2. prosince 2008 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kněz prodal zvon, oltář i kazatelnu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 47Diskuse
Umělecké předměty prodával Chovanec za zlomek jejich ceny. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělecké předměty prodával Chovanec za zlomek jejich ceny. (Ilustrační foto) | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

BRNO Nejvyšší soud (NS) prozkoumá případ kněze Petra Chovance, jenž v 90. letech rozprodal překupníkům vybavení uzavřeného kostela svatého Michaela v Dětřichovicích na Bruntálsku, a to včetně zvonu, oltáře, kazatelny a zpovědnice. Krajský soud v Ostravě po vleklém procesu potrestal faráře tříletým vězením s podmínkou na pět let. Chovanec nyní podal dovolání a požaduje zproštění obžaloby.

Umělecké předměty z památkově chráněného kostela v hodnotě několika milionů korun prodával Chovanec za zlomek jejich ceny. U soudu se hájil tím, že vydělané peníze použil na opravy jiných zchátralých kostelů. Chovanec stále působí jako kněz. Nyní je farářem v Ostravě-Michálkovicích, řekl ČTK mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.

Ve spletitém procesu dostali podmíněné tresty i překupníci a někdejší památkáři, kteří za neobvyklých okolností povolili převoz části kostelního vybavení za hranice. Sám Chovanec byl nejprve před dvěma lety odsouzen pouze za odprodej dětřichovického zvonu, který později zmizel kdesi v Německu.

V říjnu 2007 odešel Chovanec od Okresního soudu v Bruntále dokonce s pětiletým nepodmíněným trestem, později ovšem krajský soud trest znovu zmírnil na podmínku. Tentokrát je v rozsudku ve výčtu škod zařazena zpovědnice, hlavní i boční oltář, kazatelna, lustr či varhanní skříň bez píšťal.

Podle tisku překupníci odvezli z kostela všechno, co se dalo odmontovat. Cennosti a třeba i prkna z podlahy prý odváželi nákladními auty tři dny.

Některé věci později policie vypátrala. Například svatozář z oltáře sloužila jako ozdoba jedné východočeské diskotéky, uvedly Lidové noviny. Za obnovu a opravu kostela nyní bojuje občanské sdružení, nedávno se tam konaly první křtiny po 30 letech.

V dovolání k Nejvyššímu soudu Chovanec tvrdí, že žádný trestný čin nespáchal. Požaduje, aby soudci zrušili všechna dosavadní rozhodnutí a zprostili jej obžaloby. Nelze předjímat, kdy Nejvyšší soud rozhodne. V podobných případech to trvá několik měsíců.

Lidovky.cz
  • 47Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz