7. listopadu 2007 8:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus navštíví britskou královnu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

LONDÝN Český prezident Václav Klaus jede do Londýna na třídenní návštěvu Británie, během níž ho přijme královna Alžběta II, sejde se s premiérem Gordonem Brownem a navštíví severoirské hlavní město Belfast.

Český prezident Václav Klaus položil věnec k památníku československých válečných letců a vojáků na hřbitově v anglickém Brookwoodu nedaleko Londýna. Zahájil tak
svoji návštěvu Británie. Klaus také poděkoval českým válečným veteránům za to, co pro vlast udělali během druhé světové války, ale také za to, jak republiku propagují i nyní.

Na hřbitově v Brookwoodu v malebné části hrabství Surrey je přes 4000 hrobů vojáků, kteří padli za války v letech 1939-45. Největší mezi zahraničními sektory je zřejmě americká část hřbitova. V československé části je asi 90 hrobů, kterým vévodí oficiální památník s reliéfem československého státního znaku z doby první republiky a nápisem Czechoslovakia. Mnohé hroby československých vojáků jsou také na četných dalších místech v Británii.

Klaus by se měl ještě sejít s vůdcem opoziční Konzervativní strany Davidem Cameronem a v královském institutu pro mezinárodní vztahy Chatham House přednese přednášku na téma nebezpečí panikaření kvůli globálnímu oteplování. Přijetí u královny Alžběty II. a jednání s ministerským předsedou Gordonem Brownem má Klaus na programu ve čtvrtek. V pátek stráví den v Belfastu, kde by se měl sejít s místopředsedou tamní vlády Martinem McGuinnessem. Večer se vrátí do Prahy.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz