Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

KLDR je nadále otevřená dialogu se Spojenými státy

Svět

  8:37
PCHJONGJANG - Severní Korea je nadále otevřená dialogu se Spojenými státy. Řešit problémy s USA je připravena kdykoli a jakkoli, řekl podle severokorejské oficiální agentury KCNA náměstek severokorejského ministra zahraničí Kim Kje-kwan, který je rovněž hlavní vyjednávač KLDR při jednáních o severokorejském jaderném programu. USA zvažuje nové sankce.

Kim Čong-un během novoročního projevu. foto: Reuters

Severní Korea je nadále otevřená dialogu se Spojenými státy. Řešit problémy s USA je připravena kdykoli a jakkoli, řekl podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA náměstek severokorejského ministra zahraničí Kim Kje-kwan, který je rovněž hlavním vyjednávačem KLDR při rozhovorech o severokorejském jaderném programu. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zrušil své červnové singapurské setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem.

„Velmi jsme si cenili úsilí prezidenta Trumpa, bezprecedentního u jakéhokoli jiného prezidenta, o uskutečnění historického severokorejsko-amerického summitu,“ uvedl Kim Kje-kwan v prohlášení, které dnes zveřejnila KCNA. „Jeho náhlé a jednostranné oznámení o zrušení summitu je pro nás nečekané a litujeme ho,“ podotkl Kim Kje-kwan. „Ještě jednou Spojeným státům říkáme, že jsme připraveni řešit problémy kdykoli jakýmkoli způsobem,“ dodal severokorejský diplomat.

Trump napsal Kimovi, že se s ním nesejde a pohrozil mu atomovkou. Pak oznámení zmírnil

Bílý dům ve čtvrtek zveřejnil dopis, v němž Trump severokorejskému vůdci vysvětluje, proč odřekl své setkání s ním, plánované na 12. červen v Singapuru. Za důvod svého rozhodnutí označil Kimovy nedávné projevy s nepřátelskými výpady proti USA. Později při projevu v Bílém domě ale Trump nevyloučil, že summit se nakonec v dohodnutém termínu uskuteční, případně někdy později, záležet to ovšem bude na Kimově přístupu. KLDR předtím ve čtvrtek oznámila, že zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko.

Analytici upozorňují, že severokorejské reakce na zrušení summitu jsou nezvykle smířlivé; řada expertů od Pchjongjangu očekávala agresivní odpověď. Ko Ju-hwan z univerzity v jihokorejské metropoli Soulu uvedl, že vyjádření náměstka severokorejského ministra zahraničí „je takřka omluvným dopisem“.

Kim Tong-jup, odborník na KLDR v soulském Ústavu studií Dálného východu, prohlásil, že reakce KLDR je pozoruhodně „zdvořilá, diplomatická a zdrženlivá“. To podle něj svědčí o tom, že Severní Korea má velký zájem o rozhovory s Washingtonem.

Severní Korea chce pravděpodobně summitu s Trumpem využít k tomu, aby vymohla zmírnění mezinárodních sankcí, které přijala vůči KLDR Rada bezpečnosti OSN v reakci na severokorejské jaderné a raketové testy. Pchjongjang letos oznámil že se rozhodl zbrojní zkoušky pozastavit, v případě selhání diplomacie by je ale mohl zase obnovit, napsala agentura AP.

Severní Korea „je ochotna dát Spojeným státům čas“, aby přehodnotily své rozhodnutí ohledně rozhovorů, které byly naplánovány na 12. června v Singapuru, uvedl ministerský náměstek Kim Kje-kwan. „Odhodlání KLDR udělat maximum pro mír a stabilitu na Korejském poloostrově se nemění,“ řekl.

Nové sankce

Americká vláda možná na počátku příštího týdne vyhlásí nové sankce proti Severní Koreji. Napsal to list The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného činitele Bílého domu. O sankcích, ale i o možném vojenském zásahu, jednala americká Národní bezpečnostní rada (NSC) ve čtvrtek odpoledne po oznámení, že prezident Donald Trump ruší summit s Kim Čong-unem, uvádí deník.

Na KLDR mohou Spojené státy uvalit „desítky“ nových sankcí, píše newyorský list bez dalších podrobností. Tvrdými sankcemi, které podpořila i Rada bezpečnosti OSN, se Washington v minulosti snažil zastavit jaderný a raketový program Severokorejců a přimět Kima k jednání.

Lítost světových vůdců

Británie, Německo, Rusko, Francie, Japonsko, Jižní Korea a další země vyjádřily politování nad čtvrtečním rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušit summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který byl plánován na 12. června v Singapuru. Podle Číny je zapotřebí, aby Spojené státy a Severní Korea prokázaly trpělivost a schopnost kompromisu.

Jihokorejský prezident Mun Če-in, který tento týden jednal s Trumpem ve Washingtonu, vyjádřil velké překvapení nad krokem šéfa Bílého domu a zdůraznil, že jaderné odzbrojení Korejského poloostrova by nemělo být odkládáno. „Jsem velmi zmatený a velmi lituji toho, že se severokorejsko-americký summit 12. června neuskuteční podle plánu,“ řekl Mun, který se také nedávno sešel na historickém summitu se severokorejským diktátorem Kimem. Jihokorejský prezident rovněž zdůraznil, že Soul bude nadále usilovat o zlepšení vztahů mezi oběma Korejemi, což podle něj může přispět k lepším vztahům mezi Pchjongjangem a Washingtonem.

Ruský prezident Vladimir Putin poukázal na to, že Severní Korea splnila před plánovaným summitem své sliby. Trump za důvod zrušení schůzky označil nepřátelské výpady Severní Koreje proti USA z poslední doby. Putin ale řekl, že severokorejský vůdce „udělal vše, co předem slíbil, a dokonce vyhodil do povětří tunely a šachty“ v hlavním jaderném testovacím středisku KLDR. Likvidaci střediska ve čtvrtek přihlíželi zahraniční novináři.

Rusko přijalo zprávu o zrušení summitu s politováním, protože jsme plánovaný summit považovali za důležitý krok ve vyřešení situace na Korejském poloostrově a v zahájení procesu denuklearizace, řekl Putin po setkání se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem v Petrohradu. Macron vyjádřil naději, že zrušení schůzky je jen „drobný zádrhel“ v procesu jaderného odzbrojení Korejského poloostrova, který by měl dál pokračovat.

Autor: