11. května 2009 17:45 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Knižní bestseller čeká české vydání

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ken Follett | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ken Follett | foto: Mikelcg

PRAHA Nejprodávanější kniha loňského roku, román britského autora Kena Folletta Na věky věků, vychází také v češtině. Historický román dosud vyšel ve 30 zemích a prodalo se ho celkem přes 4,5 milionu výtisků.

Knihu v překladu Libuše a Luboše Trávníčkových vydává Knižní klub. Román Na věky věků je volným pokračováním románu Pilíře země, který v Knižním klubu vyšel v roce 2002 a dosud se ho prodalo 15.000 výtisků. V Česku se za bestseller považuje kniha, jíž se prodá přes 10.000 kusů.

Titul Na věky věků je nejprodávanější beletristickou knihou světa v roce 2008 podle newyorského měsíčníku Publishing Trends. Ten pravidelně v lednu sbírá údaje o celosvětovém prodeji knih a sestavuje z něj žebříček nejprodávanějších knih. Protože však z některých zemí, zejména asijského kontinentu včetně Ruska, se čísla o prodeji získávají obtížně, je třeba žebříček brát spíše jako odraz toho, co se nejvíce prodává v Evropě a Americe.

V rozsáhlém příběhu s historickým námětem Ken Follett zavádí čtenáře do středověkého anglického městečka Kingsbridge. Do spletitých osudů jeho obyvatel, jejichž život je spjat s chodem dvou místních klášterů a obchodními úspěchy vlnařského cechu, podstatným způsobem zasáhne epidemie moru, který vyhladí skoro polovinu tehdejší evropské populace. 

Nejúspěšnější Pilíře země
Ken Follett se narodil v roce 1949 v Cardiffu ve Walesu. Po studiu filozofie na londýnské University College pracoval jako reportér, nejdříve v listu South Wales Echo, později ve večerníku Evening News. Brzy se začal věnovat psaní vlastních knih a stal se uznávaným a oceňovaným autorem kriminálně či špionážně laděných příběhů.

Za knihu The Eye of the Needle (1979) získal Edgara, prestižní cenu udělovanou na počest Edgara Allana Poea. Celosvětovou popularitu mu však přinesl titul jiného žánru - Pilíře země (1989), obsáhlá a barvitá historická próza z prostředí Anglie 12. století. Do téhož anglického městečka Kingsbridge se Follett po osmnácti letech vrátil a rozehrál v něm další středověký příběh, který přináší právě česky vydávaná kniha.

Najdete na Lidovky.cz