27. listopadu 2008 8:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Klaus: Unie to není olympijský výbor

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 64Diskuse
Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Dnes nediskutujeme o mém podpisu pod smlouvu, řekl po včerejším rozhodnutí Ústavního soudu Václav Klaus, prezident ČR.

* Znamená toto rozhodnutí něco pro váš podpis pod Lisabonskou smlouvou?

 Neznamená opravdu nic. Bude se pokračovat v procesu, který nastat musí. Já bych si velmi přál, kdyby před projednáváním v obou komorách parlamentu, ve výborech, nastal seriozní dialog s českou veřejností. To je skoro věc, kterou bych si přál, aby v sekvenci věcí byla ta úplně první.

* Jak hodnotíte konstatování, že Evropská unie není federálním státem a že se smlouvou neomezují pravomoci národních parlamentů?

 Zaprvé s tímhle výrokem zásadně nesouhlasím. Ale to mě nutíte, abych komentoval jednotlivé výroky, které nemohu zaručit, že jsem si zapsal nebo poznamenal úplně přesně. Nesouhlasím s výrokem pana soudce zpravodaje, že přece nejenom Evropská unie, ale i řada dalších mezinárodních organizací má v sobě výroky o právech nebo něčem takovém, takže proč bychom to nepřijali v tomto případě. Ale já myslím, že každý ví, že můžeme být členy Mezinárodního olympijského výboru, ale ten nám nemůže udělat něco zásadního v naší zemi, jako může Evropská unie. Takže porovnávat Evropskou unii a všechny ostatní mezinárodní instituce, jak to bylo učiněno ve výkladu soudce zpravodaje, je skutečně úsměvné a je to koncepční chyba. Já myslím, že toho se neměl nikdy dopustit.

* Za jakých okolností jste připraven smlouvu podepsat?

 Nediskutujeme o mém podpisu dnes. Vůbec. Já jsem řekl, že žádný výrok o svém podpisu či nepodpisu dnes neučiním.

* Je pro vás to rozhodnutí soudu zklamáním?

 Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu zklamáním není. Jsem přesvědčen, že to, co tady přečetl soudce zpravodaj, bylo napsáno před mnoha mnoha týdny. A myslím, že jste s tím vy a v podstatě i já počítali. Zajímavé snad bylo jedině, jestli to bude výrok soudu v kategorii 15:0 nebo jestli se někteří ústavní soudci rozhodnou vzmužit a trošku se k něčemu odvážit. A to se, mám pocit, obavu, neodvážili. Znamená to, že to je de facto dominováno jedním dvěma lidmi. To je vše, co bych chtěl říci.

miš, Lidové noviny
  • 64Diskuse
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.