Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Koalice vzdala nižší pojistné

Česko

Šéfové vládních stran couvli od sjednocení DPH na 20 procent. Zdražovat se bude méně a pomaleji

ODS a TOP 09 ustoupily Věcem veřejným a snížení odvodů firem už nebudou prosazovat.

PRAHA Česko zůstane nadále zemí, kde se platí čtvrté nejvyšší sociální pojištění v Evropě. Občanští demokraté a TOP 09 ustoupily od svého plánu snížit ho o 1,8 procenta. To by stát připravilo o 20 miliard korun. „Tou hlavní hodnotou je, že jsme se dokázali dohodnout,“ řekl po jednání koaliční rady K 9 ministr financí Miroslav Kalousek.

Právě sociální pojištění je daní za dohody, kterou musely obě strany zaplatit Věcem veřejným, které trvaly na tom, že vzestup DPH musí být mírnější než koalice původně prosazovala. O zmíněných 1,8 % se mělo snížit sociální pojištění, které za své zaměstnance odvádí firma. Lidé by to tak ve velké většině případů na výši čistého platu vůbec nepoznali.

Samotná změna sociálního pojištění s důchodovou reformou přímo nesouvisí. ODS a TOP 09 ji ale chtěly přidat do vyjednávání, protože jsou přesvědčeny, že sociální pojištění je vůbec nejškodlivější daní, která dlouhodobě brzdí firmy, aby nabízely nová pracovní místa.

Lídr VV Vít Bárta naopak tvrdil, že stát se zbytečně připravuje o příjmy, a snížení je přitom pro firmy tak malé, že žádná nová pracovní místa stejně nenabídnou. Vychází prý ze své zkušenosti podnikatele. „DPH je větší jistotou“ „Každý za reformu musel nějakou cenu zaplatit,“ říká premiér Petr Nečas. Zároveň ale dodává, že sociální pojištění hraje v českém státním rozpočtu podstatně větší roli než v ostatních zemích Evropy. „Je velmi citlivé na vývoj ekonomiky. Když se dostane do krize a stoupá nezaměstnanost, na sociálním pojištění jsou obrovské výpadky, o čemž jsme se přesvědčili v posledních dvou letech. DPH se naopak vybírá velmi stabilně, a proto je větší jistotou,“ říká Nečas.

Vláda ale při představování penzijní reformy snížení sociálního pojištění nijak významně nezdůrazňovala. Nápad neměl hlasitou podporu ani z podnikatelských kruhů. Hlasitě se za něj nepostavil ani Svaz průmyslu, ani Hospodářská komora.

Sociální pojištění vyvolává podstatně menší odpor než DPH, protože ho lidé nevidí přímo na svých výplatních páskách a netuší, kolik jim na něm stát bere. Je přitom čistou rovnou daní, kdy lidé s velmi nízkými příjmy odvádí státu stejnou část platu jako ti, kdo mají vysoké platy. Obě větší vládní strany tvrdí, že se pojistné budou snažit ještě do voleb snížit, pokud jim to dovolí stav rozpočtu. Teď ale nevypadá příliš pravděpodobně, že by se to podařilo prosadit.

***

Včerejší dohoda K 9

Koalice upustila od snížení odvodů firem na sociální pojištění DPH se nebude sjednocovat na 20 % Od 1. ledna 2012 bude snížená sazba ještě rok existovat ve výši 14 procent Od 1. ledna 2013 se všechny sazby - a už beze všech výjimek - sjednotí na výši 17,5 procenta Rodinám má náklady na DPH kompenzovat vyšší daňové zvýhodnění na děti, důchodcům valorizace Zákony chce vláda připravit tak, aby sněmovnou prošly do konce letošního června Hlasování o důchodové reformě ve sněmovně spojí vláda s hlasováním o důvěře Po sjednocení DPH na 17,5 procenta od roku 2013 by mohlo zlevnit zboží, které je dnes pod sazbou 20 procent (například oblečení, boty, kosmetika, alkohol, cigarety, nábytek, auta, zájezdy)

Autor: