jsem jako předseda NS federace cokoli potřeboval, tak jsem navštívil ministerstvo financí, v té době tedy pana profesora Klause, respektive jeho tehdejšího náměstka Kočárníka, a vždycky jsme se dokázali dohodnout. Ale tohle střílení od pasu...

* LN Použil byste slova bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové, která mluví o soudcovské mafii v rukou ODS?

Benešová tím má zřejmě na mysli historku, ve které členové ODS paradoxně nevystupují, a to setkávání špiček ve věci Čunka či katarského prince. Vezměte si v tomto kontextu roli místopředsedy Nejvyššího soudu Kučery. Ten je neúnosně angažován v kontaktech s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem ohledně Čunka. A stejně tak se Kučera angažoval i v záležitosti s katarským princem. Tehdy se také vazba mezi Němcem a Kučerou vytvořila. V tomto prostoru navíc dost nestandardně operuje nejvyšší státní zástupkyně Vesecká. Jen si vezměte, jak to dnes vypadá na státních zastupitelstvích. Vždyť v kauze Čunka byl odvolán -podle mého názoru - jediný velice slušný státní zástupce v Olomouci. Jsem přesvědčen, že postup nejvyššího státního zastupitelství v kauze Čunek nebyl legitimní. A už vůbec ne přesvědčivý. Jediným výsledkem bylo, že byl odvolán korektní, poctivý, slušný, loajální a odborný olomoucký státní zástupce.

* LN Vy jste před lety doporučil vládě právě Marii Benešovou na post nejvyšší státní zástupkyně. Jak dnes hodnotíte její nástupkyni Veseckou?

Nejenže jsem vládě navrhl na tento post Marii Benešovou, já jsem navíc jmenoval Veseckou krajskou státní zástupkyní v Hradci Králové. Vlastně jsem stál na startovací linii doktorky Vesecké. Lidé se samozřejmě vyvíjejí, ale bohužel vývoj některých osob mě dost zaskočil.

* LN Myslíte, že Vesecká byla na post krajské státní zástupkyně vhodná osoba, ale výš jít neměla?

Skutečně mám pocit, že podle toho, co o Čunkově akci vím, nebyl zásah doktorky Vesecké šťastné řešení. A dokonce to ani nebylo právně šťastné řešení. Postup přeložení případu z Přerova do Jihlavy byl na samé hranici zákonnosti. Když si k tomu přidáte to, co následovalo...

* LN Třeba když Pavel Němec předváděl místopředsedovi NS Kučerovi nové auto...

To jsem byl bohužel zase já, kdo prosadil doktora Kučeru do této funkce.

* LN Za vším stojí Motejl.

To je skutečně tragický osud stáří. Opravdu. Já jsem prosadil, aby se třeba Eliška Wagnerová vůbec stala soudkyní. Mně v justici za těch osmnáct let bohužel prošel rukama každej druhej. Kromě těch nejmladších skoro všechny znám. A dnes jsem z doktora Kučery doslova zděšený. Ten už dávno zapomněl, že je místopředsedou Nejvyššího soudu! To je arogance, jak on se tváří, že se jako místopředseda NS jel projet z diskreditovanou postavou Pavla Němce. To je výsměch lidem, když on se svým suverénním úsměvem neodvolatelného člověka s platem asi dvě stě tisíc měsíčně říká, proč by se nejel s Němcem projet do Ostravy! Oba víme, že to je dvě a půl hodiny tam a dvě a půl hodiny zpátky. V pracovní době! Asi na tom Nejvyšším soudě nemá co dělat. Tak si jedou navštívit vrchní státní zástupkyni Andělovou. Tady nešlo o předváděčku nového vozu. Doktorka Andělová rozhodně není zas taková fanynka na automobily, aby se musela podívat na nové auto exministra Němce. Každý mi dnes může říct: „Kučera je tvůj člověk.“ Ale on je to dnes už problém Brožové, že mu za to nedá nějakou příšernou důtku.

* LN Co byste na jejím místě jako šéf Nejvyššího soudu udělal vy?

Za mě by si tohle nikdy nedovolil. Nebo bych ho seřval. Udělal bych mu takové peklo, že by sám odešel. Když jsem Kučeru naposledy potkal, řekl jsem mu: „Děláš ostudu mně a děláš ostudu celé justici. Prosím tě, odejdi z toho Nejvyššího soudu.“ A on mi na to jen v klidu řekl: „Co blbneš?“ Himlhergot, vždyť tohle je místopředseda Nejvyššího soudu! Co si mají myslet ostatní soudci se svými slabostmi, co třeba chlastají, když se místopředseda NS chová takhle? Stejně tak se já můžu pobavit s nějakými tanečnicemi, můžu se na veřejnosti ožrat, když se mi někdo pochlubí, že má nové auto a novou vilu, tak si s ním a jeho milenkou můžu v pracovní době vyjet na výlet. To je přece degradace těchto funkcí! Funkce musí k něčemu zavazovat!

* LN Zmínil jste Pavla Němce. Vdobě jeho mandátu jste se zdráhal ho kritizovat. Jeho nástupce Pospíšil o něm říká, že Němec na ministerstvu nedělal vůbec nic. Jak ho dnes hodnodíte vy?

Měl jsem ambici mít za sebe takového nástupce, aby se na mě nakonec s láskou vzpomínalo. A to se mi myslím podařilo. Jestli jsem měl ohledně Němce nějaká očekávání, tak se nenaplnila. Já to řeknu stručně - té ostudy kolem Pavla Němce bylo dost.

* LN A co se týče současného ministra Pospíšila, jste spokojen? Jak se vám jedná s člověkem, který by mohl být vaším vnukem? Je více než o čtyřicet let mladší...

Je to něco podobného jako Němec. Je fakt, že z hlediska legislativního je to lepší než u Němce...

* LN On vás nazývá ikonou českého práva.

Doktora Pospíšila jsem poznal ještě jako posluchače právnické fakulty. Ano, zdá se být jako seriózní politik, vůči mně se chová velice korektně. To ale dneska tak nějak automaticky funguje, protože jsem v tom právnickém prostředí už nejstarší. Bohužel, kam přijdu, tam nejdříve vejdu já, a teprve potom ostatní... Ale zpět k Pospíšilovi. Co si myslet o člověku, který se s Topolánkem účastní setkání s justičními funkcionáři, a oni nepozvou Brožovou! Vždyť je to trapné! Je tam pozván Baxa, je tam pozvaná Vesecká, ale není tam předsedkyně Nejvyššího soudu! Tenhle Pospíšil dělal před třemi týdny na Žofíně konferenci o reformě justice. A tam řeční všichni, ovšem kromě Brožové! Ona tam byla, ale mohla se maximálně přihlásit do diskuse. Tohle chování je pod úroveň. Tehdy jsem se na Pospíšila poprvé pořádně naštval.
  • 216Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz