Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kmotři všechno řídili z kavárny

Česko

Kongres ODS – Zvítězila obava, že „přepřahat“ několik měsíců před volbami by bylo příliš riskantní

Zákulisí kongresu

V posledních dnech jich byly plné noviny. Vedení strany je označuje za krajské kmotry a v kuloárech se o nich mluví jako o lidech, kteří stranu skutečně řídí. Kongres jich byl plný.

PRAHA Dva dny před kongresem se v LN dočetli, že jsou krajskými kmotry ve skutečnosti ovládajícími ODS. V hotelu Clarion ale chodili, jako by se nechumelilo. Naopak. Byli jedněmi z vyhledávaných strůjců kongresového dění. Co chvíli za někým z krajských „kmotrů“ někdo přišel a konzultoval s nimi příští kroky. Mirek Topolánek je míjel. A vůbec se nezdálo, že s nimi bojuje, jak tvrdí.

„Já se na to Topola zeptal a on říkal, že to tak nebylo. Ani nevím, jak to myslel,“ líčil radní z Prahy 10 a jeden z údajných „gubernátorů“ Tomáš Hrdlička.

Mimochodem, právě on Topolánkovi pomohl před rokem. Hlasy velké části Pražanů získal pro šéfa ODS i proto, že se mu na místo prvního místopředsedy podařilo prosadit Davida Vodrážku. Topolánek nedávno LN řekl, že je Hrdlička jen „prodavač vody“. Tedy někdo, kdo lže.

„Tak buď jsem kmotr, anebo prodavač vody. To je přece v přímém rozporu. Necítím se jako ani jedno, jsem jen jedním z 550 delegátů kongresu,“ namítá Hrdlička.

Houf lidí byl zpravidla u člena výkonné rady ODS Pavla Dlouhého. Muž přezdívaný „kníže z Hluboké“ bojoval proti Topolánkovi do poslední chvíle. Marně. „Ne, ne, ne, nikdo se mě na to, jestli jsem kmotr, neptal,“ líčil Dlouhý, který v narážce na přátelství šéfa ODS s Markem Dalíkem prohlásil, že sám Topolánek je „kmotr“.

„Atmosféra kongresu? Byla velká obava Mirka Topolánka, aby o jeho mandátu nebylo hlasováno tajně,“ míní Dlouhý.

„To víte, že mě to netěší,“ odpověděl na dotaz, jak mu coby kmotrovi říkají známí, liberecký Radim Zika. „Máme čtyři okresy a vždy se tam domluvíme. Bez nátlaku, já nikomu nic nediktuji,“ tvrdí Zika.

„Takové řeči nám asi nepomohou, ale u nás nic takového neexistuje,“ dodal.

Mnohem stručnější byl plzeňský Roman Jurečko. Muž, který bývá spojován s Jiřím Pospíšilem. A také ve třiačtyřiceti letech student třetího ročníku právnické fakulty v Plzni, kde je Pospíšil děkanem. „Řeknu to jednoznačně. Ať se za mne vyjadřují lidé z regionu a oblasti, kde jsem předsedou. Já se teď vrátím do svého regionu a budu pracovat. A také asi studovat,“ podotkl Jurečko, kolem kterého se zástupci krajů jen míhali.

Vůbec nejjednoznačnější pak byl středočeský bývalý spolupracovník místopředsedy ODS Petra Bendla Ivo Rittig. Ten během kongresu obsadil jeden ze stolků v místním baru, kde se střídali ostatní kmotři jak na běžícím pásu. Chvilku s ním seděl Patrik Oulický, jindy zas bývalý senátor Alexandr Novák. Někdy se zastavili další členové strany. Třeba místopředseda Petr Gandalovič. „Hele, vole, já sem tady jako host. Zavolej mi pozdějc, po kongresu,“ řekl Rittig reportérovi LN.

Další z kmotrů, pražský podnikatel a lobbista Roman Janoušek, na kongres vůbec nedorazil. Podle informací LN mu to jeho přítel a primátor Prahy Pavel Bém výslovně zakázal.

***

Co zaznělo

Mirek Topolánek:

„Mám teď hodně, ale přece jenom trochu méně práce než ve vládě, ale o to hůř spím. Občas mívám dokonce poměrně živé sny. Zdálo se mi nedávno o tomto kongresu. Viděl jsem sál ozdobený modrými třepetalkami, spoustu světel, samé usměvavé tváře. ... V závěru celý sál skandoval jméno lídra. A tady jsem se v polospánku zpotil, protože jsem pochopil, že se nejedná o náš kongres. Neskandovalo se Mirek, Mirek, ale four years more, four years more… ... Definitivně jsem se probudil při oslavném projevu Miroslavy Němcové. U mé postele stál a skandoval Tlustý se Schwippelem. Fuj, to byla noc… Tak takový tedy náš kongres, bohužel, nebo snad i bohudík nebude.“

Václav Klaus:

„Přeji Vám nalezení schopných mužů a žen, pro něž politika bude primárně službou veřejnosti, a nikoli prostředkem k naplňování privátních zájmů. Jen tak lze vrátit politice důvěru veřejnosti. Jen tak bude mít silnou důvěru i Občanská demokratická strana. Jen tak se i já – ačkoli již členem nejsem – budu i nadále cítit občanským demokratem.“

Petr Gandalovič:

„Způsob, jakým pan předseda napadl vlastní stranu, nelze nazvat jinak než střelením se do vlastní nohy. Jistěže ne vše je u nás v pořádku, ale určitě to není nijak zásadně horší než u jiných stran. Jenom my sami jsme ale způsobili, že všechny ostatní strany proti nám vypadají jako Rychlé šípy.“

Petr Nečas:

„Jsem hluboce přesvědčen, že volby na jaře příštího roku rozhodne pozice jednotlivých politických stran ve vztahu k problému korupce. Korupce je to, co pálí lidi více, než to, zda nějaká daňová sazba je 15 nebo 17 procent. Budou-li lidé věřit, že strana, která je u moci, nekrade, nebo že minimalizuje prostor pro kradení a pro korupci, tak té straně dají důvěru. Já jsem přesvědčen, že prostě nemůžeme dopustit situaci, aby Paroubci a Filipové – a dodám také Kalouskové – byli bráni jako ti, kdo se proti korupci staví a kdo proti ní bojují, a my ne.“

„Byla velká obava Mirka Topolánka, aby o jeho mandátu nebylo hlasováno tajně.“

Roman Janoušek nedorazil. Jeho přítel Pavel Bém mu to prý výslovně zakázal.

Autor: