Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Komplikace. Maďaři považují Klausovu výjimku za nebezpečnou

Evropa

  11:34aktualizováno  13:35
BRUSEL (Od zvláštní zpravodajky LN v Belgii) - Schválení výjimky z Lisabonské smlouvy, kterou požaduje Václav Klaus, nebude na summitu EU jednoduché. Podle maďarského premiéra Gordona Bajnaie je totiž česká výjimka nebezpečná pro celou unii. "Jsme proti tomu," prohlásil Bajnai.

Summit EU: předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso (vpravo) a švédský premiér Frederik Reinfeldt. foto: Reuters

Maďarský premiér oznámil postoj své země po jednání představitelů Visegrádské čtyřky v Bruselu. "Český návrh přišel hodně pozdě," řekl Bajnai. "A v tomto stadiu je výjimka nebezpečná pro celou Evropskou unii."

Maďarský premiér nicméně přiznal, že se s textem výjimky Lisabonské smlouvy ještě neseznámil úplně "detailně", takže jsou podle něj možná další jednání. "Ale to, co zatím známe, se nám nelíbí," prohlásil Bajnai s tím, že Maďarsko není jedinou zemí EU, která váhá se souhlasem s českou výjimkou. "Nejsme jediní. I Rakušané mají obavy." 

Slováci: Je to vaše věc
Problémy se souhlasem nemají naopak Slováci. "Je to vaše vnitropolitická věc," odpověděl na dotaz LN slovenský premiér Robert Fico. Slovensko už ani nepožaduje vlastní výjimku, stačí mu do závěrů summitu prosadit formulaci, z níž vyplyne, že není třeba se obávat kvůli takzvaným Benešovým dekretům, i když spojení Benešovy dekrety se v ní nesmí objevit. Více zde.

Česká delegace věřila, že Klausova výjimka by mohla být schválena lídry 27 zemí Evropské unie již dnes při večeři, kterou summit EU v Bruselu odstartuje. Pro LN to uvedl zdroj blízký české delegaci.

Na dvoudenní setkání přijel český premiér Jan Fischer již ráno. Po jednání s představiteli Visegrádské čtyřky se má totiž ještě před začátkem summitu setkat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Text výjimky Češi zatím nechtějí zveřejnit s tím, že záleží na Švédech, kteří unii předsedají. Podle informací LN by ale měl mít dva odstavce.

Výjimka by se měla podobat polské a britské variantě
V jednom z nich by mělo být odvolání na červnový summit a na fakt, že ratifikace Lisabonské smlouvy by měla být dokončena do konce letošního roku. V druhém by pak mělo být zmíněno již konkrétněji, že Česko si žádá výjimku z Listiny základních práv EU.

V textu by pak mělo být i explicitně uvedeno, že dokument získá právní váhu připojením k nejbližší přístupové smlouvě. Což by mohla být v příštím či přespříštím roce smlouva s Chorvatskem či Islandem. A jak uvedl premiér Fischer již včera, výjimka by měla být podobná té, kterou si vyjednali Britové a Poláci.

Jak zní výjimka pro Polsko a Velkou Británii

Protokol o uplatňování Listiny základních práv a svobod Evropské unie v Polsku a ve Spojeném království

Článek 1
1. Listina nerozšiřuje možnost Soudního dvora Evropské unie ani jakéhokoliv soudu Polska či Spojeného království shledat, že právní a správní předpisy, zvyklosti nebo postupy Polska či Spojeného království nejsou v souladu se základními právy, svobodami nebo zásadami, které Listina potvrzuje.
2. Zejména, a aby se předešlo jakékoliv pochybnosti, nic v hlavě IV Listiny nezakládá soudně vymahatelná práva platná v Polsku či ve Spojeném království, pokud tato práva nejsou stanovena ve vnitrostátním právu Polska či Spojeného království.´

Článek 2
Tam, kde ustanovení Listiny odkazuje na vnitrostátní právní předpisy a zvyklosti, vztahuje se toto ustanovení na Polsko či Spojené království pouze v tom rozsahu, v jakém jsou práva nebo zásady v dotyčném ustanovení obsažené uznávány v právních předpisech nebo zvyklostech Polska či Spojeného království.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...