Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kolem Dobešova projektu za půl miliardy krouží šibal Elfmark. Jsou to jen fámy?

Za Asociaci krajů byl k debatě o projektu DV TECH pozván Miroslav Elfmark, muž podezřelý z korupčního jednání ve fondech EU.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Udržitelnost
Od roku 2005, kdy jsme měli projekt 6. RP na propagaci vědy, udržujeme mezinárodní letní školy pro vysokoškoláky i středoškoláky řetězem různých projektů i z vlastních zdrojů. Stejně tak plníme (či jsme splnili) udržitelnost různý projektů PHARE, ESF, ERDF, INTERREG. Základem je žádat peníze na to, co skutečně chcete dlouhodobě dělat.Totéž spolupracující gymnázium.Ovšem souhlasím, že texty výzev se s potřebami skutečných aktérů vzdělávání a výzkumu občas dost míjejí.
0 0
možnosti

V19í33t 19P11á89t28e18k

12. 2. 2012 20:14
Moc děkuji za reakci,
to, co píšete, Vás velmi ctí a hodně doufám, že je Vás takových co nejvíc.Myslím si ale, že když se k zabezpečení udržitelnosti (a vůbec smysluplnosti vynakládaných peněz) musí používat "řetězy různých projektů" a podobné věci, je to sice doklad zodpovědnosti a moudrého i chytrého plánování těch některých předkladatelů projektů, kteří to tak dělají, a lze jim jen přát, aby jim to "procházelo", ale přesto je to podle mě z obecného pohledu špatně. Protože je to zároveň doklad nekoncepčnosti a vůbec nesprávnosti financování a vůbec plánování i řízení, minimálně na úrovni MŠMT. Jestli, resp. nakolik i "výš", to budeme brzy mít příležitost si ověřit.Jinými slovy, udržitelnost by měla fungovat zásluhou tohoto plánování a řízení a nikoli jemu navzdory...A neznám jiný základní způsob, jak ji systematicky zabezpečit, než rozumné plánování průběžného financování.
0 0
možnosti
Málokde v dnešním světě je to jinak
A to i v mnoha nadnárodních společnostech. I tam se řetězí vnitropodnikové projekty, které se musí obhájit. Proto si firmy financují spin-offy, které mohou pracovat invenčně a koncepčně.Školství a (například) důchody, nebo třeba běžný chod firmy, zatěžují dlouhodobě a nelze u nich zaznamenat žádné úspěchy, které se promítnou ve výsledcích voleb či okamžitém zvýšení cen akcií. Takže nejspíš takový je světa běh - nebo alespoň já se tím utěšuji.Pokud jde o strukturální fondy, tak tam já vidím největší problém v tom, že na sebe vážou obrovské množství kvalifikované pracovní síly. Tím myslím lidi, kteří například umí jazyky a kterých je zoufale potřeba ve školách a ve firmách. Navíc tito lidé byli často staženi z  venkova na jehož podporu strukturální fondy jsou určeny.  Kdo z čtenářů ví, že až 10% nákladů je určeno na tzv. technickou pomoc, neboli administraci, která se z vetší části odehrává v Praze.( Jeden z důsledků: Není pravda, že Praha z fondů nemůže čerpat. Dost možná, že právě ona na nich nejvíce vydělá, protože se tam stáhla kvalifikovaná pracovní síla, a až se uvolní, bude k dispozici pro ekonomiku. A to okamžitě, protože technická pomoc nemá rozsáhlou udržitelnost a nevyžaduje specializaci, právě naopak, při administraci různých projektů získáte nebývalý přehled.  )Ale nevím co s tím. Tak se snažím alespoň rozumně fondy využívat.   
0 0
možnosti