20. dubna 2009 9:10 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Knihy mají příběhy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Aňa Geislerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aňa Geislerová. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Sobota nebyla zkažená, protože stejně bylo škaredé počasí. Aňa Geislerová moderování večera zvládla dobře. A raut po předání cen byl velmi povedený...

To jsou tři věci, na kterých by se literární obec, jež se sešla ve Stavovském divadle, mohla shodnout. A pak možná také ještě na tom, že jeviště mělo být vzhledem k pokročilému věku některých laureátů bezbariérové. Dál už se ale názory na oceněné knihy asi budou lišit... Již se hodně psalo o tom, kdo v nominacích chybí, a teď by se mohlo napsat, kdo chybí mezi laureáty – tak třeba román Tomáše Zmeškala Milostný dopis klínovým písmem.

A pokud se na letošní oceněné knihy podíváme pohledem obchodníka, vyjde toto literární šturmování také asi hodně naprázdno. Kolik lidí to, že se Knihou roku stala básnická sbírka Bohumily Grögerové, zvedne z křesel a dovede ke knihkupeckému pultu? Pokud ale popatříme na seznam laureátů, lze ocenit fakt, že porota přestala hrát až příliš „na jistotu“, a přesto dokázala vybrat kvalitní díla.

Nejsilnější zprávu ale skrývá jeden z pohnutých příběhů sobotního předávání. Vážně nemocná Dana Gálová dokončila překlad deníků Sándora Máraie, který započala již zesnulá Estera Sládková. Děti Dany Gálové přišly cenu převzít a řekly, že jsou na maminku pyšné. Už kvůli tomu měla letošní Magnesia Litera smysl.
Najdete na Lidovky.cz