29. července 2009 19:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kocáb vyzývá rumunské Romy: Nejste chudí, ubytování si zaplaťte

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
rumunští Romové na břehu Počernického rybníku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy rumunští Romové na břehu Počernického rybníku | foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

PRAHA Rumunští Romové, kteří přijeli do Prahy za svým nemocným příbuzným, by si měli hledat placené bydlení v ubytovacích zařízeních. V rádiu Impuls to uvedl ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. Stejně se v tiskovém prohlášení vyjádřil i jeho poradce pro menšiny Zdeněk Guži.

Kocáb uvedl, že tito Romové nejsou nemajetní, mají "mercedesy a zlaté prsteny", a tak by si měli pobyt v kempu či hotelu zaplatit. Romové do Prahy přijeli v pátek. Tábořili do pondělního večera v žižkovském kempu Pražačka a v pondělí se přemístili k Počernickému rybníku. Zde jich část zůstává.rumunští Romové na břehu Počernického rybníku

Kocáb potvrdil, že se ve věci angažuje "z povzdálí", jednal s místostarostou Prahy 3 a starostou Počernic. Uvedl, že je nutné vyslovit politování nad tím, co se romské rodině stalo a jakým způsobem se chlapec těžce zranil, a také uznání, že členové rodiny a další Romové vyjadřují účast tak mohutným způsobem.

Online s romským aktivistou

"Na druhou stranu je pravda, že jsou to turisté, u nás vítaní turisté, a měli by se podřídit režimu turistickému. Nejsou chudobní, přijeli často auty, mercedesy, jsou movití, mají zlaté prsteny, měli by si platit kempy, hotely, začlenit se do sociálních pořádků," řekl. Kocáb není kritikem přísného postupu policie, i když ji k tomu nevyzývá.

Podle svých slov je ale jednoznačně na straně obyvatel, kterým se nelíbí, že by tito Romové měli jiná, lepší práva, než ostatní občané. Guži uvedl, že tito Romové musejí stejně jako ostatní zahraniční turisté zachovávat zákony navštíveného státu.

"Rumunští Romové si musejí uvědomit, že jsou na území České republiky, že žijeme ve dvacátém prvním století a že zde platí určité zákony o pobytu cizinců o chování a dodržování zásad slušnosti, hygieny, morálky v této zemi," napsal. Zároveň Romy vyzval k ohleduplnosti a spolupráci s představiteli hlavního města i s policií.rumunští Romové na břehu Počernického rybníku

"Nelze i přes tak citlivou záležitost, jako je nemoc, narušovat veřejný pořádek a pravidla dobrého soužití Romů s ostatní společností, o něž se dlouhodobě romská komunita v České republice snaží," doplnil Guži.

Dělnická strana chce vyslat ochranné sbory
Romové do metropole přijeli podpořit sedmnáctiletého mladíka, který se minulý týden téměř utopil při koupání ve Staré Boleslavi. Nyní leží ve vinohradské nemocnici a jeho stav je stále vážný. Pobyt v žižkovském kempu Pražačka zaplatila mladíkovým početným příbuzným sbírka uspořádaná mezi pražskými Romy a jejich příznivci. Od pondělí si jej měli platit Romové sami, večer se proto přestěhovali k Počernickému rybníku, kde přenocovali zdarma.

Od rybníka, který je přírodní památkou, se měli po dohodě s tamní radnicí odstěhovat v úterý. Část Romů tam však zůstala, a to i přesto, že v místě nemá žádné hygienické zázemí. Starosta Dolních Počernic dnes požádal o pomoc náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka, do jehož kompetencí spadá městská policie. Její údajně příliš mírný postup prý počernické obyvatele pobuřuje. Magistrát se ale v problému v posledních dnech nechtěl angažovat.

Na přítomnost rumunských Romů dnes zareagovala na svém webu i krajně pravicová Dělnická strana. Zvažuje prý, že k "monitorování chování" této skupiny vyšle své takzvané ochranné sbory. To jsou skupinky příznivců této strany bez jakýchkoli práv či pravomocí nad rámec běžného občana.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz