Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Prezident Klaus v džungli sledoval krmení orangutanů

Svět

  15:47
KUCHING - Patří mezi nejohroženější živočišné druhy a naši potomci je možná ve volné přírodě již nespatří. Orangutanů, kteří žijí pouze na ostrovech Borneo a Sumatra, každoročně ubývá až o deset procent. Prezident Václav Klaus během návštěvy Malajsie navštívil rehabilitační centrum, ve kterém orangutany léčí a připravují je na vypuštění do divočiny.

Orangutani v rehabilitačním centru, kde je sledoval i prezident Klaus foto: Tereza Šupová, Lidové noviny

Rehabilitační centrum Semenggoh nedaleko Kuchingu bylo založeno  v roce 1975 a rozkládá se na pokraji pralesa na ploše asi 600 hektarů.

Jak taková rehabilitace probíhá? Když se do centra dostane zraněné zvíře, sirotek, nebo to, které bylo předtím chováno jako nelegální domácí mazlíček, je potřeba ho především naučit věci, bez kterých by v přírodě zahynul. Strážci ho tedy učí stavět domy z listí, hledat potravu, pohybovat se po stromech. Léčba trvá vždy přibližně dva roky. Poté už se pohybují sami volně v lese a vracejí se do rezervace na jídlo. Tedy jen občas.

ČTĚTE TAKÉ:

Orangutani (orang znamená v malajštině člověk a utan neboli hutan lesní, takže lesní člověk) se živí mladými listy, kůrou stromů, rostlinami, výhonky, ovocem, ale i hmyzem či ptačími vejci. Potravu si k ústům podávají rukou nebo nohou. Když roste ovoce, které jim chutná, neobjeví se třeba vůbec, což je dobrá známka toho, že si na les zvykají a dokáží se o sebe postarat sami. Jinak jsou ale dokrmování dvakrát denně, vždy v devět ráno a ve tři odpoledne.

I krmení má svá pravidla, vysvětluje strážce parku. „Orangutany mohou krmit jen zaměstnanci parku, aby si nezvykli na jiné lidi, to by nebylo dobré pro jejich přežití ve volné přírodě,“ říká. Tentokrát si přišla pro banány orangutaní babička se svým dvouletým vnoučkem. Od strážce si vzala i lahev s mlékem a podobně jako je tomu u lidí ji podala orangutanímu miminku. Rozdíl byl snad jedině v tom, že orangutani s jídlem a pitím po rukou vyskákali do korun stromů a tam začali hodovat a možná se tak trochu i před návštěvníky parku předvádět. Jejich vychovatele jim přípravu na reálný život ale neusnadňují ani při krmení.

 „Občas jim dáváme jídlo například v uzavřené krabici, aby se do ní museli dostat a v džungli byli více samostatnější a nezávislejší,“ vypráví průvodce. Vždy mají radost, když zjistí, že se již vypuštěným samicím narodí ve volné přírodě mládě, které si k nim třeba přijde pro něco k snědku. Stále jde ale o divoká zvířata, takže pro turisty platí žádné přibližování se na méně než šest metrů. Když se orangutan cítí ohrožený, může zaútočit. A někteří strážci parku si prý odnesli nepěkné jizvy, když bránili návštěvníky při rozhněvaným zvířetem. „Snad se tato zvířata podaří zachovat i pro další generace,“ uzavírá zaměstnanec rehabilitačního centra.

Český prezident je na návštěvě Malajsie již od středy. První dva dny strávil jednáním s místními představiteli, králem i premiérem a navštívil i kdysi nejvyšší budova světa, Petronas Towers, která se nachází v Kuala Lumpur. Odtud se přesunul právě na Borneo. V neděli pak odletěl do Indonésie, aby tady jednal s místní politickou elitou.

Autoři:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč