Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klimatologové nepodváděli, tvrdí komise

Česko

Stovky e-mailů, které si v posledních třinácti letech vyměnili přední světoví klimatologové, měly svědčit o manipulacích s daty. Vyšetřování to ovšem nepotvrdilo, uvedla nyní na svých internetových stránkách zpravodajská stanice BBC.

Loni v listopadu plnily přední stránky novin články o podvodech klimatologů. Část z nich měla upravovat údaje tak, aby svědčily o globálním oteplování planety. Bez zajímavosti není ani fakt, že aféra, která později získala označení „climategate“ po vzoru slavné Watergate, vypukla dva týdny před významným klimatickým summitem v dánské Kodani. Na něm se měly světové politické špičky dohodnout o snižování emisí oxidu uhličitého.

Zavolejte na pomoc statistiky Jako důkaz manipulací posloužily e-maily a dokumenty, které ukradli hackeři ze serverů Střediska výzkumu klimatu (CRU - Climatic research unit) při Východoanglické univerzitě. Toto prestižní pracoviště vedené Philem Jonesem mimo jiné sleduje vývoj teplot v historii naší planety. V jeho e-mailu se objevily například formulace jako „zakrýt pokles“ a podobné. Jones potvrdil autentičnost korespondence, manipulaci s informacemi ovšem odmítal s tím, že jeho slova jsou vytržená z kontextu. Data o celkové velikosti 160 megabitů se dostala do světa přes server v Rusku.

Nyní vyšetřovací komise vedená lordem Oxburghem, vědcem a členem horní komory britského parlamentu, dospěla k jednoznačnému závěru: Badatelé ze Střediska výzkumu klimatu se nedopustili vědeckého pochybení. Nutno ovšem podotknout, že Oxburgh je zároveň prezidentem asociace pro zachycování oxidu uhličitého (zasazuje se o to, aby se CO2unikající z průmyslových provozů lapal a umisťoval do zásobníků pod zem) a je šéfem firmy Falc Renewables specializované na větrnou energii.

Komise ovšem klimatologům také doporučila, aby napříště více spolupracovali se statistiky. Mnohé nesrovnalosti totiž podle vyšetřovatelů způsobily určité statistikou odchytitelné disproporce. Některé země mají například hustou síť měřicích stanovišť, jinde je téměř nenajdeme, což se nezohlednilo.

Autor: