5. dubna 2015 18:13, aktualizováno  23:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg: Zemana už nikdo nebere vážně, ale jeho výrok nám dobře nedělá

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 291Diskuse
Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman (vpravo) na snímku z doby, kdy bojovali o prezidentské křeslo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman (vpravo) na snímku z doby, kdy bojovali o prezidentské křeslo | foto: MAFRA-Dan Materna

PRAHA Prezident Miloš Zeman zavřel americkému velvyslanci cestu na Hrad. Hlavě státu se totiž nelíbily výroky, které Andrew Schapiro pronesl v souvislosti s jeho plánovanou cestou do Moskvy. „Nesmí se divit, že ho za to někdo kritizuje,“ řekl pro Lidovky.cz bývalý ministr zahraničí a Zemanův sok v prezidentské volbě Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Lidovky.cz: Jak hodnotíte prezidentova slova, která adresoval americkému velvyslanci Schapirovi? 
Je to celé takové smutné. Když se někdo v jeho postavení odchyluje od politiky, kterou vyznává většina nebo v podstatě všechny evropské státy, tak se nesmí divit, že ho pak budou kritizovat.

Lidovky.cz: Myslíte, že Zemanovo vyjádření může nějak narušit vztahy s USA či zahraničím všeobecně? 
Nedělá nám to samozřejmě dobře. Ovšem pan prezident v té době, co úřaduje, už má jistou pověst, takže ho v zahraničí už neberou tak vážně jako normální hlavu státu. 

Lidovky.cz: Co vůbec říkáte Zemanově návštěvě Ruska vy?
Je správné poklonit se památce těch, co u nás padli v boji proti nacistům, ovšem k tomu je potřeba dodat, že Rudou armáda Sovětského svazu netvořili pouze Rusové, nýbrž například u nás i mnoho Ukrajinců, Tatarů a jiných národů bývalého Sovětského svazu. Tudíž není důvodu je uctít pouze v Moskvě. Řekl b\ch, že je správné si připomenout i památníky, které jsou u nás. Je potřeba je navštívit, položit tam věnce a květiny a zavzpomínat. Ostatně na Moravě musíme připomenout také padlé Rumuny. Nemůžeme identifikovat vítězství a osvobození Česloslovenska v roce 1945 pouze s Rusy, to není správné. 

Ve čtvrtek 25. září se koná internetová aukce exkluzivních fotografií MF DNES.
Miloš Zeman (vlevo) a Karel Schwarzenberg přicházejí na debatu v televizi Prima.

Lidovky.cz: Měl tedy zvolit jiný způsob, jak si připomenout konec války? 

Jsou vhodnější způsoby, než být při parádě ruské armády, která toho času vede vlastně válku s Ukrajinou. Mimochodem Ukrajinců u nás taky padla spousta. 

Schapiro: Zeman má dveře otevřené

Na Zemanova slova během večera zareagoval i sám Andrew Schapiro. „Trávím víkend v USA. Když jsem se probudil a zapnul počítač, zjistil jsem, že se toho za tu dobu, co jsem spal, hodně stalo,“ napsal na sociální síť Twitter. Jako hashtag použil spojení „Jsem rád, že jsem nechal mobil vypnutý“. 

Později ještě v prohlášení doplnil: „Je mi líto, že prezidenta Zemana se mé vyjádření dotklo. Očekával bych, že jakožto někdo, kdo tvrdí, že si váží přímočarého jednání, prezident ocení mou upřímnost. Cením si dobrých pracovních vztahů s kýmkoli a chci, aby věděl, že mé dveře mu zůstanou otevřené. A českému národu bych rád vzkázal, že vláda USA i Američané si váží našich partnerských a spojeneckých vztahů více než kdy jindy“.

Schapiro: Nebudu trpět nespavostí, že se Rusko cítí nepohodlně

Co řekl Andrew Schapiro v Událostech, komentářích ČT

 • Nejsem překvapený, že se přišlo na konvoj americké armády podívat tolik lidí. Za krátkou dobu, co jsem v České republice, jsem se už stačil dozvědět, jak hrdí jsou Češi na svou podporu západu a NATO.
 • Je na místě poděkovat Čechům, kteří se přišli podívat v dešti a stáli u silnic celé hodiny. Viděli jsme záběry lidí s americkými vlajkami, kteří třeba i dávali pivo našim vojákům.
 • I opozice konvoje byla hlasitá, některé malé skupiny byly možná placené ze zahraničí. A to třeba zmobilizovalo tolik Čechů, aby šli konvoj podpořit.
 • Neexistují žádné plány na trvalou přítomnost Američanů v Česku. A nevím ani o tom, že by se o tom uvažovalo. 
 • Je důležité aby Rusko dodržovalo ustanovení z Minsku, aby přestalo destabilizovat východní Ukrajinu. Je to v jejich rukou. Nacházíme se v zásadním a delikátním bodě vývoje tohoto regionu. Anexí Krymu došlo k narušení mezinárodního pořádku.
 • Kreml ale vlastně sjednotil západ a NATO, připomněl nám všem, jak důležitá je energetická bezpečnost.
 • Rusko testuje či zkouší západ a pak sleduje jeho reakce. Jak řekl pan premiér Sobotka: tahle země rozumí a chápe, jak je důležitá reakce na agresi. Průjezd konvoje by neměl být brán jako provokace, ale rozhodně nebudu trpět nespavostí, že se Rusko cítí nepohodlně. Je potřeba jasně definovat sílu závazku členských státu NATO. Je to důležité pro i mír a stabilitu.
 • Mezinárodní společenství řeklo Rusku jasné stop. Podle mě ten vzkaz byl vyslyšen. Chceme mít s Ruskem dobré vztahy. To se ale nestane, pokud bude pokračovat v agresivním jednání na Ukrajině.
 • Není na mě, či na jiné zemi, abychom říkali českému prezidentovi, co má či nemá dělat. Chápu slova prezidenta Zemana, že je třeba vzdát hold obětem z 2. světové války. Ale ta symbolika, že bude možná jediným představitelem zemí EU sledovat vojenský pochod armády, která destabilizuje zemi sousedící s EU, je možná taková prekérní

skŠárka Kabátová, givVojtěch Gibiš
 • 291Diskuse