19. dubna 2009 15:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus s Topolánkem odsoudili 'zrůdný útok'

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Požár rodinného domku způsobil dvouletému děvčátku vážné popáleniny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár rodinného domku způsobil dvouletému děvčátku vážné popáleniny. | foto: ČTK

VÍTKOV Neznámí pachatelé v noci na dnešek vhodili zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi dvouleté dítě, které utrpělo popáleniny na 80 procentech těla. V domě bydlí romská rodina.

Podle mluvčího hasičů Petra Fastera šlo o rozsáhlý požár. "Podle informací na místě zásahu se v domku již nenacházely žádné osoby. To se také potvrdilo, obyvatelům domku se podařilo objekt opustit svými silami," uvedl Faster.

Dodal, že obyvatelé domku se v prvních chvílích pokusili požár likvidovat sami a také z domku vynesli své malé dítě. "Při tom byli zraněni a dítě popáleno," uvedl Faster. Dítě bylo letecky přepraveno do ostravské fakultní nemocnice.

Vyjádření Mirka Topolánka 
Jsem vážně znepokojen nárůstem extremismu v České republice, jehož
nejnebezpečnějším projevem jsou přímé útoky na zdraví a životy. Události ze včerejší noci ve Vítkově na Opavsku musí být důsledně vyšetřeny a věřím, že policie a státní zastupitelství pro to učiní vše, zejména že objasní, zda tento případ má rasový podtext. To však nestačí. Je také třeba bojovat s ideologickým extremistickým podhoubím, z něhož se rodí podobné
žhářské a další útoky. Ukazuje se, že důsledný postup ministerstva vnitra a
policie přináší výsledky, jak dokazuje zvládnutí extremistického pochodu v
Ústí nad Labem. V tomto úsilí musíme pokračovat. Je zřejmé, že existuje souvislost mezi politickou aktivizací extremistů a přímým násilím vůči obyvatelům. Tuto spirálu zla je zapotřebí včas rozetnout. Proto jsem se rozhodl, že postup proti extremismu zařadím jako mimořádný bod na zítřejší jednání vlády.


Mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl řekl, že záchranáři ke zraněným nevyjížděli na místo požáru, ale byli voláni zdravotníky Vítkovské léčebny dlouhodobě nemocných (LDN). Právě tam se totiž obrátila o pomoc matka se zraněným dítětem.

"Stav dvouletého děvčátka byl velmi vážný, protože utrpělo rozsáhlé
popáleniny druhého a třetího stupně. Zasaženy byly prakticky všechny části těla, v rozsahu více než 80 procent tělesného povrchu, navíc došlo k nadýchání zplodinami hoření," uvedl Humpl.

Ještě před příletem vrtulníku uvedl lékař dítě do umělého spánku. Dívka dostala i potřebné léky a byla napojena na umělou plicní ventilaci. Záchranáři ve spolupráci s lékařem LDN Vítkov ošetřovali také sedmadvacetiletou matku dítěte. Utrpěla popáleniny na obou nohou a na ruce v celkovém rozsahu přibližně 25 až 30 procent. Šlo převážně o popáleniny druhého až třetího stupně. "Žena byla při vědomí, po podání analgetik, kyslíku a ošetření poraněných míst ji záchranáři sanitním vozidlem transportovali rovněž na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě," doplnil mluvčí.

Vítkovská posádka rychlé zdravotnické pomoci byla mezitím volána ke třiatřicetiletému popálenému muži, ani on se nenacházel na místě požáru. Pacient utrpěl vážné popáleniny v oblasti zad a končetin, v rozsahu okolo 25 procent. Záchranáři muže po prvotním ošetření předali do péče chirurgické jednotky intenzivní péče Slezské nemocnice Opava. Stav obou dospělých je stabilizovaný.

Romové si nechávají za dveřmi mačety
"Dozvěděl jsem se, že vyhořel dům obydlený romskými spoluobčany. Jedná se o dům v soukromém vlastnictví, o který jsme se zajímali již před několika lety, protože jsme zjišťovali, kdo je jeho vlastníkem," řekl starosta.
Prohlášení prezidenta Václava Klause
 

Nedávno jsem v městě Vítkov uctil památku Jana Zajíce a setkání se zdejšími milými lidmi bylo pro mne velkým zážitkem. O to více jsem zděšen surovým odporným zločinem, který se tu stal. Co za lidi mohou chtít upálit malé dítě? Tento zrůdný čin musí být vyšetřen a tvrdě potrestán.

Dodal, že romská rodina neměla ve vyhořelém domě trvalé bydliště. Neví, jak se do domu dostali, protože se městu nikdy nepodařilo zkontaktovat majitele. Rodině je podle Smolky obec schopna pomoci s náhradním bydlením, ale pouze na určitou dobu. Škoda způsobená požárem byla vyčíslena na 450.000 korun.

Na místo se odpoledne dostavil i Kumar Vishwanathan, který se v regionu dlouhodobě věnuje práci s romským etnikem. "Věřím, že jestli došlo k cílenému útoku proti rodině, bude viník potrestán," uvedl Vishwanathan, který útok považuje za zbabělost. Podle něho začíná být situace v Česku neúnosná. Tvrdí, že osobně viděl, jak měly romské rodiny připraveny za dveřmi mačety a sekyry pro případ, že na ně zaútočí extremisté. "Jestli se naši zvolení zástupci a soudy neprobudí a nechají věci v takovém stavu, tak potom tady fakt hrozí nepokoje," prohlásil Vishwanathan.

Žhářské útoky na obydlí romských rodin
11. července 1994 - V Jablonci nad Nisou-Zeleném údolí zaútočila skupinka příslušníků hnutí skinheads zápalnými lahvemi na byt rodiny romského původu. Při útoku utrpěly dvanáctiletá dívka a její matka těžké popáleniny.
4. a 16. února 1996 - Dva útoky v Krnově na Bruntálsku, obviněno bylo šest mladíků. Soud v roce 2002 čtyřem mužům uložil podmíněné tresty, pátý, nejstarší z nich, byl odsouzen na tři roky do vězení.
17. ledna 1998 - Skupina pachatelů hodila v Krnově na Bruntálsku v noci z 16. na 17. ledna zápalnou láhev do přízemního bytu pětičlenné romské rodiny. Osmačtyřicetiletá žena utrpěla těžké popáleniny druhého a třetího stupně, muž byl zraněn lehce. Oheň zničil veškeré zařízení bytu. O hodinu později zapálil neznámý pachatel na jiném místě v Krnově osobní automobil patřící rovněž Romovi.
28. února 1998 - V noci znovu v Krnově hodili výtržníci do okna přízemního bytu Romů zápalnou láhev. Nikdo nebyl zraněn.
19. října 1998 - Zápalnou lahví zaútočil dvě hodiny po půlnoci na byt čtyřčlenné romské rodiny v Ostravě - všichni vyvázli bez
zranění.
12. června 1999 - Pomocí dvou zápalných lahví, které prohodil zavřeným oknem, zapálil neznámý žhář obydlí Romů v Plavech na Jablonecku.
24. července 2002 - Dvě zápalné láhve vhodili kolem 23:00 tři neznámí žháři do domu Romů v Karviné-Hranicích. Jedna zasáhla čelní stěnu domu a parapet okna v kuchyni, druhá prolétla otevřeným oknem. Obyvatelé začínající požár včas uhasili. Nikdo nebyl zraněn.
30. června 2007 - Neznámí žháři hodili kolem 23:00 zápalnou láhev do domku romské rodiny ve Vrbně pod Pradědem. V domě bylo pět lidí, dva dospělí a tři děti. Nikomu se nic nestalo.
21. září 2008 - Od zápalné láhve, kterou někdo hodil do přízemního bytu romské rodiny v Bruntále, začalo hořet vybavení kuchyně. V bytě v té době spalo pět lidí, nikdo nebyl zraněn.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz