Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Klaus popřál úspěch Machově nové straně

Česko

  12:41aktualizováno  17:02
PRAHA - Novou pravicovou Stranu svobodných občanů (SSO) povede její zakladatel Petr Mach. Rozhodla tak drtivá většina účastníků dnešního ustavujícího sněmu v Praze. Mach je spolupracovník prezidenta Václava Klause, výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) a bývalý člen ODS. Sněm bude pokračovat volbou čtyř místopředsedů. Účastníkům sněmu zaslal zdravici prezident Klaus.

Václav Klaus poslal Machově straně zdravici foto: ČTK

Prezident v ní vznik nové strany přivítal a naznačil, že s SSO sdílí některá politická stanoviska, například obhajobu státní suverenity. "Přeji vám úspěch," napsal Klaus.

Účastníci sněmu si také zvolili čtyři místopředsedy, stali se jimi bývalý poslanec ODS Jiří Payne, filozof Miloslav Bednář, tajemník Nadačního fondu prezidenta Václava Klause Jaroslav Bachora a senátorka Liana Janáčková. S volbou místopředsedů je Mach spokojen. "Je to zvláštní, ale takhle jsem kroužkoval i já," řekl Mach.

Spolupráce s Železného Libertas?
Mach kandidoval na předsedu strany jako jediný. ČTK řekl, že nyní před ním stojí zejména potřeba vytvořit základy strany a připravit ji na volby do Evropského parlamentu. V něm by považoval za úspěch zisk pěti procent hlasů, které by straně zajistily jeden europoslanecký mandát. Prý bude prosazovat to, aby SSO kandidovala bez spojení s jiným politickým subjektem.

Účastníkům sjezdu Mach sdělil, že o možné spolupráci diskutoval s europoslancem Vladimírem Železným, který nedávno založil politické hnutí Libertas.cz. Železný dnes v pořadu televize ČT24 řekl, že stojí o to, aby se hnutí stalo platformou, ve které by se sešly podobně smýšlející subjekty. Bylo by špatné, kdyby rozsáhlá skupina voličů neměla možnost volit jednu kandidátku, uvedl s tím, že o spolupráci s Machem "diskutuje".

Strana si dnes také odhlasovala své stanovy. Vedení budou vždy volit všichni členové strany, například přes internet. O většině pozměňujících návrhů stanov budou členové teprve diskutovat, stejně jako například o zákazu členství bývalým členům KSČ či komunistické Státní bezpečnosti.

Ačkoli se strana teprve ustanovuje, má už své zastoupení v nejvyšších patrech politiky. Její členkou se totiž tento týden stala místopředsedkyně Janáčková, která do Senátu kandidovala za hnutí Nezávislí a která je členkou senátního klubu ODS. Proti politice ODS se prý nechce vyhraňovat.

Janáčková řekla, že nesouhlasí se schválením lisabonské smlouvy. Pokud parlament lisabonskou smlouvu schválí, Janáčková podpoří ústavní stížnost.

Janáčková v roce 2006 pronesla kontroverzní výroky na adresu Romů z ostravského obvodu Mariánské Hory. Za výroky ji chtěla stíhat policie, Senát ji ale k trestnímu stíhání odmítl vydat. Mach se nebojí toho, že by tato skutečnost přilákala do SSO pravicové extremisty. "Ve stanovách máme jako základní hodnotu respekt ke svobodám, respekt k tradičním hodnotám, k etnické toleranci, toleranci náboženskou. Jestli se k nám bude hlásit někdo z extremistických skupin, tak tím bude nepochybně porušovat naše stanovy a nemohl by se stát naším členem," řekl Mach.

Do SSO vstoupil i mladší prezidentův syn Jan Klaus. Odmítl ale kandidovat na místopředsednickou funkci, na kterou ho jeden z členů strany navrhl.SSO chce být zejména alternativou pro nespokojené voliče ODS. "Budeme hájit zásadní snížení daní a podstatné snížení vládních regulací," řekl na sněmu Mach. Pravicové voliče chce získat především odmítáním lisabonské smlouvy."Nechceme lisabonskou smlouvu, máme jinou představu o Evropě," zdůraznil Mach.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč