26. listopadu 2008 13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Verdikt soudu je politický

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 264Diskuse
Prezident Václav Klaus u Ústavního soudu v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus u Ústavního soudu v Brně. | foto: Igor ŠefrČTK

BRNO Rozhodnutí Ústavního soudu o lisabonské smlouvě je podle prezidenta Václava Klause do značné míry politické, nikoliv striktně právní. Klaus to dnes řekl novinářům po jednání Ústavního soudu, který rozhodl, že smlouva je v souladu s českou ústavou. Prezident také vyzval vládu, aby zahájila s veřejností diskusi o smlouvě.

Klaus očekává, že se někdo ze senátorů či poslanců kvůli lisabonské smlouvě znovu obrátí na Ústavní soud. Soud se totiž detailně zabýval jen některými částmi dokumentu.

Klaus naznačil, že bylo o osudu smlouvy rozhodnuto už dávno před úterním jednáním, na kterém vystoupil s kritikou smlouvy. Dnes kritizoval také některé argumenty, jimiž soudci význam dokumentu zdůvodňovali. K jednotlivým částem nálezu se Klaus nechtěl vyjadřovat, počká prý na ho důkladnější prostudování.

Rozhodnutí o lisabonské smlouvě je důležité nejen pro Česko, ale pro celou Evropskou unii. Česko je v EU poslední zemí, která o smlouvě dosud nijak nehlasovala. Čekalo se právě na stanovisko ústavních soudců, aby mohl proces pokračovat.

Lisabonská smlouva má unii přinést potřebné reformy institucí a rozhodování. Důležitost českého stanoviska zvyšuje ještě skutečnost, že ČR bude od ledna předsedat Evropské unii. Dosud ve všech zemích našla smlouva podporu, jen v Irsku ji občané odmítli v referendu.


Prohlášení prezidenta republiky po skončení jednání Ústavního soudu dne 26. listopadu 2008

1) Nález Ústavního soudu je - jak jsme mohli vidět a slyšet – obšírný, a proto musí být teprve studován. Je však zjevné, že byl napsán dávno před včerejším jednáním.

2) Přesto je evidentní, že Ústavní soud vystoupením soudce zpravodaje Güttlera jednání o souladu Lisabonské smlouvy s Ústavou České republiky přesunul – k mému velkému překvapení – z roviny právní do roviny politické. Vykládat laicky a zcela subjektivním (navíc koncepčně chybným) způsobem „integraci a globalizaci“ a mluvit o „integrující se evropské civilizaci“ nebo o „eurokonformním výkladu“ různých právních norem je v kontextu úkolu, který Ústavní soud měl, téměř neuvěřitelné. To otevírá cestu k vážné politické debatě v následujícím období.

3) Musím s politováním konstatovat, že se Ústavní soud v odůvodnění svého nálezu s mými právními argumenty náležitě nevypořádal. Očekávám, že nějaká skupina poslanců či senátorů tyto argumenty znovu vznese. Ale hlavně očekávám, že vznese argumenty další, nejenom ty mé a nejenom původní senátní.

4) Velmi pozitivní bylo to, že jednání Ústavního soudu probíhalo veřejně a že byla vlastně touto formou u nás zahájena veřejná diskuze na toto téma. Vyzývám vládu, aby o tomto tématu, dříve než bude projednáváno v obou komorách Parlamentu zahájila s veřejností seriózní diskuzi.

5) V každém případě teď nastává chvíle obrovské odpovědnosti těch, kteří budou hrát rozhodující roli v dalších fázích ratifikačního procesu. Tíhu rozhodování musí vzít s ohledem na minulost i budoucnost na sebe a vypořádat se s ní.


Lidovky.cz
  • 264Diskuse