1. prosince 2008 10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR uzavřela hranici s Jižní Koreou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Nově zveřejněné snímky mají dokázat, že se Kim Čong-il těší dobrému zdraví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově zveřejněné snímky mají dokázat, že se Kim Čong-il těší dobrému zdraví. | foto: ČTK

SOUL Severní Korea dnes naplnila svou hrozbu a uzavřela hranici s Jižní Koreou. Oznámila zároveň podstatné omezení vstupu jihokorejských zaměstnanců do společné průmyslové enklávy Kesong na severokorejském území. Státní televize zároveň zveřejnila nové fotografie vůdce KLDR Kim Čong-ila. Média se tak snaží vyvrátit spekulace o Kimově údajném špatném zdravotním stavu.

Tento krok přichází jen týden před plánovaným jednáním KLDR s pěti státy o dohodě týkající se problematického severokorejského jaderného programu. Na jejím základě má KLDR rozebrat svá jaderná zařízení a umožnit v nich inspekce výměnou za rozsáhlou ekonomickou a energetickou pomoc. Při plnění podmínek dohody ale Pchjongjang značně lavíruje.

Jihokorejští oficiální činitelé minulý týden uvedli, že dosáhli s KLDR Nově zveřejněné snímky mají dokázat, že se Kim Čong-il těší dobrému zdraví.dohody, na jejímž základě bude moci v Kesongu nadále pracovat více než 1600 z dosavadních téměř 4200 Jihokorejců. Ale v neděli večer KLDR oznámila, že tento počet ještě seškrtá a umožní vstup do Kesongu jen 880 jihokorejským zaměstnancům, uvedlo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

"Omezující opatření na hranici budou bránit výrobě a sníží důvěru trhu," řekl na tiskové konferenci mluvčí ministerstva Kim Ho-njon. "Tato opatření porušují předchozí mezikorejské dohody. Nemohou být ospravedlněna a měla by být zrušena," dodal.

Minulý pátek přestal jezdit symbolický nákladní vlak přes mohutně opevněnou mezikorejskou hranici a skončily také turistické zájezdy do Kesongu.

V této průmyslové enklávě funguje téměř 90 továren, které zaměstnávají zhruba 33.000 Severokorejců. Kesong leží asi 70 kilometrů severozápadně od Soulu a vyrábí se tu takové zboží, jako hodinky, boty či kuchyňské vybavení. Severokorejskému vedení odtud plynou stovky milionů dolarů.

Další "autentické" snímky
Severokorejská státní televize dnes zveřejnila nové fotografie vůdce KLDR Kim Čong-ila. Snímky údajně pocházejí z neděle, kdy Kim podle severokorejské agentury KCNA navštívil vojenskou jednotku.

Zpráva o návštěvě vojáků a zveřejnění fotografií jsou další v řadě kroků, jimiž se severokorejská média snaží vyvrátit spekulace o Kimově údajném špatném zdravotním stavu. Podle amerických a jihokorejských rozvědek utrpěl Kim v srpnu a v říjnu dvě mozkové příhody, po nichž částečně ochrnul na levou polovinu těla.

Nově zveřejněné snímky mají dokázat, že se Kim Čong-il těší dobrému zdraví.Dnes zveřejněné snímky ukazují Kima oblečeného v zimní bundě, kožešinové čepici, tlustých rukavicích a s tradičními slunečními brýlemi. Na většině fotografií má severokorejský vůdce levou ruku v kapse. Na jiných snímcích sice tleská, kvůli rukavicím ale není možné poznat, nakolik skutečně svou levou ruku ovládá.

Kimův zdravotní stav vyvolává znepokojení z možného dalšího vývoje Severní Koreje, protože severokorejský vůdce dosud jasně nestanovil svého nástupce. Kim Čong-il vedení země "zdědil" po svém otci Kim Ir-senovi.

Lidovky.cz
  • 19Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!