Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

KLDR oslavuje vlastní ‚Netflix‘. Diváky poučí o Kimovi, zvířatech i angličtině

Svět

  14:35
Živé vysílání pěti televizních stanic, poučné materiály z říše přírody a historie a samozřejmě i přehled o aktivitách nejvyššího vůdce. To má být nabídka nové severokorejské technologie, jež nabízí svou verzi celosvětově známé služby Netflix. Jak dokládá už její název Manbang (Všude), novinka z KLDR má nemalé ambice: kromě zpráv a dokumentů slibuje také lekce cizích jazyků.

Zařízením vybavení Severokorejci mohou sledovat živé vysílání pěti televizních kanálů a řadu (nejen) dokumentárních snímků, informovat se o státní ideologii čučche či jít ve stopách dalšího vůdčího prvku své vlasti, hlavy státu Kim Čong-una (ilustrační snímek). foto: Reuters

Technologickým výdobytkem, jenž v kontextu KLDR snese srovnání s populární - a nyní i v Česku dostupnou - streamingovou službou Netflix, se severokorejská média pochlubila minulý týden.

Své diváky přitom rovnou provedla úskalími instalace. „Nejprve připojte telefonní linku k vysokorychlostnímu modemu a pak připojte set-top box k celostátní síti. Připojte HDMI port set-top boxu k televizi, zapojte a zapněte - a to je všechno,“ instruovala minulý týden státní televize KCTV.

Schéma zapojení.

Obrazovka s možnostmi výběru.

Zařízením vybavení Severokorejci mohou sledovat živé vysílání pěti televizních kanálů a řadu (nejen) dokumentárních snímků, informovat se o státní ideologii čučche či jít ve stopách dalšího vůdčího prvku své vlasti, hlavy státu Kim Čong-una. Mohou si také pročítat zpravodajství státní agentury KCNA a stranického listu Rodong Sinmun, a nejen to - nabídka slibuje i lekce ruského a anglického jazyka. Manbang má také uživatelům umožnit vyhledávání podle názvu či kategorií, čímž se podobá právě americkému Netflixu, napsal server NK News, který zprávu zprostředkoval.

Po injekci proti AIDS dokonalá viagra. KLDR se pyšní dalším ‚zázračným‘ lékem

Služba je podle KCTV dostupná nejen v hlavním městě Pchjongjangu, ale rovněž v Sariwonu (provincie Severní Hwanghe) a Sinuiču (provincie Severní Pchjongan), přičemž v posledním jmenovaném městě je poptávka „obzvlášť“ vysoká a dále roste, neboť se jedná o ústředí vzdálené město (Sinuiču leží u hranice s Čínou - pozn. red.) a klasický televizní signál často neobstojí proti radiovým interferencím.

Kim Čong-un na sjezdu vládnoucí Korejské strany práce.
Obyvatelé Pchjongjangu.

Severokorejská televize citovala státního představitele Kim Čong-mina, jenž si pochvaloval „informační a komunikační technologii, (...) kdy pokud chce divák sledovat například film se zvířaty a zadá zařízení požavadek, ukáže mu relevantní video. (...) Je to obousměrná komunikace.“

Všude a všemi směry?

Tu má vystihovat i název set-top boxu - Manbang lze přeložit jako „všude“ či „všemi směry“. Sluší se ovšem připomenout, že vzhledem k severokorejské realitě se jedná o dosti přehnaný optimismus.

Jak podotýká NK News, Manbang by znamenal významný posun v dosud známé televizní technologii v KLDR, tím spíš, že dostupnost internetu v zemi je značně omezena. Počet zabezpečených serverů (na milion lidí - pozn. red.) se loni v Severní Koreji rovnal nule, zatímco světový průměr je 209 a milion Jihokorejců jich má k dispozici 2320.

Profesor jihokorejské státní univerzity, jehož pod podmínkou anonymity cituje NK News, oslavná prohlášení KCTV poněkud mírní. „Z reportáže (KCTV) lze soudit, že Sever (má) technologii spjatou s IPTV (televize přes internetový protokol - pozn. red.). Posoudit kvalitu služby a internetové sitě je však obtížné,“ konstatoval.

Autor: