30. června 2011 11:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kníže Klausovi vysvětloval svou diplomacii. Uspěl?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) si dnes na Hradě vyjasňovali názory na návrh nové koncepce zahraniční politiky, k níž má prezident výhrady. Klausovy námitky se týkají zejména Evropské unie. Schwarzenberg po schůzce před novináři připomněl, že mu Klaus před časem napsal ke koncepci kritický dopis.

Ministr s ním dnes asi hodinu o těchto sporných otázkách debatoval a vysvětloval mu svoje postoje, dále také hovořil o své středeční návštěvě Libye a také o českém přebírání rotujícího předsednictví ve visegrádské čtyřce.

Na dotazy, o čem konkrétně ohledně koncepce s prezidentem hovořili, Schwarzenberg detailněji neodpověděl. "Na to bych potřeboval dvacet minut, abych vám to vysvětlil, a zeptejte se pana prezidenta," prohlásil ministr.

Podle Lidových novin si prezident stěžoval na to, že je dokument psán v úřednickém duchu, nikoliv politickém a dá se z něho těžko vyčíst, jak konkrétně se budou vládní politici v Bruselu chovat. Vadí mu také úplné ignorování posledního vývoje v eurozóně kolem Řecka.

Čtěte více:

Koncepcí, která má dát přesnější rámec práci české diplomacie, se už zabývala vláda. Dokument ale ministrovi jako jeho předkladateli vrátila k úpravám, bylo to hlavně na popud premiéra Petra Nečase a ministra obrany Alexandra Vondry (oba ODS).

Vondrovi v dokumentu například chyběla aktuální krize eurozóny a její dopad na Česko a také zmínka o nutnosti vyvázání z Evropské listiny základních práv a svobod, která je součástí lisabonské smlouvy o fungování EU. Výjimku si vyžádal Klaus, který jí podmínil svůj podpis pod lisabonskou smlouvu.

Výjimku ale ostře kritizuje ČSSD, která má převahu v Senátu. Hrozí tak, že v parlamentu neprojde. To by mohlo zkomplikovat vstup Chorvatska do EU.

Premiér Petr Nečas (ODS) dal totiž najevo, že výjimku a rozšíření unie o Chorvatsko chce při hlasování spojit do jednoho bodu. Obě témata spolu přitom nesouvisejí.

Lidovky.cz, ČTK
  • 4Diskuse
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.