15. února 2010 14:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kněz zavražděný polskou StB bude blahořečen, rozhodla církev

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jerzy Popieluszko. Polský symbol odboje katolické církve proti totalitnímu režimu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jerzy Popieluszko. Polský symbol odboje katolické církve proti totalitnímu režimu. |

Polský kněz Jerzy Popieluszko, kterého na podzim roku 1984 zavraždili příslušníci komunistické tajné bezpečnosti, bude blahořečen 6. června ve Varšavě. Popieluszko je pro Poláky symbolem společného boje demokratické opozice a katolické církve proti totalitnímu režimu.

Oznámil to dnes varšavský arcibiskup Kazimierz Nycz

Dekret k blahořečení polského kněze podepsal papež Benedikt XVI. loni v prosinci. Katolická církev Popieluszka považuje za mučedníka, proto není pro blahořečení třeba dokazovat, že učinil zázrak, jak by to bylo jinak nutné.

Mše za vlast
Poté, co komunistické vedení Polska v čele s Wojciechem Jaruzelským v prosinci 1981 vyhlásilo kvůli sílícímu vlivu nezávislého odborového hnutí Solidarita v celé zemi výjimečný stav, pořádal Popieluzsko od ledna 1982 "mše za vlast". Na nich ostře protestoval proti komunistickému zřízení.

Úřady si již v roce 1982 stěžovaly varšavské kurii, že Popieluszkovy mše se "mění v politické manifestace, které ohrožují pořádek a bezpečnost v hlavním městě". Popieluzska 19. října 1984 unesla skupina tajných agentů bezpečnostní služby, když se vracel z Bydhoště v centru Polska, kde sloužil mši.

Tělo hodili do přehrady
Tělo sedmatřicetiletého kněze hodili agenti do přehrady u města Wloclawek, kde také bylo o několik dní později nalezeno. Příslušníci tajné policie Popieluszka týrali natolik, že příbuzní kněze měli problémy s identifikací jeho ostatků.

Pachatelé byli po pádu komunismu za vraždu Popieluszka odsouzeni k vězení, všichni se ale dostali na svobodu před uplynutím trestu. Potrestány byly jen osoby, které vraždu kněze měly bezprostředně na svědomí, jejich někdejší nadřízení odsouzeni nebyli.

Najdete na Lidovky.cz