Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

„Komunisté jsou tiše tolerováni“

Česko

Únorový převrat si připomněli pamětníci pochodu vysokoškoláků * Současní komunisté velebili Gottwalda

PRAHA Přesně před 63 lety stoupalo sedm tisíc vysokoškoláků Nerudovou ulicí na Pražský hrad. K prezidentu Benešovi se nedostali, zastavila je policie, kterou už ovládali komunisté. Právě v místech, kde byl jejich pochod na Hrad rozdělen, se včera sešli antikomunisté, aby si připomněli únorový převrat. Na události z roku 1948 vzpomínali i komunisté. U hrobu Klementa Gottwalda se zpívala Internacionála a velebila se komunistická éra našich dějin.

Setkání u pamětní desky v Nerudově ulici se zúčastnil i předseda Senátu Přemysl Sobotka. „Poučení z dějin komunismu by mělo být dnes zcela jasné každému jen trochu přemýšlejícímu člověku,“ řekl Sobotka s tím, že je pobuřující, že jsou komunisté stále parlamentní stranou. „Jsou tiše tolerováni naší největší opoziční stranou, bez ohledu na to, že i její mnozí členové byli v minulosti komunisty zavíráni, popravováni, vyhazováni z práce a ze škol, či vyháněni do exilu,“ dodal.

Akci komunistů, kteří i 21 let po sametové revoluci oslavují únorový převrat, označil předseda Senátu za „děsivou“.

Mlaťte je!

Vysokoškolští studenti se 25. února 1948 shromáždili na Karlově náměstí a se smeknutými klobouky se vydali k Pražskému hradu. „A také s poučením, že se nesmíme dát vyprovokovat,“ vzpomínal na pietním setkání předseda Akademického klubu 48 Zdeněk Boháč.

Průvod ale u Nerudovy ulice rozdělily velké policejní vozy. Půlka studentů, ve které byl i pamětník Boháč, doběhla jinou cestou na Hradčanské náměstí. „Krok za krokem jsme se posouvali blíž k bráně Hradu. Policii došla trpělivost a vyšel rozkaz Mlaťte je!“ vypráví. „Na Hradčanském náměstí tehdy teklo dost krve,“ dodal Zdeněk Boháč.

Gottwald by byl pyšný Asi padesátku převážně starších lidí přivítala u hrobu Klementa Gottwalda na pražských Olšanech komunistická poslankyně a pražská zastupitelka Marta Semelová.

„My vnímáme únor 48 jako mezník, který odstartoval ekonomicky a sociálně nejúspěšnější část historie naší země,“ velebila komunistické časy.

Semelovou minulý týden pražští zastupitelé vyzvali, aby složila poslanecký mandát. Porušila podle nich ústavu, když ve svém projevu ve sněmovně hovořila například o „statečné pohraniční stráži, která zajišťovala mír“. Někteří poslanci začali při jejích slovech bušit do lavic.

Na olšanské oslavě „vítězného února“ ovšem nechybělo ani komunistické mládí. Podle hlavního řečníka Lukáše Kollarčíka, předsedy Svazu mladých komunistů Československa, byl Gottwald největší osobností moderních dějin. „Byl by pyšný na to, že ho současná třída špiní,“ řekl.

Na závěr asi čtyřicetiminutového setkání si komunisté se zaťatými pěstmi zazpívali Internacionálu.

Autor: