5. března 2008 14:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Komise chce zrušit víza pro Balkánské země

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jednání Srbska o bezvízovém styku s EU se komplikují. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednání Srbska o bezvízovém styku s EU se komplikují. | foto: AFP

BRUSEL Evropská komise chce údajně co nejdříve zrušit víza pro obyvatele zemí západního Balkánu. Vyplývá to z balíku iniciativ týkajících se právě této části Balkánu, který komise zveřejnila. Bez víz zatím do Evropské unie mohou cestovat pouze Chorvaté. Povolení naopak stále potřebují Srbové, obyvatelé Bosny a Hercegoviny či Černohorci.

Nejdále zatím pokročila jednání se Srbskem, která začala letos v lednu. Nad pokračováním debat mezi EK a Bělehradem ovšem visí řada otazníků. Vztahy mezi unií a Srbskem se zhoršily poté, co část členských států EU uznala jednostranně vyhlášenou nezávislost jihosrbské provincie Kosovo. Bělehrad v současnosti zvažuje, zda s unií nepřerušit formální vztahy.

Je tak dost dobře možné, že by se zrušení víz mohli dříve dočkat obyvatelé jiných států západního Balkánu. Jednání o vízech komise již v únoru zahájila s představiteli Makedonie a Černé Hory. Tento měsíc by měla začít jednat s Albánií a poté zřejmě i s Bosnou a Hercegovinou.

Případnému zrušení vízové povinnosti však bude předcházet takzvaná cestovní mapa, kterou unie zveřejní v dohledné době a jež stanoví podmínky, které budou muset jednotlivé země splnit, aby zrušení víz dosáhly. "Rychlost pokroku směrem ke zrušení vízové povinnosti bude záležet na každé zemi, jak bude schopna splnit jednotlivé požadavky," uvedla komise.

Zrušení víz by bylo dalším logickým krokem po zjednodušení vízové procedury, které začalo platit 1. ledna letošního roku. Na základě smluv Evropské unie se státy západního Balkánu se mimo jiné poplatek za vystavení víza snížil z 60 eur na 35 eur, přičemž důchodci či studenti jsou od placení v současnosti úplně osvobozeni.
Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz