Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kocourkovské tahanice nekončí

Česko

Slavný recesista Franta Kocourek dostane další pamětní desku na místě své smrti. Jeho nejbližší dřív protestovali, teď už ceremonie nechávají bez komentáře.

BRNO/VÍR Situace, jakou by si ani sám slavný recesista Franta Kocourek asi nevymyslel. V restauraci Veselý statek ve Víru se zítra koná čtvrté odhalení jedné ze dvou pamětních desek k výročí jeho úmrtí. Přes nesouhlas rodiny, a navíc jen tak, že desky lidé i nadále uvidí „na požádání“.

„Stále jsme se s rodinou nedokázali domluvit. Takže jako vždy desku odhalíme a zase zahalíme,“ přiznává Karel Popelka, který o její trvalou instalaci nepřestává usilovat. Aktivisté se oháněli rodinou, ta o ničem nevěděla „Ani to nebudu komentovat, nestojí to za to,“ poznamenal k Popelkovým aktivitám někdejší Kocourkův asistent František Kocman. Právě on společně s vdovou po Kocourkovi Ludmilou protestoval proti odhalení dvou kamenných desek a ceremoniím s nimi spojenými. „Podstatné je, že to bylo bez souhlasu rodiny, bez domluvy,“ tvrdí.

Manželka Ludmila při odhalování první desky LN řekla, že se jí hluboce dotklo, když ji nejen nepožádali o vyjádření k textu, který obsahoval chyby, ale dokonce se jménem rodiny při akci zaštiťovali.

„Ty chyby jsme už opravili,“ namítá Popelka. V původním textu napsaného brněnským hantecem „Doval se za náma zapařit na hrdou ves, tam teče špica čechr prodem“ už tedy prý nechybí ani čárka nad „o“ ve slově pródem, ani velká písmena v názvu obce. „Jinak ale nemám co měnit, za textem stojím. Přesně těmito slovy mne Franta tehdy zval na pivo,“ trvá na svém.

Ve vesnici Vír, přesněji v její části Hrdá Ves, Kocourek před devatenácti lety nečekaně zemřel při obědě s manželkou a Kocmanem. Zradilo ho tam srdce. Apodle iniciátora Popelky je to vhodné připomenout. Proto už několik let o víkendu blízko výročního dne svolává kocourkovské setkání do Víru.

Ve stejný den se ale koná setkání jiné – v Kocourkových rodných Řečkovicích, kde je na hřbitově kumštýř také pohřbený. Původně Kocman pořádal veřejný Večer Franty Kocourka, nyní se ale všeumělovi známí scházejí v soukromí. „Nevylučuji, že příští rok k dvacátému výročí smrti něco připravím,“ uvedl Kocman.

Příští rok jubileum vše uklidní. Či znovu vyhrotí Na jubilejní výročí se chystají i Karel Popelka a jeho přátelé, kteří věří, že pamětní desku nakonec skutečně instalují. Tu druhou, která je jakousi nabídnutou rukou ke smíru. „Je na ní zatím jen datum úmrtí a žádný text. Ten, který se tam objeví, bude už doufám odsouhlasený také rodinou,“ věří Popelka, který chce Kocourkovy pozůstalé oslovit jinak – prostřednictvím vírské radnice.

***

KUMŠTÝŘ Z BRNA Franta Kocourek František Kocourek, obecně označovaný jen jako Franta Kocourek, je známý jako umělec mnoha řemesel: byl recesistou, hercem (mimo jiné ve slavných časech Divadla Husa na provázku), zápasník a sportovec vůbec, tanečník, znalec brněnského hantecu. Pamětníci stále připomínají, co vše odtáhl v zubech, jak trhal balíčky karet, vrhal se pod jedoucí auta – ale také třeba na jeho recese i na to, jak se jeden divák netrefil, když mu měl na hlavě rozseknout špalek, či jak Kocourek málem pomohl ke Zlatému slavíkovi Rudimu Kovandovi. Kocourek se narodil v Brně-Řečkovicích 21. února 1947 a srdce ho zradilo při obědě ve Víru – Hrdé Vsi na dovolené 7. července 1991.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: