28. června 2010 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR pohrozila Jižní Koreji a USA vojenským útokem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Americký voják s jihorejskými kolegy v Pchanmundžomu, kam prý dovezli zbraně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký voják s jihorejskými kolegy v Pchanmundžomu, kam prý dovezli zbraně. | foto: ČTK

SOUL Kvůli údajnému rozmístění těžkých zbraní v pohraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu pohrozila KLDR Jižní Koreji a Spojeným státům vojenským útokem.

Podle KLDR tam spojenci dopravili zbraně o víkendu. Severokorejský režim nemá prý kvůli nepřátelskému postoji USA jiné řešení než pokračovat ve svém jaderném vojenském programu.

"Síly USA přivezly 26. června okolo 7:25 místního času zbraně (do vesnice Pchanmundžom)," napsala oficiální severokorejská agentura KCNA s odvoláním na vojenské zdroje. Zbraně mají být podle požadavku Pchjongjangu okamžitě staženy. "Pokud nedojde k naplnění principiálního požadavku Korejské lidové armády, budou v oblasti provedena silná vojenská protiopatření," dodala KCNA.

"Poslední znepokojující vývoj na Korejském poloostrově zdůrazňuje potřebu KLDR dále rozvíjet své jaderné zbraně s odstrašujícím účinkem kvůli trvající nepřátelské politice USA a vojenským hrozbám vůči KLDR," uvedla dnes KCNA.

Napětí na Korejském poloostrově zvýšilo v březnu potopení jihokorejské válečné lodě. Podle mezinárodní vyšetřovací komise způsobilo výbuch plavidla a smrt 46 jihokorejských námořníků severokorejské torpédo. Pchjongjang však jakoukoliv spojitost s incidentem, kterým se v současnosti zabývá Rada bezpečnosti OSN, odmítá a považuje ho za vykonstruovaný.

Americký prezident Barack Obama v neděli prohlásil, že svět se musí postavit za Jižní Koreu, aby Severní Korea dostala ohledně potopení jihokorejské lodě "jasnou zprávu". Obě Koreje jsou oficiálně stále ve válečném stavu, válka z let 1950 až 1953 nebyla zakončena mírovou smlouvou, ale pouze příměřím.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz