20. února 2016 8:31 Lidovky.cz > Zprávy > Design

Kniha skic odhaluje první ideje staveb 50 českých architektů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
„Budova ČSOB není obyčejný barák. Je součástí údolí, má své kavárny, pavlače,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Budova ČSOB není obyčejný barák. Je součástí údolí, má své kavárny, pavlače,... | foto: Lidové noviny

První ideje staveb padesátky předních českých architektů odhaluje kniha skic, která vychází v nakladatelství KANT. Výběr náčrtů a kreseb několika generací architektů země sestavil tým pedagogů z fakulty architektury ČVUT. Skici - Sketches ukazuje to nejosobnější z tvorby kupříkladu Evy Jiřičné, Jana Kaplického, Ladislava Lábuse, Josefa Pleskota, Aleny Šrámkové, Davida Vávry a mnoha dalších.

„Když člověk listuje touto knihou, uvědomí si, jak jsou skici jednotlivých autorů odlišné a jedinečné, asi stejně jako otisky prstů nebo DNA,“ uvedl v knize Ivan Vosecký z ČVUT.

Kniha kreseb s odkazy na stavby, které z nich vzešly, mapuje nejen českou architekturu, ale i lidskou stránku profese. Architektky a architekti navíc v krátkých textech vysvětlují, co pro ně skicování znamená. „Kresba je pro mě jazyk. Vytvářím schémata - obrázkové písmo, kterým oslovuji své klienty i spolupracovníky. Sděluji jím vlastnosti, jaké si myslím, že by architektura měla mít,“ uvedl například Josef Pleskot u náčrtu nového ústředí ČSOB v pražských Radlicích.

Podle Andráse Szalaie z Technické univerzity v Budapešti kniha doplňuje určitý nedostatek. „Ne, že by dosud nevycházely knihy obsahující architektonické skici, ale většinou se jedná o skici jednotlivých hvězd evropské architektury. Teď však máme před sebou knihu, která obsahuje v rychlosti improvizované kresby několika generací architektů jedné země ...... představují různé způsoby analytického myšlení,“ uvedl Szalai.

S podobnou knihou už má zkušenosti například architekt David Vávra, který na konci loňského roku pokřtil své Tři cesty za architekturou. Barevné ilustrace a drobné černobílé kresby doplněné krátkými texty či verši vznikaly při natáčení seriálu Šumné stopy. Při listování se čtenář přenese do Brazílie, Argentiny, Izraele či Řecka. Kniha Skici - Sketches o přemýšlení architektů s tužkou v ruce je určená všem „kulturním“ lidem v Česku. Díky dvojjazyčnému provedení může zaujmout i zahraniční čtenáře.

ČTK
  • 1Diskuse