Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Klaus vzpomínal na Pražské povstání: Jako čtyřletý jsem stavěl barikády

Česko

  16:58
PRAHA - Při pietní akci u budovy Českého rozhlasu k 65. výročí květnového Pražského povstání překvapil prezident Klaus neobvyklou vzpomínkou. Prý se jako čtyřletý chlapec také zapojil do povstání a pomáhal stavět barikády.

Pietní akce u budovy Českého rozhlasu: Václav Klaus. foto: ČTK

Václav Klaus tak zdůraznil, že boje u rozhlasu v květnu 1945 mají pro něj osobní význam. "Já jsem tady bydlel nedaleko," připomněl, že jako malé dítě žil s rodiči na nedalekém Tylově náměstí.

"Když se tam před naším domem začala stavět barikáda a všichni nosili dlažební kostky, tak čtyřleté dítě nemohlo dělat nic jiného, než si také stoupnout do té řady a pokoušet se ty kostky podávat dál," popsal svou účast v Pražském povstání prezident.


K rozhlasu přišel i Fischer nebo Přemysl Sobotka

Dnešní pietní vzpomínky se zúčastnila asi stovka lidí včetně pamětníků povstání, válečných veteránů i studentů. Z politiků kromě prezidenta dorazili i předseda Senátu Přemysl Sobotka nebo premiér Jan Fischer.

Klaus v krátkém projevu zdůraznil, že hrdinství lidí, kteří se v Praze postavili nacistům, nijak nesnižuje to, že povstání přišlo až na samém sklonku války. Při zpětném pohledu by se podle prezidenta někomu mohlo zdát, že se Pražané chopili zbraní, až když už téměř o nic nešlo. "Není to tak. Dát v sázku svůj život, a padlých a zraněných nebylo málo, v posledních dnech a hodinách války, bylo obdivuhodné," řekl Klaus. Pražané se podle něj spontánně totalitní moci postavili, i když věděli, že se už blíží její konec a mohli na něj "v klidu počkat".

Také podle Fischera pražští povstalci zbořili mýtus, že Češi nikdy nebojovali. Česká svoboda a samostatnost podle něj v dějinách hodně stála na odvaze a vůli jednotlivců. "Často podstatně více než na politické vůli," řekl Fischer. O to více by si podle něj Češi měli odvahy lidí, kteří se totalitě postavili, vážit.

S projevem vystoupili i předseda Senátu Přemysl Sobotka či pražský primátor Pavel Bém. Vzpomínky u rozhlasu se jako jediný předseda české politické strany zúčastnil exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Do bojů v Praze se zapojilo 30 tisíc lidí

Povstáním, které v hlavním městě začalo 5. května 1945, vyvrcholily nepokoje, jež propukly na sklonku druhé světové války na mnoha místech tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Do bojů v Praze se první květnový týden zapojilo asi 30 tisíc lidí, 1698 jich zahynulo.

Při bojích o budovu rozhlasu padlo 90 jeho pracovníků, českých policistů a dalších povstalců. Praha byla sovětskou armádou definitivně obsazena 9. května jako jedno z posledních hlavních měst Evropy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!