6. září 2010 10:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR chystá mimořádný sjezd, možná rozhodne o nástupci Kim Čong-ila

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Severokorejci se po nácviku oslav nadcházející konference vládní Korejské strany práce odebírají domů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejci se po nácviku oslav nadcházející konference vládní Korejské strany práce odebírají domů. | foto: Reuters

PCHJONGJANG/SOUL Severní Korea připravuje setkání nejvyššího politického shromáždění za posledních 30 let. Kongres vládní Korejské strany práce (KSP) se má podle dostupných informací konat "začátkem září" a mluví se o tom, že na něm chřadnoucí vůdce Kim Čong-il předá moc svému nejmladšímu synovi Kim Čong-unovi.

Mimořádný sjezd elit vládnoucí komunistické Korejské strany práce se podle amerického deníku The Washington Post se naposledy konal v roce 1980. A právě tehdy byl přidělením významných nomenklaturních postů stvrzen jako nástupce zakladatele KLDR Kim Ir-sena nynější vládce země Kim Čong-il.

Severokorejci nacvičují oslavy plánované konference vládní Korejské strany práce.


Něco podobného by se mohlo stát i nyní, i když očekávat bleskové

PŘÍŠTÍ VLÁDCE?

* Kim Čong-un je nejmladší ze synů současného severokorejského vůdce.
Je mu něco mezi 20 a 30 lety.

* Jeho současný oficiální portrét neexistuje, na snímku je záběr z jihokorejské televize, který je jednou z jeho dvou nejčastěji uváděných podobizen.

* Podle dostupných údajů studoval ve Švýcarsku a mluví i anglicky, německy a francouzsky.

* Nyní zastává v severokorejském režimu některé nižší funkce.

předání moci nejspíš nelze. Ostatně i Kim Čong-il se chopil otěží až 14 let poté, co se stal "korunním princem" – až když se jeho otec konečně odporoučel na onen svět. "Tento sjezd bude příležitostí k položení základů éry po Kim Čong-ilovi," řekl již výše citovanému listu The Washington Post profesor Kim Hung-kjo, expert na KLDR působící v jihokorejském Soulu.

A jak nedávno řekl LN jeden diplomat dobře obeznámený se situací na Korejském poloostrově, skutečné předání moci by mohlo být naplánováno na rok 2012 – tedy na sté výročí narození Kim Ir-sena, čímž by byla podtržena symbolika, na níž si severokorejská komunistická dynastie tolik zakládá.

Celý proces výměny vládců je ovšem obestřen tajemstvím. U nadcházejícího mimořádného sjezdu stranických elit například není jasné, kdy přesně má začít – podle některých zpráv již dnes, podle jiných až koncem týdne – a stoprocentně jisté není ani to, zda se opravdu uskuteční. O jeho skutečné agendě se pak pouze spekuluje v médiích.

Rozhodne kongres o novém nástupci Kim Čong-ila?

Následník bez tváře
Podobně je to ovšem s údajným nástupcem Kim Čong-ila, jeho třetím a nejmladším synem Kim Čong-unem. Není známo, kolik mu přesně je (mělo by to být něco mezi 20 a 30 lety, snad 27), a neexistují ani žádné jeho věrohodné fotografie ze současnosti. V médiích a po internetu kolují hlavně dva jeho snímky, přičemž na tom novějším to nutně nemusí být on. Ten starší, "jistější", pochází z doby, kdy bylo nejmladšímu Kimovi něco kolem 11 let.

Pozorovatelé se tak při spekulacích o blížícím se předání moci opírají především o různé indicie. Tou nejpřesvědčivější je viditelně se zhoršující stav jeho oficiálně 68letého (a podle jiných tvrzení 69letého) otce Kim Čong-ila, který před dvěma lety prodělal mrtvici. Byť o důvěryhodnosti "zaručených zpráv" týkajících se KLDR svědčí fakt, že tehdy bylo Kim Čong-ilovi předpovídáno už jen pár měsíců života. Jako další indicie se uvádí jarní torpédový útok na jihokorejskou loď, který sice zvýšil nestabilitu na Korejském poloostrově, pro vládnoucí režim v KLDR ale byl vítanou příležitostí k mobilizaci domácí podpory. A zmiňována je i nedávná cesta Kim Čong-ila do Číny, kde prý připravoval půdu právě pro klidné předání moci. Ostatně právě zde současný vůdce podle zpráv z médií mluvil o "nastupující generaci".

KLDR se ropzhodla propustit zadržované rybáře

Severní Korea oznámila, že se rozhodla propustit sedmičlennou posádku jihokorejského rybářského člunu, který údajně minulý měsíc nezákonně překročil námořní hranici obou zemí. V posádce byli i tři Číňané.

Rybáři budou posláni zpátky do Jižní Koreje "vzhledem ke skutečnosti, že přiznali závažnost svého činu a poskytli záruky, že svůj čin již nikdy nezopakují"..

Čína, která je hlavním spojencem severokorejského režimu a hlavním dodavatelem humanitární pomoci této zbídačelé zemi, následně vyjádřila znepokojení nad zprávami o tom, že Pchjongjang zadržuje její státní příslušníky.

Minulý týden navštívil Čínu severokorejský vůdce Kim Čong-il. Důvodem jeho zprvu utajované návštěvy byla zřejmě žádost o další hospodářskou pomoc a příprava předání moci na Kimova nejmladšího syna Kim Čong-una.
ZDROJ: ČTKPetr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz