Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Názory

KLESLA: Čína slyší na sílu. Česko i EU by měly vážně zvážit zákaz Huawei

Huawei, ilustrační foto. foto: Reuters

Technologický gigant Huawei je podivuhodná firma. V jihočínském Šen-čenu si postavila obří sídlo, které opulentně vítá návštěvy v prázdných budovách. Zaměstnává neuvěřitelných 180 tisíc lidí, obrat má v přepočtu přes dva biliony korun, prodá ročně 200 milionů telefonů a léta se lopotně snaží dokázat, že není výsadkem čínských komunistů do západních telekomunikací, netěží z průmyslové špionáže, ale že má mnohem přívětivější tvář. Tu v podobě dcery zakladatele, viceprezidentky a finanční ředitelky Meng Wan-čou ale zatkla kanadská policie a v USA jí hrozí 30 let vězení.
  15:40

Výrobky Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou, varuje úřad. Firmy se musí podřídit čínským zpravodajcům

Ukázkou problému jsou slova šéfa české pobočky Radoslawa Kedzii, který tvrdí, že jsou „velmi transparentní firmou“. Například list Financial Times však Huawei označuje za jednu z nejtajuplnějších korporací. Její akcie prý vlastní hlavně zaměstnanci, vládne jí však pevnou rukou zakladatel – bývalý důstojník čínské armády. Prý také nejsou „politickou entitou“, zatčení korunní princezny ale vyostřilo obchodní válku USA s Čínou, západní firmy se bojí odvety a zakazují cesty do totalitní země. Na otázku na dumpingové ceny v tendrech český šéf arogantně opáčí, že jde jen o „sinofobii a předsudky“. Přitom Huawei začínal výrobou laciných napodobenin smartphonů pro cizí značky a prosadil se hlavně podezřele nízkými cenami mobilů i vybavení telekomunikačních sítí.

Byl to podle serveru Lupa.cz právě Kedzia, kdo v říjnu doprovázel na firemní veletrh do Šanghaje Tomáše Budníka, někdejšího šéfa operátora O2 ze stáje miliardáře Petra Kellnera. Dnes má na starosti rozvoj nově koupené největší středoevropské skupiny operátorů a PPF vlastní i Cetin, největšího dědice Českého Telecomu. S Huawei pak podepsala memorandum o spolupráci v sítích nové generace 5G, které zanedlouho díky chytrým autům i domácnostem proniknou doslova do každého aspektu našeho života. A právě v 5G zakázaly kvůli bezpečnostnímu riziku technologie Huawei vlády Austrálie a Nového Zélandu. Firma je skoro monopolní v sítích českých operátorů, ale třeba British Telecom oznámil, že její technologii raději vymění.

Před čínskými špiony varují i naši zpravodajci a BIS už před čtyřmi lety zmínila přímo Huawei. Čínské firmy a občané musí ze zákona „podporovat a spolupracovat v oblasti národního zpravodajství“. Huawei se stále více tlačí i do našich státních systémů a česká vláda i celá Evropská unie by měly zvážit jeho zákaz, stejně jako naši spojenci

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...