3. prosince 2008 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Klausův lisabonský aktivismus

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse

Ad LN 26. 11.: Klausova bitva proti Lisabonské smlouvě

Stanovisko prezidenta Klause, kde vytýká Ústavnímu soudu, že zaujal údajně politické hledisko, je velmi zvláštní. Senátorům, kteří pro zádost o posouzení Ústavnímu soudu poslali, prezidentovi Klausovi, který se k projednávání jako účastník připojil, stejně jako komunistům, kteří s ním teď jeho výhrady  sdílejí, se přece evidentně nejedná o to, aby znali nestranné právní stanovisko, ale hledají důvody, jak ratifikaci smlouvy odmítnout jiným než politickým způsobem. Obavami o ústavnost přitom argumentují jen proto, že nemají jistotu, že na politické odmítnutí naleznou potřebný počet hlasů v Parlamentu.

Na zdůvodnění Ústavního soudu je velmi cenné zejména pojednání o aktuálně použitelném chápání suverenity. To, že vzal soud v úvahu fakta o propojenosti současného světa ve formulacích o integraci a globalizaci, přece není žádné politické stanovisko, ale pouze uplatnění racionální úvahy na podkladě skutečného stavu věcí. Není to nic jiného, než úsudek dítěte v pohádce o císařových nových šatech. Zdá se, že prezident Klaus by v roli nahého císaře dítěti opáčil, že jeho výkřik "císař je nahý" je politickým výrokem, na jehož vyřčení má nezletilé dítě nárok až dospěje a bude se moci ve volbách politického života účastnit nebo politická stanoviska členstvím v politické straně aktivně prezentovat.

V prezidentově stanovisku také chybí konstatování, že jeho vlastní účast na této kauze je pouze projevem jeho politického aktivismu. O čem jiném svědčí podpora Ganleyovi (nikým nezvolenému a bez mandátu získaného ve
volbách) při návštěvě Irska, jeho podmiňování podpisu české ratifikace opakovaným referendem v této zemi nebo další pokus oddálit politické rozhodování tezí, že teprve přímým přenosem z jednání o ústavněprávních okolnostech smlouvy začíná veřejná - a tedy samozřejmě nikoli právní, ale politická - diskuse na téma lisabonské smlouvy?

Jiří Zlatuška, Brno
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz