Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kolik časů má mít Rusko? Jedenáct už ne, stačí čtyři

Česko

Příliš časových pásem prý způsobuje Rusku komplikace s řízením státu. Zatímco na východě jdou úředníci spát, na západě vstávají. Jejich pracovní doby se nikdy „nepotkají“.

MOSKVA/PRAHA Snížení počtu časových pásem ze současných jedenácti na čtyři, které navrhuje ruský prezident Dmitrij Medveděv, se v zemi setkalo s velmi příznivými reakcemi. Ruští experti vesměs poukazují na to, že se v podobných zemích typu Číny nebo USA, kde nemají tolik pásem, žije v mnohem větší časové harmonii.

Podle zástupce ředitele Institutu geografie Ruské akademie věd Arkadije Tiškova způsobují příliš velké časové rozdíly v rámci jednoho státu řadu komplikací. Když je v Moskvě ráno, ve Vladivostoku se už lidé ukládají ke spánku. Pokud někdo letí z evropské části Ruska do východosibiřské metropole na dvoudenní služební cestu, po přistání má zcela převrácený režim. A než se vzpamatuje, letí zase zpátky a jen velmi pracně se zbavuje následků zaviněných tak dramatickými přesuny v čase.

Problémy jsou i s jízdními řády vlaků a nakonec i s federálním televizním zpravodajstvím, nemluvě už o volbách.

Některé oblasti Ruska se vinou časových pásem věčně časově míjejí. Zatímco v jedné úředníci už spí, v jiné vstávají. Jejich pracovní doby se nikdy „nepotkají“. Řídit za takových okolností celou zem je velmi komplikované.

Tiškov na jednu stranu podporuje redukci časových pásem, jedním hlasem ale i varuje před velkými změnami, které by zasáhly do životního rytmu lidí. Už teď jsou například obyvatelé Kurilských ostrovů zděšeni představou, že by při snižování počtu pásem přišli o „to své“. Pokud by totiž například na ostrově Paramušir měli zavést stejný čas jako ve Vladivostoku, pak by ostrované měli tmu už ve tři odpoledne.

Naopak například takové vedení ruské železnice podporuje redukci počtu časových pásem bez výhrad. Minimálně proto, že by si cestující ze západu do nejvýchodnějších částí země nemuseli jedenáctkrát během cesty přeřizovat hodinky...

Vzor? USA nebo Čína Medveděv není první, kdo navrhuje snížit počet časových pásem. Před nedávnem se pro maximálně čtyři pásma vyslovil i poslanec parlamentu Gennadij Lazarev. Navrhoval rozčlenit zemi na uralské, sibiřské, kaliningradské a moskevské pásmo. Rozdíl mezi Vladivostokem a Moskvou by se rázem smrskl ze sedmi na čtyři hodiny.

Ještě donedávna bylo v Rusku dokonce 12 pásem – až v roce 1992 ruská vláda zrušila „čukotský čas“ a připojila Čukotku časově ke Kamčatce. Nyní se experti přiklánějí k tomu, že i další části Ruska by k sobě měly mít časově blíž. Za zářný příklad jednoty národa dávají USA se čtyřmi pásmy a Čínu – ta žije i přes svou velkou rozlohu podle jediného času.

Čas v Rusku Rozdíl až 10 hodin 11 z 24 světových časových pásem se rozprostírá nad územím Ruska. Do roku 1992 bylo v Rusku 12 časových pásem – svůj čas měl totiž i Čukotský poloostrov. Takové časové uspořádání zavedla po bolševickém převratu v roce 1919 Rada lidových komisařů. Devět hodin činí rozdíl mezi nejvýchodnější částí Ruska Kamčatkou a Moskvou. Od nejzápadnější oblasti je Kamčatka vzdálena dokonce 10 hodin.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...