Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Klausův postoj k Lisabonu je nebezpečný, prohlásil Havel

25 let svobody

  14:40
Bývalý prezident Václav Havel ostře kritizoval současného prezidenta Václava Klause za obstrukce kolem Lisabonu. "Klausův odmítavý postoj k Lisabonské smlouvě je velmi neodpovědný a nebezpečný," prohlásil Havel na tiskové konferenci k 20. výročí sametové revoluce, kam přišel v dvacet let starých kalhotách.

Václav Havel na tiskové konferenci k 20. výročí politického převratu v Československu. foto: Reuters

"Klausův odmítavý postoj je velmi neodpovědný a nebezpečný. Jeho počínání škodí této republice, je to nezodpovědné, nepochopení naší ústavy. Velmi mě to mrzí, poškozuje to jméno České republiky v Evropě," řekl Havel. Přesto prý věří, že Lisabonská smlouva bude do konce roku ratifikována.

Havel nekritizoval Klause na radu Albrightové

Václav Havel v rozhovoru pro New York Times zkritizoval současnou českou politiku. Podle něj v ní panuje "éra zhnusení". "Když se podíváte na životopisy současných politiků, zjistíte, že většině z nich je kolem 50," podotkl bývalý prezident. Podle něj to znamená, že tito lidé dospívali v čase nástupu normalizace, jednoho z "nejtemnějších období národní historie". Tato léta mnoho současných politiků poznamenala, dodal Havel.

Mají prý sklony vidět všude spiknutí a dělat malé podrazy. Vše pak podle Havla umocňuje současná "tak trochu existenciální krize" způsobená celosvětovým následováním materialismu a specifické české dědictví 40 let komunistické vlády.

Deník s bývalým českým prezidentem vedl rozhovor den po jeho 73. narozeninách na téma 20 let od sametové revoluce.

Havel dále bez podrobností řekl, že nekritizoval svého
nástupce Václava Klause na radu někdejší americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové. List podotýká, že Albrightová se díky svým středoevropským kořenům stala pro řadu regionálních politiků čímsi jako mentorkou.


Havel také kritizoval Klausovy argumenty, jsou prý zpozdilé a nepřesvědčivé. Hrozba prolomení Benešových dekretů podle něj neexistuje. "Zároveň je to argument, který může na veřejnost působit," dodal. Tyto předsudky tu stále jsou, míní Havel.

Ještě před kritikou kolem Lisabonské smlouvy se Havel zmínil o tom, že Klaus měl před svým zvolením vyložit karty na stůl a informovat o svých postojích. Aby ti, co ho volili, věděli, co mohou čekat. Nicméně chybou podle Havla bylo i to, že se zákonodárci před volbou neptali.

Pokud Klaus Lisabon nepodepíše, měla by se vláda obrátit na Ústavní soud, řekl Alexandr Vondra. Ten by měl rozhodnout, kdo má Lisabon místo Klause podepsat.

Zleva Jiří Křižan, Michael Žantovský, Václav Havel a Alexandr Vondra vystoupili 15. října v Divadle Na Zábradlí k 20. výročí politických změn v Československu.

"Neopustili jsme ideály sametové revoluce, chyby se ale staly"
Exprezident Havel své obavy sdělil na tiskové konferenci k 20. výročí politických změn v Československu. Tiskovou besedu pojal Havel v duchu prvních "polistopadových" setkání s médii. Na pódium divadla Na zábradlí si pozval také spoluzakladatele Občanského fóra (OF) Jiřího Křižana a Alexandra Vondru, debatu moderoval bývalý mluvčí OF Michael Žantovský.

"Česká republika během uplynulých 20 let neopustila základní ideály sametové revoluce v roce 1989, i když se staly chyby," řekl Havel, který byl hlavní postavou listopadových změn a stal se prvním demokratickým prezidentem někdejšího Československa. Podle jeho názoru se v Česku naplňuje základní směr k demokracii a právnímu státu, byť je to pomalý proces s množstvím překážek.

Havel zároveň oznámil, že při této příležitosti dvacátého výročí sametové revoluce chystá velkolepou oslovu. Do Prahy na jeho pozvání přijede i zpěvák skupiny Rolling Stones Mick Jagger. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Čtěte také

Prezident Klaus Lisabonskou smlouvu odmítá a nedávno překvapil nečekanými požadavky na výjimky ze smlouvy. Tu žádá kvůli své obavě, že by Lisabon mohl prolomit takzvané Benešovy dekrety. Vláda jeho obavu už několikrát označila za neopodstatněnou. Smlouvu zatím nemůže podepsat i kvůli tomu, že musí nyní počkat na stanovisko Ústavního soudu.

Vyjma České republiky všechny členské země smlouvu ratifikovaly, a na Klause se proto obrací pozornost celé Evropy.

Další informace připravujeme.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!