Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Konec Baráčnické rychty. Sousedící hotel chce mít klid, míní provozovatel

Design

  13:19
PRAHA - Konec oblíbeného malostranského podniku Baráčnická rychta v té podobě, jak ho jeho návštěvníci znali. Tedy nejen jako restauraci navštěvovanou v turisticky exponovaném místě neobvykle především Pražany, ale také jako prostor pro divadelní představení a koncerty.

Malostranský podnik Baráčnická rychta (na snímku z 29. června) končí v podobě, jak ho jeho návštěvníci dosud znali. Jeho majitel, spolek Veleobec sdru ... foto: ČTK

Jeho majitel, spolek Veleobec sdružených obcí baráčníků totiž současnému nájemci neprodloužil smlouvu. Tu získal na příštích deset let blízký hotel Alchymist. Zda se provozovatel restaurace a divadelního sálu bude poohlížet po jiném místě v Praze, zatím není zřejmé.

Z Malostranského náměstí má zmizet parkoviště k prvnímu červenci

„Měli jsme s baráčníky vždy dobré vztahy,“ řekl David Meixner, který prostory provozoval. Připouští, že provozovateli hotelu mohl někdy vadit hluk z akcí, které se v rychtě konaly.

Vedle divadla a koncertů to byly i soukromé akce, které nekončily s půlnocí. Své 60. narozeniny třeba v Baráčnické rychtě nedávno slavil výtvarník František Skála, divadlo Vosto5 v sále dávalo své představení Dechovka a stejně tak byl od loňska domovskou scénou představení Tolik hlav Kamila Střihavky. Právě z toho, že hoteliér chce mít klid pro své hosty, Meixner usuzuje, že kulturní program v rychtě nebude pokračovat.

Rychta se musí opravit

Přesný důvod výpovědi prý Meixner nezná. Odmítá ale, že by za ní mohla být špatná platební morálka, jak uvedl v médiích rychtář Veleobce Jaroslav Proček. Obě strany, majitel i provozovatel restaurace, měly ve smlouvě opci na desetileté prodloužení smlouvy. Ta ale teď končila a baráčníci se rozhodli smlouvu neprodloužit. Zdůvodňují to i nutností rekonstrukce. Meixner připouští, že by nutná byla a že by se restaurace musela na čas uzavřít.

Je ale smutný z toho, že baráčníci se prezentují tako ti, kdo se snaží udržovat staročeské zvyky a tradice, ale v praxi dají přednost zahraničnímu podnikateli. S rychtou sousedící hotel Alchymist vlastní italský podnikatel Giorgio Bonelli. Ale možná je to typicky české, že se oháníme vlastenectvím a prodáme to prvnímu cizinci, podotkl.

Ne všichni členové spolku prý byli pro uzavření smlouvy s hoteliérem. Ten ji přesto získal, a to údajně na deset let s další desetiletou opcí. Jaké bude zaměření nového podniku zatím nový nájemce nechce sdělovat.

Malostranský podnik Baráčnická rychta končí v podobě, jak ho jeho návštěvníci...
Malostranský podnik Baráčnická rychta končí v podobě, jak ho jeho návštěvníci...

Historie Baráčnické rychty

Vlastenecký spolek Baráčníků byl ustaven v roce 1874. Název dostal podle kolínského hostince Baráček, kde se jeho zakladatelé, čeští řemeslníci a zemědělci, scházeli. Z roku 1880 je doložen vznik první baráčnické společnosti v Praze-Dejvicích, dále pak Hradčany, Bubeneč a v roce 1885 Staré Město. Velkého ocenění na veřejnosti se baráčníkům dostalo na národopisné Všeslovanské výstavě v Praze v roce 1895. O rok později vzniklo ústředí s názvem Veleobec Baráčníků pro země koruny české. Dnešní Všebaráčnická rychta byla otevřena ve 30. letech 20. století.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: