23. listopadu 2008 15:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunisty bych do vlády nepozval

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 166Diskuse
Jiří Paroubek vychutnává vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek vychutnává vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách. | foto: František VlčekLidové noviny

PRAHA Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek dnes jasně vyloučil možnost, že by po případných vyhraných parlamentních volbách pozval do vlády zástupce komunistické strany. Paroubek to prohlásil v televizním pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že komunistů v krajských radách se ale není potřeba bát.

První místopředseda ODS Pavel Bém naopak tvrdí, že vstup zástupců KSČM do krajských koalic otevírá komunistům cestu k moci i na centrální úrovni.

Primátor připomněl, že v roce 1998 se komunisté dostali k výkonné moci v některých velkých městech, v roce 2006 začali spolu s ČSSD hlasovat v parlamentu a v roce 2008 dosáhli do krajských rad. "Upřímně řečeno, už hodně blízko je chvíle, kdy se komunisté dostanou do vládní Strakovy akademie. Toho bych se nechtěl dožít," řekl Bém.

"V současné době, kdy země je začleněná do NATO, do EU, kdy... v Kremlu nesedí ani Leonid Brežněv ani Josif Vissarionovič Stalin, tak nějaké recidivy světového komunismu, světové revoluce a lidových front prostě nehrozí," prohlásil naopak k nástupu komunistů do krajské exekutivy Paroubek.

Zároveň ale prohlásil, že ČSSD nemá důvod rušit takzvané bohumínské usnesení, kterým si sociální demokraté zakázali spolupráci s KSČM na centrální úrovni. "Je nepravděpodobné, že v nějaké krátké době dojde k modernizaci komunistické strany," řekl předseda ČSSD. Proto podle něj není důvod, proč by mělo být bohumínské usnesení měněno. "Nedomnívám se ani, že by to bylo moudré. Tečka," dodal.

"Volební debakl ODS otevřel cestu k moci v krajských zastupitelstvech komunistům. Stejně tak ty dveře otevírá Jiří Paroubek," varoval Bém. Krajští politici ODS proto podle něj stáli před "Sofiinou volbou" a vybírali ze dvou špatných možností - nechat vládnout ČSSD spolu s komunisty, či za cenu rezignace na některé programové principy vstoupit se sociálními demokraty do koalice sami. "Je to vždycky volba mezi špatným a ještě horším řešením," vysvětlil pražský primátor.

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek, kterého Bém v prosinci na kongresu strany vyzve na souboj o předsednické křeslo, však nedávno rozhodnutí svých spolustraníků v krajích spolupracovat se sociálními demokraty označil za porážku. "Já jsem dosud říkal, že letos jsou naše volební výsledky 1:2. Po prezidentské volbě jsme prohráli volby krajské a senátní, po ustavení některých koalic za cenu programových ústupků už je to 1:3," řekl v týdnu Topolánek.

ODS a ČSSD se přes ostrou vzájemnou předvolební rétoriku dohodly na společné vládě ve dvou krajích a spolupracují v duhových koalicích i jinde. Podle Béma je potřeba sledovat a hodnotit vždy konkrétní situaci v krajích a uzavřené koaliční smlouvy. ODS mnohde kývla i na plán ČSSD zrušit poplatky v nemocnicích. Podle Béma by se ale velká koalice měly uzavírat jen výjimečně a v nestandardních situacích. Připomněl například velkou koalici, kterou právě s Paroubkem uzavřel na pražské radnici po katastrofálních povodních v roce 2002.

Také Paroubek připustil, že z některých uzavřených krajských koalic nemá radost, zmínil konkrétně Jihomoravský kraj, kde se dohodla ODS s ČSSD, hejtmanem zde byl zvolen dosavadní šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. "Pokud to bude fungovat, dokážu se přes to přenést," poznamenal ale předseda ČSSD.
ČTK
  • 166Diskuse