20. července 2009 18:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kocáb upozornil na nedobrovolnou sterilizaci Romek. Poslední z roku 2007

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA/OSTRAVA Nejnovější známý případ nedobrovolné sterilizace romských žen v České republice je z roku 2007. Oznámila to dnes Elena Gorolová z ostravského Spolku žen poškozených sterilizací. Šlo prý o Romku z Frýdku-Místku, které je nyní 40 let a má čtyři děti.

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb na problematiku nedobrovolných sterilizací dnes upozornil úřednický kabinet premiéra Jana Fischera.

"Žena z Frýdku-Místku byla pod nátlakem sociální pracovnice přinucena k tomu, aby si nechala udělat sterilizaci," řekla Gorolová. Nechtěla zatím uvést jméno ženy, neboť ta dosud nemá právní zastoupení. "Měla velké obavy z toho, že jí budou odebrány děti do dětského domova, takže proto to podstoupila," dodala.

O problému se v Česku začalo hovořit na podzim 2004, když Evropské středisko pro práva Romů zveřejnilo podezření ze sterilizací Romek. Podle evropských romských aktivistů docházelo k nedobrovolným sterilizacím také v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku, ale nejvíce případů prý bylo v Česku a na Slovensku.

Podle veřejného ochránce práv Otakara Motejla bylo v minulosti nezákonně sterilizováno až 58 žen. O rasovou diskriminaci podle něj nešlo, ani o programovou sterilizaci, pouze o ojedinělé případy.

V roce 2007 padl za sterilizace první rozsudek - Vrchní soud v Olomouci v lednu potvrdil, že sterilizovaná Helena Ferenčíková má nárok na omluvu za nechtěnou sterilizaci, nemocnice se jí omluvila v březnu. Finanční náhradu za nemajetkovou újmu však Ferenčíková nevysoudila.

O nyní zveřejněném případu ví také ministr pro lidská práva Kocáb, který v závěrech vládou dnes schváleného materiálu o stavu romských komunit v ČR za loňský rok napsal: "Je nutné znovu otevřít otázku nelegálně prováděných sterilizací romských žen, díky nimž se stala ČR terčem mezinárodní kritiky."

Gabriela Hrabaňová z Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity upozornila, že Gorolovou zmiňovaný případ se ještě nedostal k soudu.

Postižená Romka se však podle ní chystá žalovat odpovědnou nemocnici či lékaře.

"Určitě těch žen je víc," tvrdí Gorolová, podle níž ženy mají obavy případy nedobrovolné sterilizace oznamovat, aby nepřišly o sociální dávky. Obavy prý také mají z přílišného zájmu médií.

Omlouváme se všem slušným diskutujícím, ale kvůli těm neslušným jsme byli nuceni ukončit diskusi pod tímto článkem. Opakované vulgární, urážlivé  a rasistické  texty už nešlo mazat jednotlivě.
redakce serveru lidovky.cz

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz