30. listopadu 2008 14:01, aktualizováno  17:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus ODS nerozloží, říká Topolánek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 94Diskuse
Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto: ČTK

PRAHA Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se neobává toho, že by prezident a čestný předseda strany Václav Klaus mohl způsobit rozklad ODS. Řekl to v Nedělní partii televize Prima. Prezident tento týden naznačil, že by mohl opustit ODS. Sdělil také, že by podpořil vznik nové, euroskeptické strany.

"Já v této chvíli si nemyslím, že jeho podpora v ODS i těch jeho názorů, které on prezentuje, je taková, jak se obecně soudí," uvedl Topolánek. "Já jsem hluboce přesvědčen o tom, že tato záležitost a případný vznik nové strany neohrozí ODS. A je otázkou, jestli bude tato strana hledat prostor někde napravo od ODS, jestli tam ten prostor je. Volby ukazují, že nikoli," dodal. Pokud by nová strana skutečně vznikla, neměla by zřejmě velkou šanci na úspěch ani podle politologů.

Topolánek také řekl, že o přípravách na vznik nové strany věděl už před letošní prezidentskou volbou. Přesto se zasloužil o Klausovo zvolení hlavou státu a učinil by tak prý i nyní. "Pro mě ta loajalita a ten princip jasně stanovených priorit převládl a u té druhé volby to byla jednoznačně zásluha několika lidí a především mé," řekl. Zvolit prezidentem zakladatele ODS a čestného předsedu Klause pro něj prý bylo absolutní prioritou. Připustil však zároveň, že jeho osobní vztahy s Klausem nikdy nebyly dobré
a připomněl, že už na konci roku 2002 řekl, že nemá problém s Klausem, nýbrž Klaus má problém s ním.

"Podotýkám, že to bylo 13 dnů před mým prvním zvolením předsedou ODS a před tou památnou esemeskou 'prázdný a falešný'. Já nemíním pitvat vztah Topolánka a Klause. Topolánek byl ke Klausovi vždycky velmi loajální," dodal. Připomněl tak, že deník Blesk po jeho zvolení do čela ODS zveřejnil fotografie displeje Klausova mobilního telefonu, na níž byla SMS s textem "...absolutně prázdný a falešný Topol".

Ostrou kritiku si premiér od prezidenta vysloužil i po letošních prohraných senátních a krajských volbách. Klaus jejich výsledek označil za referendum o Topolánkovi. Ten však jeho kritiku odmítl. "Je to poprvé za šest let, kdy měl pan prezident možnost něco takového říct a té možnosti trochu předčasně využil," řekl dnes premiér.

Topolánek se nyní připravuje na volební kongres strany, který začne v pátek 5. prosince v Praze. Jeho jediným protikandidátem na funkci šéfa strany je první místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém, který bývá považován za Klausova favorita. Současný předseda ODS má zatím nad Bémem jasnou převahu. Vyslovilo se pro něj už šest regionálních sněmů. "Dostal jsem 41 nominací, to je jakoby 41 okresů," řekl. Béma naopak ještě žádný regionální sněm nepodpořil, předpokládá se ale, že ho nominuje Praha.

Nedůslednost, nedisciplinovanost, nekomunikace
ODS na kongresu podle Topolánka musí analyzovat příčiny porážky v podzimních volbách. Je přesvědčen, že občanští demokraté z kongresu vyjdou posílení a jednotní. Podle něj ODS ztratila hlasy zaměstnanců v nedělnických profesích,
středoškoláků, vysokoškoláků a důchodců. Strana k prohře přispěla vnitřní nejednotností, nejednotností směrem ven, nedůvěryhodností a neschopností prezentace vlastní politiky.

Dlouhodobě propadu pravice prý nahrává i posun evropské politiky a strach z finanční a ekonomické krize. Poslední zbytky důvěryhodnosti před volbami ODS ztratila nepříznivou aférou poslance Vlastimila Tlustého a dnes již bývalého poslance Jana Moravy (oba ODS), myslí si Topolánek. Za své chyby označil nedůslednost, nedisciplinovanost a nekomunikaci.

Konstatoval, že vláda se nachází v komplikované situaci, protože nemá jistou podporu některých svých vlastních poslanců. "Dnes usiluje fakticky část ODS a možná Václav Klaus o to, aby vláda skončila," řekl. "Pokud nebude možné zajistit většinu, tak vláda odejde. Ale neptejte se mě, co bude potom, protože já nejsem nositelem této vize," řekl premiér.

Lidovky.cz
  • 94Diskuse