4. července 2010 21:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Komorowski nechtěl otevřít velké šampaňské, bál se o vítězství

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Bronislaw Komorowski | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bronislaw Komorowski | foto: Reuters

VARŠAVA (od zvláštního zpravodaje LN) Bronislaw Komorowski jakoby nechtěl v neděli po osmé večer uvěřit, že by se mohl stát polským prezidentem. "Vypadá to na remízu, uvidíme ráno" říkal, jakoby byl trochu dezorientovaný povolebními odhady, které mu sice přiřkly vítězství, ale o pouhých několik procent.

Pak se však nechal přesvědčit nadšenými výkřiky svých příznivců ve svém štábu na Náměstí Třech křížů, kteří skandovali "Broněk, Broněk" a "Bravo, Bravo". A teprve potom začal mluvit, jako vítěz druhého kola voleb hlavy státu a nový polský prezidentent. Poděkoval "svému rivalovi" a jako nová hlavu státu slíbil, že sjednotí Polsko, které jak přiznal "je rozděleno".

Čtěte více

Ale stín prvního kola, kdy povolební průzkumy ukazovaly víc než patnácti procentní náskok před druhým Jaroslawem Kaczynským, který pak ve skutečnosti ukázal být jen pět procent, visel nad Komorowským celý včerejší večer.

"Otevíráme malé šampaňské, velké otevřeme až ráno," bál se o své vítězství Komorowski. Také premiér Donald Tusk, šéf vládní Občanské platformy, která Komorowského do voleb vyslala byl opatrný. "Musíme počkat až na výsledky sečtení hlasů," přiznával, ale dodal, že si oddechl, když viděl povolební průzkumy. Žádná oslava se skoro nekonala a po hodině místo oslav začali hosté rozcházet domů.

Určitou jistotu dával Komorowskému fakt, že jako vítěze ho určily tentokrát všechny povolební průzkumy, byť některé jen s náskokem dvou procent. Pro Komorowského byly výhodná i vysoká účast, přišlo víc lidí než v prvním kole, a obrovské množství Komorowského voličů si vyzvedlo voličské průkazy a volili u Baltického moře, kam se na začátku prázdnin přestěhovala "většina Polska". V některých letoviscích stáli výletníci hodinové fronty před volebními místnostmi.

Kaczynski chce vyhrát parlamentní volby
Jaroslaw Kaczynski, který kolem půl deváté vystoupil ve svém štábu v Hotelu Europejski nevypadal rozhodně jako někdo, kdo prohrál. "Gratuluji vítězi, gratuluji Bronislawu Komorowskému," řekl překvapivě, ale pak dodal, že se v prezidentských volbách ukázala velká síla voličů jeho opozičního Práva a spravedlnosti. "Čekají nás parlamentní volby a v nich musíme zvítězit," dodal Kaczynski. "Polsko se změnilo," dodal Kaczynski, "musíme dokončit tuto změnu".