Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klaus povečeřel s irským odpůrcem lisabonské smlouvy

Evropa

  22:02aktualizováno  22:34
DUBLIN - Prezident Václav Klaus se večer v Dublinu soukromě setkal s vůdčí postavou irských odpůrců lisabonské smlouvy Declanem Ganleym. Šéf hnutí Libertas, které mělo velký podíl na odmítnutí dokumentu reformujícího fungování unijních institucí v irském referendu, uspořádal pro Klause a jeho ženu Livii večeři.

Václav Klaus foto: Tomáš KristLidové noviny

Českého prezidenta pojí s úspěšným obchodníkem v telekomunikacích nesouhlas s lisabonskou smlouvou. Oba tvrdí, že nástupce zkrachovalé euroústavy předává příliš pravomocí členských států do Bruselu a neumožňuje občanům kontrolu nad jejím výkonem. Ganley smlouvu odmítá i jako podnikatel. Podle
něj neotvírá žádné nové podnikatelské obzory a obává se také růstu daní jako důsledku jejího přijetí.

Klaus před večeří v luxusním dublinském hotelu Shelbourne připomněl, že i v České republice podle průzkumů převládají odpůrci lisabonské smlouvy. "Češi sdílejí názor Irů a vzhledem k naší komunistické minulosti jsme extrémně citliví na myšlenky svobody a demokracie a možná jsme přecitlivělí na snahu narušovat demokracii," zmínil snahu některých evropských politiků přimět
Irsko k opakování referenda. "Co řekli Irové, řekli za celou EU, že nechtějí, aby to byl Brusel, kdo za ně bude mluvit," dodal Ganley, který odmítá svou nálepku euroskeptika. "Říci ano nebo ne (v irském referendu) není nic, co by mělo co dočinění s euroskeptismem," prohlásil.

Klaus: Smlouva je mrtvá
Klaus jako jeden z mála předních evropských politiků červnové irské "ne" smlouvě přivítal a označil ji za mrtvou. Stejný názor na její osud má i čtyřicetiletý rodák z Londýna Ganley. V pondělí český prezident svého hostitele a sebe označil za disidenty Evropské unie kvůli jejich odmítavému stanovisku k reformní smlouvě, kterou dosud schválily parlamenty 24 států evropské "sedmadvacítky". Aby mohla začít platit, musejí ji ratifikovat všechny členské země.

Čeští politologové soudí, že Klausova návštěva v Irsku zřejmě nebude mít vliv na rozhodování Irů o dalším osudu lisabonské smlouvy. Klausovy aktivity ale podle nich přispívají k nečitelnosti české zahraniční politiky, kdy prezident a vláda zastávají rozdílné názory.

Klaus se se svým hostitelem sešel již v červenci v Lánech. Oba se tehdy shodli, že irské "ne" lisabonské smlouvě má stejnou váhu jako odmítnutí jiného státu. Prezident zároveň podpořil aktivity sdružení Libertas, které uvažuje o vytvoření euroskeptické strany, jež by kandidovala ve volbách do Evropského parlamentu v červnu příštího roku. 

Vazby na americké bezpečnostní služby
Ganley minulou středu v Praze převzal za odmítnutí lisabonské smlouvy antibyrokratickou cenu od sdružení eStat.cz. V Irsku se dlouhou dobu spekuluje o původu peněz, jimiž kampaň proti smlouvě financoval. Ganley má totiž údajně úzké kontakty na americké bezpečnostní služby a armádu. V roce 2004 prý například získal bez výběrového řízení od amerického ministerstva obrany zakázku na dodávku vojenského materiálu ve výši 200 milionů dolarů (zhruba čtyř miliard korun).

Autoři: ,