Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

KLDR chystá další raketové zkoušky, je čas na vojenskou odpověď, míní Jihokorejci

Svět

  9:18aktualizováno  12:11
SOUL - Severní Korea připravuje další testy balistických raket, včetně mezikontinentální. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obrany. Ministerstvo rovněž uvedlo, že při nedělní zkoušce vodíkové bomby Pchjongjang odpálil nálož o síle 50 kilotun TNT. Jihokokorejský ministr obrany rovněž prohlásil, že KLDR je podle něj schopna vytvořit miniaturizovanou jadernou zbraň.

Balistická střela Hyunmoo II. foto: ČTK

„I nadále registrujeme náznaky, že Severní Korea možná připravuje další zkoušky balistických raket. Podle nás může odpálit i mezikontinentální raketu,“ uvedl Čchang Kjung-su, činitel z jihokorejského ministerstva obrany. Čchang to řekl jihokorejským zákonodárcům. Nespecifikoval ale, podle čeho tak ministerstvo soudí, ani kdy by k takovému testu mělo dojít.

Čchang rovněž uvedl, že KLDR v neděli při jaderném testu odpálila nálož o síle 50 kilotun TNT. Při předchozím testu Pchjongjangu z loňského září šlo zřejmě o sílu 20 až 30 kilotun TNT. Síla exploze bomby, která byla svržena v srpnu 1945 na japonské město Nagasaki, byla 21 kilotun TNT.

Podle jihokorejského ministerstva obrany se také vládní činitelé v Soulu shodli, že je čas na silnější vojenskou odpověď KLDR. Jižní Korea v pondělí uspořádala cvičení, při němž simulovala útok na oblast, kde KLDR v neděli test uskutečnila.

Balistická střela Hyunmoo II.
Jihokorejští vojáci se připravují na případný útok ze strany svého severního...

Cvičení na zástupné cíle probíhalo v Japonském moři, zahrnovalo střely vzduch-země s dlouhým doletem i balistické rakety. Účastnila se jej pouze jihokorejská armáda, jejíž zástupce ale uvedl, že se chystá další cvičení spolu s americkými silami v Jižní Koreji.

Soul instaluje na svém území další zařízení systému THAAD

Jihokorejci nově nainstaulují na svém území zbývající čtyři odpalovací zařízení amerického protiraketového systému THAAD. „Zbývající odpalovací zařízení budou brzy dočasně nasazena po konzultacích Jižní Koreje a USA tak, aby čelila pokračující jaderné a raketové hrozbě ze strany Severní Koreje,“ uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany. Zařízení by měla být instalována na jihu země, v oblasti Songdžu, kde už dvě taková zařízení jsou.

Nasazení systému THAAD ale v minulosti kritizovaly Čína a Rusko, které se mimo jiné obávají, že by radary štítu mohly sledovat i jejich vojenské aktivity. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v pondělí zopakoval, že Rusko sdílí s Čínou obavy ohledně systému THAAD. Řekl také, že Moskva může být takto donucena přijmout vojenská opatření v oblasti.

Zaútočí Američané na KLDR? Uvidíme, řekl Trump a naznačil možné embargo pro Čínu

Podle něj může být Rusko nuceno přijmout protiopatření vojenské povahy, aby tak vyvážilo rozmístění zařízení raketového systému THAAD v Jižní Koreji. „To, co se nyní děje ohledně narůstání potenciálu protiraketové obrany nedaleko našich hranic, a nemám na mysli jen Korejskou republiku, ale i Japonsko, nás může donutit k rozvoji našeho vojenského potenciálu v oblasti,“ uvedl podle agentury TASS Rjabkov.

Rozmístění systému protiraketové obrany THAAD na jihokorejském území povolila Spojeným státům s ohledem na severokorejské jaderné hrozby bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje. Dvě odpalovací zařízení byla instalována na sklonku dubna krátce před nástupem prezidenta Mun Če-ina. Ten pak zprovoznění zbývajících částí protiraketového štítu zmrazil, dokud se nevyhodnotí dopad zařízení na životní prostředí.

Proti krokům KLDR protestuje Čína i Rusku

Proti raketovým testům KLDR v pondělí oficiálně protestovala Čína, která výtku adresovala severokorejskému velvyslanectví. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang novinářům řekl, že Peking adresoval „důrazné výtky zodpovědné osobě na severokorejské ambasádě v Číně“. „Čína je proti pokračování severokorejského jaderného programu a jeho balistickým zkouškám, angažujeme se v odzbrojení (Korejského) poloostrova. Tato naše pozice je dobře známá a také KLDR je o ní moc dobře informovaná,“ řekl také mluvčí.

K poslednímu jadernému testu KLDR se Čína vyjádřila neoficiálně už v neděli. Státní agentura Nová Čína informovala po setkání čínského a ruského prezidenta na okraj summitu zemí BRICS, že oba vůdci chtějí pokračovat v těsných jednáních a spolupráci, aby novou situaci vyřešili.

Testy v pondělí znovu odsoudilo také Rusko. Ministerstvo zahraničí už v neděli v prohlášení uvedlo, že severokorejské vedení takovými akcemi závažným způsobem ohrožuje mír a bezpečnost na Korejském poloostrově, a vyzvalo všechny zúčastněné strany k návratu k dialogu.

V pondělí označil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov jaderný test KLDR za provokativní akci a odsoudil ji. Na summitu BRICS v Číně novinářům ale také řekl, že současná situace v KLDR není reálnou jadernou hrozbou, minimálně ne pro Rusko. Znovu též vyzval k politickému řešení situace. „Ti, kdo jsou silnější a chytřejší, by měli být nyní zdrženliví. Jakékoli neobratné kroky by mohly vést k explozi,“ řekl Rjabkov.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při návštěvě Akademie obranných studií.

KLDR v neděli provedla svůj šestý jaderný test od roku 2006. Podle jejích státních sdělovacích prostředků byl úspěšný a testovala se při něm vodíková bomba, která by mohla být použita v hlavici mezikontinentální balistické střely.

KLDR za její krok kritizoval celý svět včetně Číny. Kvůli nejnovějšímu vývoji situace v pondělí mimořádně zasedne Rada bezpečnosti OSN.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...