Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Koncepce není dílem snílků

Česko

POLEMIKA

Roman Krištof v článku Zelené humanitární bombardéry (LN 1. 4.) nahrnul před čtenáře celou nůši polopravd a dojmů. Přesto jeho článek poodhalil křižovatku, na níž se octla politika pro udržení soudržnosti společnosti, tedy její „integraci“.

V článku se projevuje, že autor Koncepci četl jen zběžně, možná jen první část, věnující se romské kultuře. Koncepce však stojí na pilířích kulturního poznávání, ale také bezpečnosti a sociálního začleňování. V tuto dobu to ani nejde jinak. Jednak postupovat na základě analýz reality je jedním z principů „romské politiky“, které ČR předepsalo celé unii, a také je logické, že postavit integrační koncepci prostě jen na filmu, seriálech, reklamě a podpoře folklorních aktivit romských sdružení by žádná vláda nikdy neschválila! Roman Krištof tedy koncepci nečetl a z pozice experta kritizuje věc, již nezná.

Krištof vytrhl jedno opatření z kontextu (sčítání lidu) a sám je pasoval na jedinou inovaci celé Koncepce, úplně opomenul řadu dalších a mnohem důležitějších opatření, která směřují k inkluzivnímu vzdělávání, příznivější situaci v oblasti zdraví, bezpečnosti, ale také bydlení a zaměstnanosti. Koncepce oproti předchozím obsahuje detailní plán s celou řadou konkrétních úkolů pro jednotlivé resorty, a oproti předchozím koncepcím obsahuje navíc doporučení pro kraje a obce.

Krištofova demagogie dospěla vrcholu v pasáži, kdy podsouvá Koncepci, že nějak manipuluje kulturním a historickým odkazem tradiční romské kultury. Koncepce usiluje zejména o zachování romského kulturního dědictví a o to, aby romská kultura zaujímala důstojné místo v mainstreamové kultuře české společnosti, a naopak otevírá romské kultuře prostor pro její další rozvoj v souladu s tím, o co usilují samotní Romové. Vůbec si neklade ambice určovat nějaký směr jejího vývoje.

Krištof v druhé části článku připomíná, že ve věcném záměru zákona o Agentuře je z názvu vypuštěn přístavek „v romských lokalitách“. Změna názvu je jen fasádou za důležitým obsahem: věcný záměr konečně definitivně stanovuje cílovou skupinu působení Agentury – obyvatele sociálně vyloučených lokalit a občany, kteří jsou sociálním vyloučením ohroženi. Agentura netříští svoji pozornost na všechny sociálně vyloučené v Česku, ale ani nepetrifikuje mýtus, že každý Rom se automaticky rovná chudý. Agentura přesně cílí svoji podporu na ty, jejichž znevýhodnění je vícenásobné. A to je bohužel v současném Česku celá polovina romské populace.

Sečteno a podtrženo. Roman Krištof se pouští do Kocába snivce a také do Koncepce, kterou ovšem nečetl. Kritizuje neřešení Agentury, kritizuje romské předáky a také, slovy klasika, plže a mlže. Jen Ivan Gabal u něho uspěl. Stejný Roman Krištof se na počátku dekády sám na řešení otázek spojených s Romy z pozice šéfa romské kanceláře podílel a podle názoru expertů se nijak nezasloužil o její výraznou změnu.

O autorovi| Czeslaw Walek, náměstek ministra pro lidská práva Gabriela Hrabáňová, ředitelka kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Martin Šimáček, ředitel Odboru Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Michael Kocáb, bývalý ministr pro lidská práva

Autor: