24. července 2008 16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Knihovna brání blob. Podá trestní oznámení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 78Diskuse

PRAHA Vedení Národní knihovny uvažuje o tom, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele z pražského magistrátu. Tvrdí, že hrozí škoda velkého rozsahu, protože dosud nebylo naplněno stále platné usnesení pražského zastupitelstva. Zastupitelé v březnu 2006 předběžně souhlasili s tím, že se knihovně prodají pozemky potřebné pro stavbu zamýšlené nové budovy na Letné.

Představitelé knihovny v čele s ředitelem Vlastimilem Ježkem obhajují projekt nové budovy podle návrhu architekta Jana Kaplického. Ministr kultury Václav Jehlička ve středu prohlásil, že Kaplického "chobotnice" na Letné stát nebude.

"Národní knihovna ... prověří možnost podat trestní oznámení na neznámého pachatele z Magistrátu hlavního města Prahy pro hrozící škodu velkého rozsahu v důsledku nenaplnění stále platného usnesení zastupitelstva hlavního města Prahy," uvedlo vedení knihovny na webu.

Uvozovky dolníNárodní knihovna ... prověří možnost podat trestní oznámení na neznámého pachatele z Magistrátu hlavního města Prahy pro hrozící škodu velkého rozsahu v důsledku nenaplnění stále platného usnesení zastupitelstva hlavního města PrahyUvozovky horní

Národní knihovna se zároveň obrátí s prosbou o pomoc na ombudsmana Otakara Motejla. V jednání o pozemcích byly totiž podle knihovny platné úřední postupy "opakovaně nahrazeny individuálními postoji představitelů města - v rozporu se vším, co bylo ústně i písemně deklarováno".

Spory o novou Národní knihovnu se táhnou přes rok. Týkají se pozemků, financování i regulérnosti soutěže, z níž Kaplického návrh vzešel. Premiér Mirek Topolánek (ODS) a ministr Jehlička opakovaně uvedli, že na výstavbu nejsou peníze.

Stavba nové budovy se navíc čím dál zřetelněji stává tématem předvolebního boje. Jehlička ve středu uvedl, že odpovědnost za spory kolem zamýšlené nové budovy leží především na knihovně, která má svou právní subjektivitu a podle ministra projekt špatně připravila. Řediteli NK i architektovi musí být podle ministra jasné již dlouho, že projekt na Letné je nereálný.

Lidovky.cz
  • 78Diskuse