Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hrad vybere na vstupném milion denně. Peníze jdou i na údržbu zámku v Lánech

Česko

  6:10
PRAHA - Vedle platů Zemanova nejbližších, nově přislíbených 100 milionů na bezpečnostní opatření prezidentova sídla jde o další částku, která přibližuje, jaké peníze se točí kolem Pražského hradu. Kolik peněz se za dvanáct měsíců vybralo na vstupném? Podle zjištění serveru Lidovky.cz zhruba milion za každý den.

Kontroly na Pražském hradě. foto:  Petr Topič, MAFRA

V souvislosti s novými bezpečnostními opatřeními na Pražském hradě se v posledních týdnech mluví také o tom, zda mají vůbec nějaký význam a jestli dlouhé fronty neodrazují návštěvníky od pražské historické dominanty, která je nejnavštěvovanější památkou v zemi.

V záplavě diskusí však téměř zapadla nenápadná statistika, kterou nedávno zveřejnil mluvčí Jiří Ovčáček na svém Twitteru. Ta nepřímo ukázala na to, že změny na Hradě nijak výrazně nezasáhly tamní pokladnu. Za prvních patnáct dní v srpnu, kdy se objevily „přísné“ bezpečnostní kontroly, si vstupenku do placeného areálu Pražského hradu koupilo 127 451 lidí. V loňském roce to pak za stejné období bylo „jen“ 115 281 návštěvníků.

Kontroly na Hradě

  • Bezpečnostní kontroly při vstupu na Pražský hrad se objevily na začátku srpna. Podílejí se na nich jak policisté, tak i vojáci. Přibyly i rámy, kterými musejí turisté projít.
  • Příslušníci bezpečnostních složek kontrolují návštěvníkům batohy, cílem je podle nich odhalit, jestli u sebe nemají například nože, nebo dokonce výbušniny.
  • Prezidentská kancelář tvrdí, že přísná bezpečnostní opatření nezavedla kvůli obavě o prezidenta Miloše Zemana, ale proto, aby ochránila občany i turisty. Naznačuje přitom, že tak činí kvůli hrozbě možného teroristického útoku.

Server Lidovky.cz proto požádal Správu Pražského hradu o zveřejnění výdělku, který poputuje za uplynulý rok do hradní kasy.

„Od 1. 8. 2015 do 31. 7. 2016 Správa Pražského hradu na vstupném do turistických okruhů vybrala 366 192 745 korun,“ uvedl mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. To vychází zhruba na milion na každý kalendářní den.

Jakou měrou se na celkové vydělané částce podílely jednotlivé měsíce, mluvčí Správy Pražského hradu redakci nesdělil. Za jaké období tedy Hrad vydělává na turistech nejvíce, není jasné. „Údaje, které jsme vám poskytli, považujeme za dostatečné,“ napsal ve stručnosti mluvčí.

Kontroly na Pražském hradě.
Kontroly na Pražském hradě.

Suma nicméně tvoří zhruba čtyři pětiny celkového rozpočtu Správy Pražského hradu. Zbylou pětinu dostává ze státního rozpočtu, a to převážně na mzdy zaměstnanců a na provozní zajištění chodu Kanceláře prezidenta republiky.

Nejlevněji za 70 korun

Pro lepší představu toho, kolik stojí prohlídka jednotlivých částí prezidentova oficiálního sídla, představíme konkrétní údaje ze stránek Hrad.cz. Tedy: nejlevnější plná vstupenka stojí 70 korun. Platícího návštěvníka však opravňuje vstoupit pouze do Prašné věže.

Naopak nejdražší vstupné pro jednotlivce stojí 350 korun. Za tuto částku si pak může vybrat buď takzvaný „okruh A“, zahrnující Starý královský palác, expozici Příběh Pražského hradu, baziliku sv. Jiří, Zlatou uličku, Prašnou věž a katedrálu sv. Víta, nebo „okruh C“. Ten obsahuje dvě prohlídky – Expozici Svatovítského pokladu a Obrazárnu Pražského hradu.

Kdo chce navštívit třeba jen Obrazárnu Pražského hradu, měl by si připravit stokorunu. Prohlídka okolí pražské dominanty z Velké jižní věže katedrály sv. Víta zase stojí sto padesát korun.

Pro zahraniční návštěvníky navíc ještě platí příplatek za audioprůvodce v jednom ze sedmi nabízených jazyků, a to buď 350 korun na tři hodiny, případně 450 korun za celý den. Ta samá možnost, za stejnou cenu, platí také pro zájemce o českého průvodce ve sluchátkách. Pro studenty a seniory platí na Hradě poloviční ceny, rodinu pak vyjde nejdelší okruh v areálu Pražského hradu na sedm set korun.

Vstupenky na Pražském hradě. Po rozkliknutí se obrázek zvětší

Do rozpočtu Pražského hradu má nyní také přitéct 100 milionů korun z rozpočtu ministerstva obrany. Peníze jsou určeny na bezpečnostní opatření na Pražském hradě, jak před několika dny uvedl předseda výboru Václav Votava (ČSSD). Hrad za ně prý chce nakoupit především další zařízení, která by zvýšila bezpečnost prezidentského sídla.

Jenže kolem této sumy je mezi politiky poměrně rušno. Někteří ze členů výboru s rozhodnutím nesouhlasili. „Bylo zpochybňováno, jestli to má vůbec smysl,“ poznamenal zákonodárce. Členové výboru za klub TOP 09 a Starostů se například hlasování úplně zdrželi.

„Mám výhrady proti tomu, čemu Pražský hrad říká bezpečnostní opatření,“ uvedl pro ČTK předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nevěří, že opatření vedou k bezpečnosti turistů a trvá na svém vyjádření, že jde o pouhou „o demonstraci a šikanu“. Podle Votavy ale zástupci Hradu částku obhajovali mimo jiné tím, že peníze půjdou například na kamerové systémy.

Kontroly batohů a jiných zavazadel provádějí sami příslušníci bezpečnostních složek. Pochybnosti ale vzbudila jejich kvalita. Server Lidovky.cz například informoval o případu, kdy se jednomu z návštěvníků podařilo do areálu pronést dvaceticentimetrový nůž, ačkoli se, jak sám uvedl, opakovaně dožadoval kontroly. (více čtěte ZDE)

Mynář si v roce 2014 ještě polepšil

Hrad na začátku září zveřejnil vedle sumy za vstupy také příjmy některých svých zaměstnanců. Z údajů, které poskytla až pod hrozbou soudního stání prezidentská kancelář, vyplývá například, že si hradní kancléř Vratislav Mynář, vydělal v roce 2014 na Pražském hradě přes 2,1 milionu korun. Měsíčně si tak v průměru přišel na 178 tisíc hrubého.

Údaje z dopisu, který vymohl aktivista Luděk Maděra a na nějž jako první upozornil server iDNES.cz, ukazují meziroční vývoj hrubého přijmu kancléře Mynáře a šéfa protokolu Jindřicha Forejta.

Kancléř dostal v roce 2013 téměř 1,9 milionu korun, předloni už víc než 2,1 milionu. Forejtův hrubý příjem naopak klesl z téměř 1,2 milionu korun v roce 2013 na předloňský zhruba milion. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který funkci mluvčího v roce 2013 vykonával jen v prosinci, si za ten rok vydělal 68 tisíc korun hrubého, za celý předloňský rok měl hrubý příjem přibližně 875 tisíc korun.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.