Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kočí našla doma štěnici. Měla ji v ložnici za skříní

Česko

  17:55aktualizováno  18:22
PRAHA - Poslankyně a bývalá členka Věcí veřejných Kristýna Kočí našla ve svém bytě odposlouchávací zařízení. Informovala o tom Česká televize. Případ nyní od pražských policistů přebírá protikorupční policie, neboť se podle všeho týká kauzy údajného uplácení poslanců Věcí veřejných.

Poslankyně Kristýna Kočí foto: Ondřej Němec, Lidové noviny


České televizi sdělil informaci o nalezené štěnici bývalý poslanec VV Stanislav Huml. Ten byl u Kočí v bytě a zavolal policii. "Jsem teď na místě, volal jsem na 158, protože firma, která Kočí hlídá, udělala i elektronickou prohlídku jejího bytu a v ložnici zhruba dva metry od postele našla odposlouchávací zařízení, které se aktivuje mobilním telefonem. Policie nyní provádí ohledání," řekl Huml ČT.

Přehled pondělních událostí

Odposlouchávací zařízení bylo podle něj ukryté v ložnici "za obložením v policové skříni".

Peake: Za odposlechy nestojí ABL ani Bárta
Předsedkyně poslaneckého klubu Karolína Peake v pořadu Českého rozhlasu vyloučila, že by za odposlechy stála bezpečnostní agentura ABL, kterou donedávna vlastnil ministr dopravy Vít Bárta (VV). "Představa, že jediný, kdo tady disponuje odposlouchávacím zařízením je Vít Bárta a ABL, je opravdu velmi směšná," řekla Peake.

Přehledná infografika

Policisté vyrazili ke Kočí okamžitě
Pražská policie přijala po páté hodině oznámení, že se v bytě poslankyně Kočí nachází odposlechové zařízení. Policisté ihned vyrazili na místo, následně dorazili i detektivové z celostátních útvarů, kteří v současné době zajišťují důkazy. O jaké věci se jedná, ale Kopecká blíže nespecifikovala.

Podezření ze sledování a odposlechu mobilního telefonu Kočí vyjádřila už minulý týden. Stejně se vyjádřil i Škárka, jehož pohyb prý někdo monitoroval v době, kdy jel státnímu zástupci předat materiály o údajném uplácení.

Čtěte také

Nejen bývalí, ale i stávající poslanci a členové nejmenší vládní strany se potýkají s odposlechy. Poslanec Jiří Štětina naznačil, že mohou být odposlouchávány prostory poslaneckého klubu VV. "Máme určitá podezření... Několikrát unikly informace ještě před skončením klubu," uvedl Štětina.

Poslanci VV tak nyní při společných jednáních dávají přednost sídlu strany ve Štefánikově ulici na pražském Smíchově. Podle Jiřího Schmidta z bezpečnostní agentury Probin, která se zabývá ochranou proti odposlechům, existují dva základní typy odposlechových zařízení fungujících na dálku. Takzvané "štěnice" mohou data přenášet okamžitě, podobně jako vysílačka, nebo nejprve pořídit záznam a ten poté odeslat.

Běžné odposlechové zařízení podle Schmidta vyžaduje výměnu baterií "v řádu dnů". Je tedy třeba, aby někdo docházel na místo odposlechu a baterie v zařízení měnil. Pokud bylo v bytě poslankyně použito zařízení spouštěné na dálku, mohl ho někdo zapínat pouze v době, kdy podle něj byla Kočí doma. Poté by se životnost baterie prodloužila, dodal Schmidt.

Čtěte také

Policie by měla zjistit, jak dlouho to bylo v provozu, myslí si Huml
Huml míní, že policie by měla být schopná zjistit, jak dlouho bylo zařízení v provozu. "Funguje to na GSM kartě a u ní se dá zjistit, jak dlouho je v provozu. Kdy se přihlásila naposledy, jak dlouho probíhal přenos," vysvětloval v ČT Huml.

Kočí společně s dalším bývalým členem VV Jaroslavem Škárkou minulý týden podala trestní oznámení na ministra dopravy Víta Bártu (VV) kvůli podezření z uplácení. Faktický šéf VV měl dát Škárkovi 170.000 a Kočí 500.000 korun. Bárta ovšem tvrdí, že jim peníze pouze půjčil.

Škárka se od té doby, co obvinil Bártu z korupce, skrývá.

Čtěte více

Aféra údajných úplatků spustila ve vládní koalici lavinu vzájemných osočení. Premiér Petr Nečas (ODS) požaduje odchod většiny ministrů Věcí veřejných z vlády. Kabinet by podle něj měli opustit ministr vnitra Radek John, Bárta a ministr školství Josef Dobeš. Bártovu rezignaci a návrh na odvolání zbylých dvou členů vlády již dnes doručil prezidentu Václavu Klausovi.

VV odchod svých členů vlády podmiňují demisí ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS). Vondra dal dnes svou funkci k dispozici, Kalousek odstoupit nehodlá a Fuksu se zatím nepodařilo kontaktovat.

Výběr případů nelegálních odposlechů českých politiků:

Září 1993 - Pracovníci BIS našli v ústředně ministerstva spravedlnosti zařízení, z něhož mohly být odposlouchávány telefonní hovory ministra spravedlnosti Jiřího Nováka (ODS; ve funkci od ledna 1992 do července 1996). Zařízení však krátce po nálezu ze svého místa zmizelo a začátkem roku 1995 vyšetřovatel konstatoval, že v budově ministerstva byly minimálně dvakrát prokazatelně odposlouchávány hovory, včetně Novákova. Pachatel ale zůstal neodhalen a vyšetřování bylo proto odloženo.

Leden 1995 - Televize Nova zveřejnila informaci, že schůzka tehdejších předsedů ČSSD a ODA Miloše Zemana a Jana Kalvody koncem roku 1994 byla odposlouchávána. Později se ukázalo, že politici se sešli v bytě předsedy Strany zelených a poslance Jaroslava Vlčka, který to také oznámil policii. Vlček uvedl, že ho na odposlech upozornil pracovník, který mu opravoval poruchu na telefonu. Policejní vyšetřování možnost odposlouchávání neprokázalo a vyšetřovatel případ odložil.

Prosinec 1999 - Někdejší ministr zdravotnictví Ivan David (ČSSD; ve funkci od července 1998 do prosinec 1999) oznámil, že měl v ministerské pracovně odposlouchávací zařízení. David, který dva týdny před svým prohlášením rezignoval na ministerskou funkci, neupřesnil, kdy přesně odposlech nalezl. Informace o odposlechu měl údajně několik měsíců předtím, než zařízení se spolupracovníky objevil a odstranil. David věc oznámil příslušným orgánům a ministru Jaroslavu Baštovi. Protože David běžně dostupné zařízení sám demontoval, nebylo možné najít osobu, která je využívala.

Srpen 2003 - Poslanec ČSSD Josef Hojdar objevil ve své mostecké kanceláři odposlouchávací zařízení, v listopadu pak našli policisté "štěnici" v jeho automobilu. Třetí takové zařízení, opět v poslancově kanceláři v Mostě, policie objevila v lednu 2005. Ani v jednom případě se pachatele nepodařilo zjistit, Hojdar sám měl podezření, že ho sleduje tajná služba. Červen 2004 - V zasedací místnosti rady Prahy 5, v kanceláři starosty Milana Jančíka a ve služebním vozidle našla o specializovaná firma nelegální odposlouchávací zařízení profesionální kvality. Jančík proto podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Duben 2011 - Poslankyně a bývalá členka Věcí veřejných Kristýna Kočí našla ve svém bytě odposlouchávací zařízení. Informaci České televize dnes ČTK potvrdila mluvčí policejního prezídia Pavla Kopecká. Případ nyní od pražských policistů přebírá protikorupční policie.

Autoři: ,