Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Podívejte se, kdo slavil s Klausem. Dárky přinesli Duka, Macek či Knížák

Česko

  11:11aktualizováno  22:09
Exprezident Václav Klaus v sídle institutu, který nese jeho jméno, oslavil své 77. narozeniny. Na „zámeček“, jak se vilce na pražské Hanspaulce přezdívá, se jako každým rokem sjela řada hostů. Poblahopřát mu přišli prezident Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka nebo Klausovi obdivovatel z umělecké branže – někdejší ředitel Národní galerie Milan Knížák.

Exprezident Václav Klaus si na oslavě svých 77. narozenin připil se současným prezidentem Milošem Zemanem. foto:  Dan Materna, MAFRA

Zaměstnanci Institutu Václava Klause si pro svého šéfa připravili speciální dar. Je jím kniha o historii barokní budovy, kde exprezident úřaduje. Hlavním autorem je Jindřich Forejt, bývalý protokolář Hradu, který je vášnivým amatérským historikem. Forejt nastoupil ke Klausovi loni v únoru poté, co jeho kariéru na Hradě zlikvidovala aféra s videozáznamy, které šéfa hradního protokolu údajně ukazovaly při užívání drog.

Zeman v blahopřání Klausovi předal své politické poselství. „Jsem zde jako člověk, který by si přál, aby Evropa byla jednotná, ale aby to byla Evropa suverénních národních států, které budou v dialogu hledat rozumné řešení pro všechny z nich, aniž by byly vystaveny tlaku bruselské byrokracie,“ citoval na Twitteru prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Václav Klaus se narodil 19. června 1941. Vysokoškolské vzdělání získal na Vysoké škole ekonomické. Jako vědecký pracovník Ekonomického ústavu ČSAV absolvoval vědeckou aspiranturu a v roce 1968 dosáhl hodnosti kandidáta ekonomických věd.

Mezi Klausovými hosty je i bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek s partnerkou.
Mezi pozvanými nechybí ani Klausův přítel, bývalý ředitel Národní galerie Milan...

V roce 1970 byl z Akademie věd vyhozen a z politických důvodů pracoval na podřadných místech ve Státní bance československé. Odtud se koncem roku 1987 vrátil k akademické činnosti do Prognostického ústavu ČSAV. 

Politickou dráhu nastoupil v prosinci 1989, kdy se stal federálním ministrem financí. V říjnu roku 1991 byl navíc jmenován místopředsedou vlády ČSFR. Na konci roku 1990 se stal předsedou tehdy nejsilnějšího politického subjektu - Občanského fóra. Po jeho zániku v dubnu roku 1991 spoluzaložil Občanskou demokratickou stranu, jejímž předsedou byl od počátku až do prosince roku 2002. S touto stranou vyhrál v červnu roku 1992 parlamentní volby a stal se předsedou vlády České republiky. 

Dvojnásobný premiér, dvojnásobný prezident

V této roli se podílel na rozdělení československé federace a vzniku samostatné ČR. V roce 1996 ve volbách do Poslanecké sněmovny funkci premiéra obhájil. Po rozpadu vládní koalice podal v listopadu 1997 demisi. Po předčasných volbách v roce 1998 se stal na čtyřleté volební období předsedou Poslanecké sněmovny.

Dne 28. února 2003 byl zvolen prezidentem České republiky na pětileté funkční období.  Mandát mu byl prodloužen 15. února 2008 znovuzvolením pro druhé funkční období.

Po ukončení svého působení ve funkci prezidenta přesídlil na zámeček v pražské Hanspaulce do nově vybudovaného Institutu Václava Klause, který je koncipován jako liberálně-konzervativní think tank s vlastní výzkumnou studijní činností, semináři, konferencemi a dalšími akcemi a programy pro odbornou i širokou veřejnost.

Václav Klaus je ženatý s ekonomkou Livií Klausovou, má dva syny a sedm vnoučat. Syn Václav je expert na oblast školství v ODS a syn Jan je ředitel útvaru centrální controlling ve společnosti ČEZ, a.s.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,