4. května 2009 13:55 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Klub Rock Café zve na happening

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Rock Café: 1990 - 2009? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rock Café: 1990 - 2009? | foto: Reprofoto

PRAHA Kdo chce podpořit pražský klub Rock Café, může se zúčastnit zítra, v úterý 5. května v šest večer na Národní třídě 20 happeningu s názvem Zachraňte ROCK CAFÉ aneb pražské květnové rockvstání. Klubu přijdou na pomoc i členové kapel, které chtějí, aby i nadále fungoval. Květiny a transparenty s sebou!

Svoji účast přislíbili členové skupin Divokej Bill, Sto zvířat, Timudej, Blue Effect, Vypsaná fixa, The Radio$tars, Imodium, Fake Tapes, The Slots, Plexis, ale také herci z divadla Rock Café Kateřina Janečková (Ošklivka Katka), Michal Malátný z Chinaski, Tomáš Krejčíř, ale i další osobnosti jako Pavel Anděl nebo Igor Blaževič (ředitel festivalu o lidských právech Jeden svět).

Rock Café, nejstarší rockový klub v Praze, který by příští rok oslavil dvacáté narozeniny, stále bojuje o svoji existenci.  Špatně provedené odhlučnění, které zadala Praha 1 před třemi lety, způsobuje, že hluk z hudebních produkcí proniká do cca pěti bytů nad klubem. Byty zde ovšem vznikly z bývalých učeben jazykové školy a to až 12 let po zahájení činnosti rockového klubu. Přesto se řeší hlavně hudební klub, i když je nepochopitelné, jak mohly být byty tehdy zkolaudovány.


Praha 1 říká "stojíme za klubem, nechceme ho rušit, ani Vám dát výpověď", ale klub má stále zákaz hudebních produkcí a pořádná oprava, která by špatně provedené odhlučnění vyřešila, se zatím nepřipravuje. A návrh, aby se v klubu hrálo "potichu", situaci neřeší.

9. září již uvnitř?
Rock Café navrhuje, aby mohlo sestavit expertní tým, který prověří kvalitu provedeného odhlučnění, a zároveň na základě těchto zjištění navrhne řešení. K tomu ale potřebuje získat podklady, měření atd. od Prahy 1.  Tzv. odhlučnění  bylo provedeno ještě za minulého zastupitelstva, a ať už z viny projektu či z viny špatného provedení, způsobilo paradoxně výrazné zhoršení z hlediska přenosu hluku a vibrací do bytů. Současná politická reprezentace se však obává, že pokud toto přizná, ubere jí to politické body.

Ale odpovědnost padá přece na minulé zastupitelstvo a navíc o hodně více politických bodů Prahu 1 stojí, že klub nehraje a není zatím nalezeno žádné smysluplné řešení. Pokud je odhlučnění uděláno špatně (a o tom není pochyb – písemně výrazné zhoršení situace po odhlučnění potvrdil zástupce stěžovatelů), je nutné ho opravit. Pokud se nemůže v Rock Café hrát a Praha 1 přesto říká, že klub podporuje, je potřeba to dokázat nejenom sliby (ty už padaly za stejné situace loni), ale jasnými kroky. Klub chápe, že pokud je potřeba opravy odhlučnění provést, není možné hudební produkci povolit ihned.

Ale pokud je zde politická vůle a proklamovaná podpora Prahy 1, dá se s jistotou říci, že 4 měsíce jsou na provedení oprav víc než dost. Obavy o osud klubu může tedy rozptýlit svým slibem a vlastní záštitou jak starosta Petr Hejma, tak místostarosta Michal Valenta, kteří byli radou Prahy 1 pověřeni věc vyřešit. Termín, který klub navrhuje jako nejzazší a který je jistě reálný, je konec prázdnin a opětovné otevření klubu může připadnout na symbolické datum 9. 9. 2009.

kul, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz